LONDÝN 11. septembra (SITA, AP) – Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge si želá, aby skúmanie pohlavia u juhoafrickej osemstovkárky Caster Semenyaovej prebiehalo viac anonymne a diskrétne. Podľa Roggeho môže mať celá kauza negatívny dopad na psychiku 18-ročnej atlétky, ktorá na augustových majstrovstvách sveta v Berlíne triumfovala vo svojej disciplíne. „Toto je záležitosť, ktorá sa dotýka duše daného človeka. Psychologické, ale aj spoločenské následky môžu byť eventuálne obrovské. Naozaj by sme sa k tomu mali postaviť diskrétne, najlepšie by bolo ak by sa dodržiavalo prostredie anonymity. Chápem však, že celý proces sa odohral za veľmi krátky čas,“ povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru AP prvý muž MOV.
Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) v piatok oficiálne potvrdila, že má k dispozícii výsledky testu Caster Semenyaovej, ale ešte stále ich vyhodnocuje a do konca novembra, keď sa uskutoční zasadnutie rady IAAF v Monte Carle (20. – 21. 11.), nezverejní konečné rozhodnutie v tejto kauze. IAAF zatiaľ nepotvrdila informáciu austrálskeho denník Daily Telegraph, ktorý s odvolaním sa na nemenovaný zdroj zaangažovaný do testov atlétky informoval, že Semenyaová je hermafrodit – nemá vaječníky, ale ide skôr o semenníky produkujúce nadmerné množstvo mužského pohlavného hormónu testosterón. „Ak by IAAF mala dostatok času, zrejme by bola schopná prijať rozhodnutie ešte pred majstrovstvami sveta. To ale zjavne nebolo možné a výsledky neboli známe. Ide o nesmierne komplikovanú záležitosť a bude iba veľmi ťažké získať jednohlasnú zhodu rôznych expertov,“ povedal Rogge a dodal: „V prípade, že by výsledky v jej prípade ukázali na nedostatočné splnenie podmienok pre prináležanie k ženskému pohlaviu, nebude v budúcnosti môcť súťažiť v ženských pretekoch. Nebude to rozhodnutie MOV, ale IAAF.“
„Oficiálne môžeme potvrdiť, že výsledky testu na určenie pohlavia máme k dispozícii a bude ich teraz analyzovať skupina lekárov,“ uvádza sa v stanovisku IAAF. Hovorca Nick Davies potvrdil, že už dostali výsledky testov z Nemecka a len zdupľoval, že ich ešte preskúmajú odborníci. „Keď dostaneme ich stanovisko, zariadime sa podľa toho, no a v prípade potreby zorganizujeme stretnutie s atlétkou a prediskutujeme ďalší postup,“ skonštatoval hovorca.
Semenyaovej otec Jacob vyhlásil, že ľudia, ktorí o jeho dcére tvrdia, že je hermafrodit, sú blázniví. „Prečo o nej hovoria takéto nepekné veci?“ – reagovala na informácie médií atlétkina mama Dorcus. Hnev netajila ani stará mama Maphuthi Sekgaleová: „Vyrastala ako dievča a nemám nijaké pochybnosti, že je dievča. Je nám jedno, čo o nej hovoria iní, a je mi jedno, či bude ďalej súťažiť na medzinárodnej úrovni, ale naša rodina bude vždy podporovať jej športový talent.“
Sydneyský denník Daily Telegraph v piatok informoval, že majsterka sveta v behu na 800 m z Berlína 2009 Caster Semenyaová je podľa zistení odborníkov hermafrodit. Austrálske noviny sa odvolávajú na nemenovaný zdroj, ktorý bol zaangažovaný do testov, ktorými sa mali rozptýliť dohady o tom, že Juhoafričanka nie je žena. „Existujú dôkazy, že Semenayová je hermafrodit,“ tvrdil zdroj. Znamenalo by to, že atlétka má mužské aj ženské pohlavné orgány.
„Všetky testy sa uskutočnili presne podľa pravidiel, nález by preto nemal byť nijako spochybnený. Robili sa všetky možné vyšetrenia, a preto bola celá vec taká komplikovaná. V minulosti sa používali gynekologické vyšetrenia, krvné a chromozómové testy, ale tie boli spochybniteľné. Teraz sa však robia ešte ďalšie vyšetrenia a preto je možné povedať, že sa zistilo aj toto alebo tamto. Problémom pre nás je teraz to, aby sme sa vyhli dramatickému zásahu do súkromia testovanej osoby,“ uviedol zdroj.
Ako je známe, ešte pred finálovým behom žien na 800 m na MS v Berlíne IAAF vyzvala Juhoafrickú atletickú federáciu (ASA), aby u Semenyaovej urobila test na potvrdenie pohlavia. Objavili sa totiž pochybnosti, či spĺňa predpoklady na to, aby mohla súťažiť medzi ženami. Test na potvrdenie pohlavia sa realizoval na dvoch miestach – v Berlíne a na nemenovanej klinike v Juhoafrickej republike.
SITA/AP