BUKUREŠŤ 6. septembra (WEBNOVINY) – Desiatky Rómov protestovali v pondelok v niekoľkých mestách Rumunska proti zásahom Francúzska proti členom ich komunity. Účasť však bola nižšia, než sa očakávalo, avšak organizátori, zväčša skupiny za rómske práva, uviedli, že „zvolali len militantov“. Stovky Rómov, ktorých nedávno vyhostili z Francúzska, sú totiž podľa nich stále „dosť traumatizovaní“, vysvetlili.
V Bukurešti sa pred francúzskym veľvyslanectvom zišlo okolo 60 prevažne mladých Rómov, pričom držali transparenty ako „Zastavte Sarkozyho, zastavte vyhosťovanie“ alebo „Rómovia sú európski občania“. Účastníci tiež vyzvali rumunskú vládu, aby urobila viac pre ich integráciu.
Protesty prebehli aj v západorumunskom meste Temešvár, kde sa pred francúzskym kultúrnym centrom zišlo asi 40 Rómov, asi dve desiatky ich demonštrovali v mestách Kluž na severozápade a Petrosani na západe krajiny.
Rumunská rómska komunita je najväčšia v Európe. Podľa oficiálnych údajov v krajine žije 530 tisíc členov tohto etnika, podľa mimovládnych organizácií však až 2,5 milióna.
Tisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu aj v Paríži, aby tam vyjadrili svoj nesúhlas s vykázaním Rómov ako aj inými bezpečnostnými opatreniami zavedenými vládou prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Podľa organizátorov sa podobné akcie konali v 135 francúzskych mestách po celej krajine, ďalšie avizovali pred francúzskymi veľvyslanectvami v európskych metropolách ako Londýn, Brusel či Bukurešť. Demonštranti Sarkozyho obviňovali zo stigmatizovania menšín a vytĺkania politického kapitálu.
Sarkozyho vláda začala v posledných týždňoch tvrdý boj proti rómskym imigrantom, ktorým ruší nelegálne kolónie a vypovedá ich do krajín ich pôvodu. V dôsledku júlových zrážok medzi Rómami a políciou sa Sarkozy na adresu rómskej menšiny vyjadril, že predstavuje bezpečnostný problém a prisľúbil odstránenie 300 nelegálnych táborov imigrantov a vykázanie všetkých, ktorí porušujú zákony Francúzska. Od 28. júla už úrady vyhostili z krajiny asi tisícku Rómov. Hromadné deportácie do krajín ich pôvodu vyvolali kritické reakcie zo strany OSN, Európskeho parlamentu, Vatikánu a ľudskoprávnych organizácií. Podľa prieskumov verejnej mienky však viac Francúzov Sarkozyho postup podporuje, ako je proti nemu.
SITA/AFP