Richter odmieta politizáciu kauzy zneužitia dievčaťa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Minister práce Ján Richter odmieta politizáciu kauzy údajného zneužitia dievčaťa v resocializačnom zariadení v Galante. Ako povedal na zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, ide v tomto prípade stále len o podnet. „Nebolo možné v priebehu víkendu robiť viac, ako sme robili,“ vyhlásil.

Keď ministerstvo dostalo podnet od matky, obrátili sa na súd, a ten rozhodol, že dievča premiestnia do iného zariadenia a nevycestuje na pobyt v Chorvátsku ako ostatní chovanci zariadenia. Richter kritizoval, že záležitosť, ktorá má v prvom rade trestnoprávny charakter, sa stala predmetom politických tlačoviek. „Je maximálny záujem vec prešetriť,“ povedal.

Podľa ministerstva práce sa celý prípad datuje do roku 2014, keď bolo dievča do zariadenia umiestnené. K údajnému sexuálnemu zneužitiu pritom došlo v októbri 2014. Zo zariadenia bolo dievča prepustené v auguste 2015, pričom v júni tohto roku sa doň vrátilo späť. O tom, že dievča bude premiestnené a nevycestuje do Chorvátska, údajne matku informovali telefonicky. Ostatné deti odišli do Chorvátska s písomným povolením rodičov. Ministerstvo podľa Richtera v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR spúšťa v zariadení Čistý deň kontrolu.

Opoziční poslanci považujú postup za nedostatočný

Opoziční poslanci považujú postup rezortu za nedostatočný a hovoria o systémových zlyhaniach. Podľa poslankyne NR SR Natálie Blahovej (SaS) bolo v priebehu víkendu medializovaných viac prípadov zneužívania spojených s daným resocializačným zariadením. „Sedeli pred nami zástupcovia štátnej moci, ktorí zodpovedajú, ako sa nakladá s právami detí. K ochrane detí sme nepočuli nič,“ vyhlásila pre médiá po skončení rokovania výboru. Skutok bol podľa nej na základe výsledkov vyšetrovania potvrdený, akurát páchateľ nebol potrestaný. Ministerstvo má podľa nej kompetenciu v tejto súvislosti okamžite odobrať zariadeniu Čistý deň akreditáciu.

„Ide o dievčatá, ktoré boli v chránenom prostredí a ony aj ich rodičia čakali, že budú ochránené,“ povedala. Podľa poslanca Ľubomíra Galka (SaS) neexistuje v súčasnosti istota, či sa neubližuje deťom, ktoré sú momentálne na pobyte v Chorvátsku. V prípade podľa neho mala okamžite konať polícia a kontaktovať chorvátskych kolegov, aby zistili, či im napríklad nebol podávaný alkohol. Zároveň informoval, že zozbieral podpisy na mimoriadne zasadnutie brannobezpečnostného výboru, kde chcú predvolať ministra vnútra alebo policajného prezidenta, aby vysvetlili, aké kroky v prípade podnikli.

Kraj v zariadení kontroluje len peniaze, nie metódy

Trnavský samosprávny kraj poskytol neziskovej organizácii Čistý deň za posledných desať rokov finančné príspevky za viac ako milión eur. Peniaze jej vypláca podľa zákona o poskytovaní sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Určené sú na materiálno-technické zabezpečenie prevádzky a na vytvorenie podmienok pre výkon resocializácie. V tomto roku má Čistý deň dostať od samosprávneho kraja na 42 klientov viac ako 200-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja Patrik Velšic. Dodal, že organizácia Čistý deň nepatrí do zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Samotný výkon opatrení, ako je napríklad práca s klientom, zvolené formy, postupy a metódy, schvaľuje Akreditačná komisia ministerstva práce a sociálnych vecí, samosprávny kraj ich nemôže kontrolovať. ,,Odbor sociálnej pomoci Trnavského samosprávneho kraja vykonáva v predmetnom zariadení kontroly použitia finančného príspevku a zabezpečenie prostredia na výkon resocializácie,“ skonštatoval Velšic. Naposledy bola kontrola v zariadení na jar minulého roku, porušenie právnych predpisov nezistila. Kraj neziskovej organizácii Čistý deň prenajíma nehnuteľnosť za 435 eur mesačne, všetky ďalšie služby si nájomca hradí sám.

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová koncom týždňa informovala o prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí. Obete chce chrániť a zároveň nechce vyvolať lynčovanie možných páchateľov. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterNatália Blahová