Odporúčame:
Poslanci zrušili koncesionárske poplatky
MACHAJ: Verejnoprávna televízia nemá ustupovať
Začalo sa trestné stíhanie pre zmluvu štátu a STV
Večerníček na Jednotke skončil
Z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložilo Ministerstvo kultúry SR, vyplýva, že štát uvažuje len o čiastočnom oddlžení RTVS, ktoré by malo pokryť výpadok úhrad za služby verejnosti (koncesií) vo výške približne 24 miliónov eur.
Zákon o úhradách, ktorý platí od apríla 2008, stanovil podľa ministerstva kultúry „až veľkorysé oslobodenie veľmi širokého spektra fyzických osôb a právnických osôb, čoho dôsledkom sú objektívne kvantifikovateľné straty vo výnosoch, resp. v príjmoch Slovenskej televízie, Slovenského rozhlasu a následne RTVS, za roky 2008 – 2011 v celkovej sume 51 123 015 eur“.
Vláda požiadavku ministra akceptovala
Ministerstvo kultúry SR zároveň pripomína, že už v minulosti žiadalo vládu o kompenzáciu výpadku úhrad z dôvodu sociálneho dosahu zákona o úhradách, čo vláda SR svojimi uzneseniami v roku 2009 akceptovala vo výške 13 342 714 eur.
„RTVS pri svojom vzniku, z titulu právneho nástupníctva, prevzal po Slovenskom rozhlase a Slovenskej televízii nielen aktíva, ale po STV aj straty z predchádzajúcich období, nesplatené záväzky, nevýhodné ale aj nevypovedateľné obchodné zmluvy. Kumulovaná strata, ktorú RTVS prevzal do svojho hospodárenia predstavuje sumu 42 971 133 eur,“ uvádza sa ďalej v predkladacej správe k návrhu.
MK SR tiež konštatuje, že napriek prijatým úsporným opatreniam nemôže manažment RTVS bez pomoci štátu dosiahnuť úplnú konsolidáciu organizácie. RTVS bez oddlženia nie je schopný plniť všetky svoje finančné záväzky, v dôsledku čoho mu hrozia exekúcie a súdne spory.„Na dosiahnutie medziročného zníženia výšky záväzkov o 24 142 715 eur oproti ich vykazovanému stavu k 31. 12. 2010 je nevyhnutná finančná podpora štátu vo forme kompenzácie výpadku úhrad v dôsledku sociálneho dosahu zákona o úhradách, čím sa následne dosiahne úplné finančné zabezpečenie plnenia poslania, činností a úloh tejto verejnoprávnej inštitúcie,“ dodáva sa v materiáli k návrhu na kompenzáciu časti výpadku príjmov z koncesií pre RTVS predloženom MK SR na rokovanie vlády.
Stav je dlhodobo neudržateľný
To, že do oddlženia RTVS bude musieť vstúpiť štát avizoval minister kultúry Daniel Krajcer krátko po zvolení Miloslavy Zemkovej poslancami Národnej rady SR 10. februára do za historicky prvú šéfku RTVS.
„STV od roku 2007 vytvárala každoročne stratu a k 31.12. 2010 vznikla za posledné štyri roky kumulatívna strata vo výške 45,8 mil. eur,“ uviedlo v komuniké po schválení rozpočtu vedenie RTVS. Ako pre agentúru SITA v auguste povedala generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková, súčasný stav je udržateľný len pár mesiacov.Vyrovnané hospodárenie očakáva Zemková najskôr v roku 2012, no iba ak médiu na vykrytie jeho straty prispeje štát. Z vlastných príjmov to totiž nedokáže.
Už v lete však malo vedenie RTVS predbežné informácie o tom, že štát dá RTVS na oddlženie len časť, približne 24 miliónov eur.
S dlhom verejnoprávneho média súvisia aj úspory v RTVS. V prvom rozpočte RTVS, rozpočte na tento rok a v Organizačnom poriadku RTVS s ním súvisiacom sa popri škrtoch vo viacerých oblastiach počíta aj s prepúšťaním približne 400 ľudí. Hlavným dôvodom reštrikcií je podľa vedenia RTVS vysoká zadlženosť, ktorú RTVS zdedil po STV.
RTVS šetrí aj zastavením televíznej programovej služby Trojka, úspory chce dosiahnuť i zabezpečení niektorých obslužných činností cez dodávateľov, spojením štúdií v Banskej Bystrici a Košiciach a spájaním ďalších činností a centier STV a SRo do jednotného systému nového verejnoprávneho média, RTVS.