BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Bratislavské Staré Mesto si posvieti na psičkárov aj na čierne stavby. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii starostka Starého mesta Tatiana Rosová.
V spolupráci s mestskou políciu chce mestská časť zvýšiť kontrolu evidenčných známok psov aj dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia. Akcia na dodržiavanie disciplíny psičkárov by sa mala konať každý mesiac.
Rosová chce taktiež sprísniť postup proti čiernym stavbám a zvýšiť vymožiteľnosť rozhodnutí miestneho úradu voči takýmto stavbám. „Naše rozhodnutia sú na papieri, ale ich vymožiteľnosť nie je vždy jednoduchá,“ uviedla Rosová.
Tento rok vybrala mestská časť na dani za psa 39 494 eur, čo je nárast oproti minulému roku o 11,2 percenta. Mestská časť oslobodzuje od dane za psa majiteľov psov z útulku či psov zo základným výcvikom. V budúcnosti chce oslobodiť aj majiteľov očipovaných či sterilizovaných psov.
100 dní
Po sto dňoch pôsobenia novej starostky vo funkcii nastalo v mestskej časti niekoľko zmien. Miestny úrad je otvorený občanom každý deň do 17:00, je zriadená bezplatná poradňa pre oblasť bývania či verejná wi-fi zóna na nábreží Dunaja. Zanedlho by takáto wi-fi zóna mala byť podľa Rosovej aj na Hviezdoslavovom námestí. V priebehu pol roka by sa mal taktiež znížiť počet zamestnancov na úrade o 15 percent.
Staré Mesto zverejňuje všetky zmluvy a objednávky na internete, podľa Transparency International Slovensko patrí medzi 10 najtransparentnejších miest na Slovensku. Prostredníctvom elektronických aukcií sa mestskej časti podarilo ušetriť 9 706 eur, zmenou poskytovateľa internetu Staré Mesto ušetrilo 8 000 eur. Ďalšie úspory sa podľa Rosovej dosiahli zmenou dodávateľov energií pre úrad a niektoré pracoviská, Staré Mesto pripravuje aj zmenu dodávateľa energií pre školy. Zavedením voľne dostupného open source softveru sa mestskej časti podarilo ušetriť 15 000 eur.
Posvietia si na psíčkarov i čierne stavby
Nové pravidlá pre byty
Staré Mesto tiež zriadilo nové pravidlá pri prideľovaní bytov – o pridelení bytu rozhoduje sedemčlenná komisia, rozhodovania sú verejné a byty sa prenajímajú len na dobu určitú. Mesto má podľa Rosovej k dispozícii desiatku bytov, žiadateľov sú však stovky. Rosová plánuje rozšíriť počet nájomných bytov a využiť na to prostriedky z mimorozpočtových zdrojov.
Mestská časť chce sprísniť aj postup voči majiteľom chátrajúcich nehnuteľností.
Rosová svoj mesačný poslanecký plat vkladá v prospech Komunitnej nadácie Bratislava do Fondu Táni Rosovej. Ten je otvorený aj pre prípadných ďalších darcov. Z fondu sa už podarilo zaplatiť požičiavanie korčúľ pre deti počas korčuľovania na ľadovej ploche na Hlavnom námestí, výmenu podlahy v rodinnom centre Prešporkovo či rekonštrukciu šatní na škole na Grösslingovej ulici.
Rosová 100 dní vo funkcii starostky