Zamestnanci, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa, majú od začiatku tohto roka nárok na päť týždňov dovolenky. Vyplýva to z novely Zákonníka práce od poslancov za SNS, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka.
S novelou nesúhlasili zamestnávatelia
V súčasnosti pritom pracovný kódex priznáva nárok na päťtýždňovú dovolenku len tým zamestnancom, ktorí dosiahli vek 33 rokov, mladší zamestnanci majú zákonnú výmeru dovolenky v dĺžke štyroch týždňov. Na uplatnenie nároku na päť týždňov dovolenky zamestnanec svojmu zamestnávateľovi oznámi vzťah k dieťaťu.
Rodičovský príspevok razantne stúpne, niektorí si polepšia aj o 150 eur
S novelou Zákonníka práce od SNS už pred jej schválením zásadne nesúhlasili zamestnávatelia. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) tvrdila, že prijatie novely Zákonníka práce bude mať zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku.
„Dochádza opätovne v relatívne krátkom období k de facto navýšeniu nákladov práce. Vo vzťahu k výmere dovolenky dávame tiež do pozornosti fakt, že Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky,“ odkázala RÚZ národniarom.
Dohoda v kolektívnej zmluve
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) považuje systém odmeňovania, benefitov a iných pracovnoprávnych vzťahov za internú záležitosť každého podnikateľského subjektu, ktorý sám najlepšie vie, aké sú jeho ekonomické možnosti.
Hranica príjmu pre uplatňovanie odvodovej úľavy sa zvýši, dôvodom je nárast priemernej mzdy
„Dnes je možné dohodnúť si v kolektívnej zmluve aj vyššiu výmeru dovolenky ako je zákonom stanovená dĺžka, sme preto za ponechanie súčasného stavu, kde si formou kolektívneho vyjednávania môžu zástupcovia zamestnancov dohodnúť okrem iného aj napríklad dĺžku dovolenky,“ tvrdila AZZZ.
Novela Zákonníka práce od SNS je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva diskriminačná. „Novela zákona znevýhodňuje osoby, ktoré sa o deti nestarajú,“ uviedlo stredisko v októbri minulého roka. Nárok na dovolenku podľa strediska pre ľudské práva vychádza z potreby zamestnanca na zotavenie po práci a nie je v priamom súvise s aktívnym výkonom rodičovstva a starostlivosti o deti.