BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Príspevok pre školopovinné deti žijúce v okrajových rómskych komunitách by sa mohol zvýšiť až o sto percent. Vláda chce aj takýmto spôsobom zvýšiť motiváciu, školské výsledky a dochádzku mladých Rómov. Píše sa to v Revidovanom národnom akčnom pláne Dekády začleňovania rómskej populácie 2005 – 2015 na roky 2011 – 2015, ktorý dnes s pripomienkami schválila vláda.
Desaťročný plán začleňovania rómskej populácie do spoločnosti, ktorý schválila vláda ešte v roku 2005, sa v posledných rokoch ocitol skôr v polohe zámerov ako presne definovaných úloh, konštatuje sa v predkladacej správe nového plánu, podľa ktorej je preto potrebná jeho revízia. Rómsky splnomocnenec, mimovládne organizácie, ministerstvá školstva, práce, dopravy, výstavby, kultúry i zdravotníctva, ktoré plán vypracovali, si stanovili desiatky cieľov v oblastiach, v ktorých treba Rómom do roku 2015 pomôcť.
V priebehu štyroch rokov by sa podľa plánu mala dosiahnuť minimálne 50-percentná predprimárna zaškolenosť rómskych detí vo veku tri až šesť rokov. Cieľom je, aby sa zvýšil počet tých, ktorí dokončia základnú a strednú školu. Bude sa pokračovať vo vzdelávaní pedagogických a odborných zamestnancov, počíta sa však aj so zohľadnením náročnosti práce v ich finančnom ohodnotení. Vzdelávaniu má pomôcť podpora používania rómskeho jazyka. Pri zápise sa má zisťovať záujem rómskych rodičov o výučbu rómskeho jazyka na základných a stredných školách, kde by mali pôsobiť učitelia rómskeho jazyka.
Vláda sa tiež chce pustiť do boja za lepšie školské výsledky a dochádzku detí. Tomu má pomôcť efektívnejší systém sociálnej podpory vzdelávania. Plán chce prehodnotiť súčasnú legislatívu tak, „aby dotácie pokrývali čo najširší okruh detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a motivovali ich k lepšej dochádzke a študijným výsledkom v základnej i strednej škole“. Motivovať ich majú dotácie na stravu, školské pomôcky, stredoškolské štipendiá či aktivačné príspevky na dokončenie školy pre 16- až 19-ročných nezamestnaných v Národnom akčnom pláne Zamestnanosť. Zvažuje sa aj zvýšenie príspevku na žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia o sto percent.
Plán myslí aj na dospelých poberateľov sociálnych dávok, pre ktorých zamýšľa zaviesť povinné kurzy, minimálne tri hodiny týždenne, kde by sa vzdelávali, zdokonaľovali v čítaní, písaní, počítaní s možnosťou rozšíriť to o počítačovú gramotnosť.