BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Pohárik liehoviny si dopriali členovia českej a slovenskej vlády v úvode svojho historicky prvého spoločného rokovania, ktoré sa začalo v Uherskom Hradišti a bude pokračovať v Trenčíne.
„Pretože sme vonku premrzli, tak teraz začíname rýchlu záchrannú operáciu improvizovane, ktorá je tiež dôkazom, že české liehoviny sú už skutočne v poriadku,“ vysvetlil český premiér Petr Nečas. Blížiaci sa čašníci s poldecovými pohárikmi číreho nápoja vyvolali úsmevy na tvárach oboch delegácií.
Nečas vyhlásil, že nebude prekvapený, ak slovenskí kolegovia počkajú, kým si „frťana“ dajú českí ministri. „Tomu rozumiem, ale myslím si, že za to premrznutie si to zaslúžime,“ dodal Nečas.
Obrazom: Vlády Slovenska a Česka sa stretli na spoločnom rokovaní
Slovenský premiér Robert Fico na margo prípitku poznamenal, že dnes bola vonku naozaj mimoriadna zima, český premiér Nečas ho opravil, že to bol mimoriadny nečas. „Preto vôbec nevnímam to, čo sme pili, ako slivovicu, ale v danom okamihu to bola pre nás naozaj medicína – bolo to veľmi dobré,“ povedal Fico.
Posťažoval sa, že premiéri niekedy musia protokolárne veľmi trpieť. „Keď je najteplejšie, sú vystavení na slnku, kým médiá sú v tieni. Keď je najväčší vietor, tak postavia premiérov na najväčší vietor a na najväčší dážď.“
Spoločné rokovania si chcú zopakovať každý rok
Česká a slovenská vláda by mali spoločne zasadať každý rok na jeseň. Dnes to po spoločnom rokovaní oboch vlád v Trenčíne povedali premiéri oboch republík. Ako informoval český premiér Petr Nečas (ODS), vládne rokovania by sa mali konať mimo hlavných miest. Každý rok by sa mali v hosťovaní striedať Slovenská a Česká republika.
„Zhodli sme sa na tom, že tieto spoločné zasadnutia vlád by sa mali konať mimo naše dve, hoci krásne, tak pomerne dominantné hlavné mestá a že skôr zavedieme zvyk, že sa budeme stretávať mimo Bratislavu a mimo Prahu. Myslím si, že z toho dôvodu dáme slovensko-českým vzťahom širšiu dimenziu,“ povedal Nečas.
Dnešné spoločné rokovania najskôr v Uherskom Hradišti a neskôr aj v Trenčíne vyzdvihol aj slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). Na vynikajúcich vzájomných vzťahoch by si podľa neho mali zakladať oba štáty aj v budúcnosti. „Teším sa, že toto prvé historické stretnutie len pár týždňov pred 20. výročím vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky sa stáva tradíciou. Rovnako verím, že nech je na Slovensku akákoľvek vláda a v Českej republike akákoľvek vláda, že túto tradíciu budú rešpektovať a vždy na prelome októbra a novembra sa v podobnom formáte, možno ešte pracovnejšom, vlády stretnú,“ povedal slovenský premiér Robert Fico.
Najskôr zazneli hymny v opačnom garde
Pred príhovormi premiérov si na nádvorí Jezuitských kolejí členovia vlád vypočuli hymny, ktoré odzneli na počesť slovenskej strany v opačnom garde, ako v bývalej spoločnej československej hymne. Rokovanie vlád bude mať zaujímavý priebeh – po spoločnom úvode si každá dvojica rezortných kolegov z ČR a SR zasadne za bilaterálny rokovací stôl.
Rokovanie za jedným stolom má symbolizovať, že naše vzťahy sú stále nadštandardné, a to aj 20 rokov po vzniku samostatných štátov. Kabinety vedené Petrom Nečasom a Robertom Ficom sa stretnú deň po štátnom sviatku v Českej republike a pamätnom dni na Slovensku, keď si pripomíname vznik 1. Československej republiky 28. októbra 1918.
Spoločné rokovanie bude pokračovať na slovenskej strane v hoteli Elizabeth v Trenčíne pracovným obedom, ktorý zavŕši podpis spoločného medzivládnej dohody a vyhlásenia predsedov vlád SR a ČR.
Podľa Fica si Slováci a Česi rozumejú, aj keď mlčia
Slováci a Česi si rozumejú nielen vtedy, keď hovoria, ale aj keď mlčia a niečo prežívajú. Túto blízkosť dvoch národov vyzdvihol slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) vo svojom úvodnom prejave. Želá si, aby sme zostali priateľmi, na ktorých je spoľahnutie.
Slováci sa podľa Fica spoliehali na Čechov a Moravanov vtedy, keď nám išlo o život a prežitie. „Rovnako ste vy vedeli, že v najhorších časoch žije len kúsok od hraníc blízky slovanský národ, ktorého naturel aj charakter je vám v ČR najbližší,“ dodal slovenský premiér.
