BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Roadšou Hnutia za zdravé nohy, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť na vážnosť chronického žilového ochorenia, zavíta od 7. apríla do 15. júna do 46 slovenských miest.
Záujemcovia a záujemkyne budú môcť v každom z miest navštíviť mobilnú ambulanciu, v ktorej budú odborníci zdarma vykonávať vyšetrenia žíl a poskytovať rady o liečbe a prevencii vzniku chronického žilového ochorenia. Rozpis zastávok je dostupný na webstránke www.opuchnutenohy.sk.
Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne
Chronickým žilovým ochorením na Slovensku trpí až 80 percent ľudí. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a lieči sa výživovými doplnkami či mastičkami. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče.
Pri nesprávnej liečbe počas ďalších rokov sa ochorenie zhoršuje výskytom kŕčových žíl, zmenami sfarbenia kože, poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny, až do otvoreného vredu predkolenia.
Nejde iba o zanedbateľnú nepríjemnosť či kozmetický problém, je to totiž chronické, zápalové rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára.
Malé žily – malé starosti, veľké žily – veľké starosti
Na potrebu prevencie a potrebu liečby chronického žilového ochorenia na tlačovej konferencii upozornili aj všeobecná lekárka Diana Ganajová, angiológ František Žernovický a farmakológ Viliam Foltán.
„Chronické venózne ochorenie je zápalové ochorenie. Keď sa nelieči, môže sa stať, že sa stav pacienta výrazne zhorší. Je dôležité, aby navštívil lekára a posťažoval sa mu, lebo inak sa o jeho problémoch nedozvie. Ak začneme s liečbou hneď po tom, ako sa u pacienta prejavia prvé príznaky, môžeme predísť hrozivým štádiám tohto ochorenia. Úlohou všeobecných lekárov je dostať pacientov k nám. Dôležitá je tiež edukácia o úprave životného štýlu a stravy, dostatočnom príjme tekutín, kompresnej liečbe a účinkoch protizápalových liekov. Rovnako ako pri deťoch, aj tu platí: Malé žily – malé starosti, veľké žily – veľké starosti. Pri oboch je totiž dôležité, aby sme sa o ne starali od raného štádia,“ vysvetlila Ganajová.
Niekoľko možností liečby
S tvrdeniami všeobecnej lekárky súhlasil aj spomínaný angiológ, ktorý podľa vlastných slov vidí najväčší problém v tom, že ľudia sa boja poslednej fázy ochorenia, počiatočným štádiám však nevenujú pozornosť.
„Žijeme v predstave, že ak sa to zhorší, pôjde k lekárovi. Je potrebné, aby sa pacienti nebáli. Treba sa priblížiť k ľuďom. Nemá zmysel zakrývať si oči pred ochorením, treba ho prijať a začať liečiť,“ uviedol Žernovický.
Až 95 pacientov s chronickým žilovým ochorením je možné podľa Žernovického ošetriť takzvanou skleroterapiou, teda bez rezania a celkovej alebo spinálnej anestézy. Pacienti sú hneď po zákroku mobilní a môžu odísť domov. Ďalšími možnosťami liečby sú miniinvazívna alebo klasická chirurgia, ani z tých však podľa Žernovického netreba mať strach, pretože nie sú bolestivé.