BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Tatiana Rosová trvá na tom, aby sa na území dnešného Parku kultúry a oddychu (PKO) nezhusťovala výstavba. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Územie PKO má podľa Rosovej naďalej slúžiť ako verejný priestor pre občanov. „Mestské zastupiteľstvo sa má zaoberať návrhom zmien a dodatkov, ktoré umožnia masívnejšiu zástavbu na území súčasného PKO. Výsledkom majú byť vysoké obytné a administratívne budovy,“ uviedla starostka. Podporu starostke vyjadrilo aj miestne zastupiteľstvo na zasadnutí 15. februára. Zmenami má prejsť aj promenáda na nábreží. Namiesto zelene by sa tam mala umožniť výstavba.
V súčasnosti platný územný plán hlavného mesta z roku 2007 počíta s tým, že územie súčasného PKO sa využije na vybudovanie občianskej vybavenosti celomestského a nadmestského charakteru. Pás súvisiacej nábrežnej promenády je určený pre parky. Rosová chce od primátora Milana Ftáčnika, aby bol vypracovaný územný plán zóny tejto oblasti v súlade so súčasne platným územným plánom hlavného mesta. Bratislavský magistrát už začal s obstarávaním územného plánu nábrežia medzi mostom Lafranconi a tunelom. Oznámenie o začatí obstarávania územnoplánovacej dokumentácie zverejnil magistrát na svojej oficiálnej internetovej stránke. Hranice riešeného územia tvoria most Lafranconi, Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu, Žižkova ulica, portál tunela, tok Dunaja.
Obstaranie územného plánu zóny umožní rozhodnúť o stavebnej uzávere. Nový územný plán zóny bude predovšetkým obsahovať formulované zásady a regulatívy podrobnejšieho priestorového usporiadania a funkčného využívania pozemkov, stavieb a verejného dopravného a technického vybavenia územia. Bude riešiť aj umiestnenie stavieb na jednotlivých pozemkoch, nevyhnutnú vybavenosť stavieb, napojenie na verejné dopravné a technické vybavenie územia a začlenenie stavieb do okolitej zástavby, do pamiatkovej zóny a do ostatnej krajiny.
Investor odovzdá mestu objekt PKO Spoločnosť Henbury Development odovzdá v nadchádzajúcich dňoch objekt Parku kultúry a oddychu (PKO) bratislavskej samospráve. O podmienkach vrátenia objektu budú podľa hovorcu primátora Ľubomíra Andrassyho rokovať zástupcovia mesta a investora. Pôjde hlavne o určenie výšky odplaty za užívanie zastavaných pozemkov, na ktorých stojí PKO a vytvorenie nevyhnutnej prístupovej cesty k budove. Primátor Milan Ftáčnik na rokovaní s konateľom spoločnosti Henbury Development Jánom Krnáčom zdôraznil, že mesto ma záujem dohodnúť sa na podmienkach užívania súkromných pozemkov pod PKO. Spoločnosť Henbury však aj naďalej považuje konanie vedenia mesta za porušenie zmlúv, ktoré v minulosti v mene samosprávy podpísal exprimátor Andrej Ďurkovský.
V druhej polovici marca chce bratislavská samospráva odštartovať verejnú diskusiu, ktorá vytvorí priestor pre verejnosť, aby mohla prezentovať svoj názor na budúce využitie a rozvoj dunajského nábrežia vrátane novej podoby objektu PKO. Právne spory, ktoré sú dedičstvom bývalého vedenia mesta, nemôžu podľa Andrassyho brániť tomu, aby sa občania v otvorenej diskusii vyjadrili, ako má byť priestor v budúcnosti usporiadaný a využitý. Mesto vytvorí samostatnú internetovú podstránku, kde budú uverejnené všetky navrhované alternatívy a riešenia nového PKO. Definitívne rozhodnutie bude aj naďalej v rukách mestských poslancov, ktorí by o tejto otázke mali rozhodovať na prelome júna a júla.
Henbury chce za užívanie pozemkov pod PKO od mesta nájomné
Spoločnosť Henbury Development na základe odborných analýz žiada od mesta Bratislava za užívanie pozemkov pod budovami bratislavského PKO a nezastavaných pozemkov určených pre cestu a iných plôch mesačne štyri eurá za jeden meter. Uvádza sa to v stanovisku vlastníka týchto pozemkov – spoločnosti Henbury Development, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková. Investor odovzdá budovy PKO mestu Bratislava, aby objekt technicky spravovalo do rozhodnutia o budúcej podobe nábrežia. Spoločnosť Henbury Development ako vlastník pozemkov, ktoré sú nevyhnutným predpokladom užívania stavby PKO, podľa Bujňákovej vyzvala mesto na rokovanie o podmienkach užívania týchto pozemkov a o výške odplaty za ich užívanie. Bujňáková tvrdí, že napriek enormnej snahe investora mesto do 28. februára nepreukázalo žiaden záujem o konštruktívnu dohodu. Hovorca bratislavského magistrátu Ľubomír Andrassy dnes pre agentúru SITA uviedol, že mesto bude s investorom o podmienkach vrátenia objektu rokovať.
Spoločnosť Henbury Development sa verejne zaväzuje rozdeliť časť peňazí z nájomného za pozemky pod budovou PKO na kultúrne a charitatívne projekty pre Bratislavčanov. Investor opakovane deklaruje svoj záujem zachovať v danej lokalite aj kultúrnospoločenskú sálu, ktorá od roku 2005 je súčasťou projektového zámeru investora v lokalite nábrežia. Podľa spoločnosti je požiadavka bratislavského magistrátu na odovzdanie budovy PKO porušením uzatvorených a platných zmlúv. Stavbu PKO podľa hovorkyne odovzdali spoločnosti Henbury Development na to, aby ju zbúrala na základe preberacieho protokolu a v súlade so zmluvou o spolupráci. Spoločnosť Henbury Development aj naďalej trvá na platnosti uzatvorených zmlúv a bude sa domáhať určenia ich platnosti súdnou cestou. Zároveň sa bude v súdnom konaní žalobou domáhať zaplatenia náhrady škody, ktorá vznikla v súvislosti s porušovaním zmlúv zo strany mesta a zmarením investície spoločnosti. Termín na podanie žalôb – 30. apríl tohto roka, je podľa Bujňákovej konečným termínom pre vyriešenie situácie zmierlivou cestou.
Snahou spoločnosti Henbury Development bolo a je dohodnúť sa o budúcej podobe nábrežia v prospech Bratislavy, dobudovať druhú etapu polyfunkčnej zóny a mestskej promenády, píše Bujňáková. Spoločnosť podľa nej navrhovala aj možnosť architektonicky začleniť časť PKO do projektu a tak vyjsť v ústrety tej časti verejnosti, ktorá požaduje zachovanie tzv. „genius loci“. S poľutovaním konštatujeme, že konanie hlavného mesta a nedostatok snahy nájsť konštruktívne riešenia jednoznačne poškodzujú záujem všetkých Bratislavčanov,“ uvádza sa vo vyhlásení.