U Slovákov a Čechov je podľa Ficových slov vzácna aj schopnosť empatie. „Jeden národ vie preciťovať aj porozumieť úsiliu a zmyslu konania toho druhého,“ dodal. Za tretiu dôležitú vlastnosť národov, ktoré sa pred 20 rokmi kultivovane rozišli a vznikli samostatné štáty, označil Fico korektnosť „Ani jeden z nás sa v ostatných rokoch nesnažil druhého partnera dobehnúť, oklamať ho, zavádzať ho, alebo vytvárať v diplomatických a partnerských vzťahoch stavy, ktoré by sa stali základom zneistenia, pochybností alebo falše“.
Fico označil za príkladné, ako si jeden národ váži druhý, ako máme vzájomne radi české a slovenské pesničky, filmy, spisovateľov – umelci sa stali spoločným dedičstvom a hodnotami.
Fico sa teší, že českí turisti sa vrátili do Tatier a na slovenské termálne kúpaliská, a naopak Slováci vedia, že kultúrne inšpirácie napríklad z Olomouca, Prahy či Brna, ako aj prírodné krásy Jeseníkov či Vysočiny oblažujú naše duše.
Český premiér Petr Nečas (ODS) poznamenal, že medzi ČR a SR je priestor na diskusiu o množstve projektov. „Obe krajiny chceme byť súčasťou efektívne fungujúcej a v globálnom hľadisku konkurencieschopnej EÚ,“ povedal Nečas.
Premiéri rokovali aj o spoločnom futbale a hokejových majstrovstvách
Futbal a hokej – ani tieto témy český premiér Petr Nečas a slovenský premiér Robert Fico neobišli počas historicky prvého spoločného rokovania ich kabinetov v Uherskom Hradišti. „Niekedy sa od premiérov vyžaduje zaujať postoj aj k veciam, do ktorých nás nič nie je – a to je presne futbal a hokej,“ poznamenal slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).
Konkrétne pretriasali možnosť spoločného organizovania športových akcií, teda svetového hokejového šampionátu a spoločnej futbalovej ligy. Česká republika v roku 2015 organizuje MS v ľadovom hokeji a aj tu sú podľa Nečasa na mieste úvahy o možnej spolupráci so Slovenskom. „V prípade, že napríklad hokejové zväzy k tejto spolupráci pristúpia, tak budú mať plnú podporu oboch vlád,“ uistil Nečas. Fico potvrdil, že Slovenská republika má záujem na spoluorganizovaní šampionátu v budúcnosti.
„Pokiaľ by sme sa na tom dohodli, tak SR zase naopak je pripravená ponúknuť spoluprácu Českej republike v roku 2018,“ uviedol Fico s tým, že sa ukázalo, že táto spolupráca má význam – je to najlepšia cesta, ako reprezentovať obe krajiny vo svete. Ak sa dohodnú český a slovenský zväz, budú ich podporovať.
Podobné úvahy sú aj o spoločnej futbalovej lige. „Aj keď sme si vedomí, že jednotlivé futbalové zväzy sú úplne nezávislé na štáte, tak táto úvaha je podľa mňa úplne legitímna. Tam, kde by prispela k vyššej kvalite týchto súťaží, ako v ČR tak na Slovensku, a k vyššiemu konkurenčnému prostrediu aj u hráčov, tak by to bolo veľmi pozitívne,“ myslí si český premiér Petr Nečas (ODS).
Táto myšlienka podľa Fica vznikla pred týždňom. “Prebiehajú intenzívne rokovania medzi slovenským a českým futbalovým zväzom, sú už nastavené nejaké parametre, hovorí sa o nejakých rokoch,“ dodal Fico. Tejto aktivite premiéri brániť nebudú, lebo dobrá federálna liga a zápasy Slovan-Sparta alebo Slovan-Slávia by určite potešili.
Premiéri podpíšu spoločnú dohodu
Splavnosť vodnej cesty Otrokovice – Rohatec, teda Baťovho kanála sa má asi o kilometer predĺžiť. V Skalici by mal zároveň vzniknúť prístav. Dnes na spoločnom rokovaní slovenskej a českej vlády v Trenčíne český minister dopravy Pavel Dobeš a slovenský minister životného prostredia Peter Žiga podpísali dohodu o dočasnom užívaní časti štátneho územia a majetku SR pre výstavbu a prevádzku stavby na hraničnom vodnom toku Radejovka (Radějovka) v katastrálnych územiach mesta Skalica a obcí Sudoměřice a Rohatec.
Podpísať chcú aj Protokol o zmene a doplnení Zmluvy medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach z 29. októbra 1992 a jej Záverečného protokolu.
„Na spoločnom zasadnutí sa prerokujú kľúčové otázky vzájomnej spolupráce medzi SR a ČR, problematika bezpečnosti, energetiky a projekty v oblasti infraštruktúry,“ dodal tlačový odbor úradu vlády.
Spolupráca Slovenskej a Českej republiky pri vyšetrovaní sa uľahčí, lebo obe strany sa dohodli na jednotných pravidlách využitia videokonferencie, cezhraničného sledovania, kontrolovanej dodávky, agenta či predstieraného prevodu. Na spoločnom rokovaní vlád podpísali protokol, ktorým sa aktualizovala 20 rokov stará zmluva medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach.
Zmena zmluvy umožní, aby sa aj na výsluch obvineného a podozrivého z územia druhej zmluvnej strany telemostom, teda videokonferenciou, využili pravidlá, ktoré priniesli európske dohovory o spolupráci v trestnej oblasti. Tieto dohovory využijú pri skladaní spoločných vyšetrovacích tímov. Uzavrieť písomnú dohodu o vzniku spoločného vyšetrovacieho tímu môže za Slovenskú republiku Generálna prokuratúra SR, za Českú republiku Najvyššie štátne zastupiteľstvo.
Armády by mali zdieľať spoločné kapacity
České a slovenské rezorty obrany ako aj samotné armády by mali prejsť od „obyčajnej“ spolupráce ku skutočnému zdieľaniu kapacít. Takúto ambíciu dnes vyslovil český premiér Petr Nečas po prvom spoločnom rokovaní vlád oboch krajín. „Obidve armády pochádzajú z rovnakých koreňov, je tu jazyková blízkosť, firemné kultúry v oboch armádach sú veľmi podobné,“ vysvetlil Nečas dôvody, pre ktoré chcú spoluprácu podľa jeho slov postrčiť vpred.
Začiatok tejto tesnejšej spolupráce vidí vo výcviku, vojenskom vzdelávaní a logistike, pokračovať by mala až po bojové jednotky. V snahe o konsolidáciu verejných financií by to podľa Nečasa mohlo viesť k tomu, že obranné výdavky sa nebudú donekonečna škrtať.
Robert Fico je pripravený politicky vplývať na ministra obrany, aby sa hľadali podstatne hlbšie formy spolupráce ako len výmena dôstojníkov, informácií, či memorandá medzi obrannými priemyslami. „Ak aj budú existovať prekážky, bude mať minister obrany – prinajmenšom na Slovensku – politicky krytý chrbát, že môže prijímať rozhodnutia napriek možno odporu profesionálnej časti armády voči niektorým rozhodnutiam,“ povedal Fico.
Minister obrany SR Martin Glváč a šéf českého rezortu obrany Alexandr Vondra dnes podpísali v Uherskom Hradišti vykonávací protokol k medzivládnej dohode o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky.
Dokument upravuje podmienky spolupráce predovšetkým pri zabezpečovaní nepretržitej obrany a ochrany nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky a Českej republiky v rámci integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO NATINADS. Upravuje bilaterálnu spoluprácu aj v iných oblastiach, ako sú napríklad vzájomné využívanie vojenských letísk alebo výcvikových zariadení zmluvných strán.
Pomoc pri vyšetrovaní trestných káuz sa na Slovensku a v Česku uľahčí
Policajti jednej zmluvnej strany môžu v trestných kauzách získavať dôkazy sledovaním na území druhej strany, ak bol vydaný súhlas príslušného justičného orgánu. V naliehavých prípadoch to bude možné aj bez neho, ale treba dodržať pravidlá uvedené v zmluve – napríklad prekročenie hraníc bezodkladne oznámiť ústrednému kontaktnému miestu a sledovanie ukončiť, ak do 12 hodín nedostanú súhlas.
Dôkazy sa za takých okolností nemôžu použiť a musia sa zničiť. Policajti pri sledovaní nesmú vstupovať do obydlí a priestorov neprístupných pre verejnosť a nie sú oprávnení obmedziť osobnú slobodu sledovanej osoby. Môžu mať pri sebe služobnú zbraň a ostatné donucovacie prostriedky.
Pri kontrolovanej dodávke si dohľad nad ňou prevezmú orgány zmluvnej strany, ktorá bola o spoluprácu požiadaná. Vo výnimočných prípadoch možno kontrolovanú dodávku zaistiť. Pre žiadosti o súhlas platia obdobné pravidlá, ako pri cezhraničnom sledovaní.
Ak dôjde k nasadeniu agenta, dožiadaná zmluvná strana mu poskytne nutnú personálnu, logistickú a technickú podporu a urobí všetky potrebné opatrenia, aby agenta chránila počas použitia na svojom území. Náklady na neho však znáša vysielajúca strana. Zmluvné strany urobia všetko pre utajenie totožnosti a zaistenie bezpečnosti agenta aj po ukončení jeho použitia.
Podobnú pomoc si orgány SR a ČR poskytnú pri predstieraných prevodoch. Príslušné orgány zmluvných strán sú oprávnené odovzdávať si utajované informácie do stupňa „dôverné“ priamo kuriérom alebo elektronickou cestou s využitím certifikovaných elektronických prostriedkov.