PARÍŽ 28. mája (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová nasadená ako dvadsiata tretia postúpila do 3. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (23. mája – 6. júna, celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku). V piatkovom zápase 2. kola zdolala Bielorusku Oľgu Govorcovovú v ich piatom vzájomnom súboji za 104 minút 7:5, 6:3. Pri úvodnom mečbale víťazky poslala 21-ročná súperka forhend za základnú čiaru. Stretnutie sa pôvodne malo konať vo štvrtok, preložili ho pre dážď.
Vo vstupnom dejstve Hantuchová prehrávala 2:3 s brejkom a neskôr aj 3:4*, zvládla však priebežný obrat na 5:4 a ako prjímajúca v desiatej hre mala setbal: krížny bekhendový return poslala tesne vedľa. V 12. geme dostala ďalšiu šancu vďaka Govorcovovej bekhendovému kraťasu do siete a následne Bieloruska z rovnakej strany pri dlhej krosovej výmene stratila nervy a mierila mimo. Slovenka mala v otváracej fáze druhej časti za stavu 1:0 tri brejkbaly, presadila sa však až na 3:1. Napokon to bol iba začiatok série piatich strát servisu, pričom v každej z týchto hier mala prijímajúca náskok 40:0. Šnúra sa skončila – pre Hantuchovú uľavujúco – práve pri servise na triumf, hoci 15:30 bol nepríjemný stav.
„Určite to bola súperka úplne iného kalibru ako v prvom kole, v ostatných mesiacoch mala Govorcovová dobrú formu. Bol to veľmi ťažký zápas aj tým, že nás dali hrať na hrozne malý dvorec, akoby tréningový. Občas som počula zahlásenie dotyku siete pri podaní z vedľajšieho dvorca, cítila som sa trochu stiesnene a nie ako na grandslamovom turnaji. Aj preto som sama seba občas musela opätovne burcovať. V tomto smere mi veľmi pomohli prítomní slovenskí fanúšikovia. V takýchto podmienkach sa ľahšie returnuje, takže bolo dôležité udržať si servis. Našťastie, mne sa napokon podarilo zobrať súperke podanie vždy, keď som stratila to moje. Obe hráme podobný agresívny tenis. V rozhodujúcich momentoch som bola trošku múdrejšia pri výbere úderov,“ povedala Daniela Hantuchová pre agentúru SITA.
Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka, 26. v počítačovom poradí, si medzi najlepšími 32 zmeria v sobotu sily s úspešnou zo súbežného piatkového duelu medzi rakúskou ľaváčkou Sybille Bammerovou a belgickou rekonvalescentkou po operácii pravého lakťa Yaninou Wickmayerovou. Proti 30-ročnej Bammerovej (55.) má skóre 2:2, na najpomalšom podklade 1:1. Nad 20-ročnou Wickmayerovou (16. – aj podľa nasadenia pri Seine) vedie 3:0. S oboma sa naposledy stretla vlani v marci na „harde“ v kalifornskom Indian Wells, Rakúšanke podľahla v osemfinále. Teraz už má istotu 160 bodov do renkingu a šeku na 42 000 eur.
„Mám proti Wickmayerovej bilanciu 3:0, ale papierovo by teraz skôr mala vyhrať ona. Určite je to oveľa nepríjemnejšia súperka, než by sa nebodaj zdalo pri pohľade na tú našu štatistiku. Dobre sa pohybuje, má veľmi silné údery, kvalitný servis, málo kazí. Nepochybne to bude veľmi ťažký zápas. Budem musieť zahrať koncentrovane a takticky múdro,“ predznamenala D. Hantuchová a na margo Belgičankinho nedávneho chirurgického zákroku doplnila: „Bavila som sa s ňou v Madride a hovorila mi, že ide na operáciu. Bola som teda prekvapená, že ju tu zrazu vidím. V takých situáciách, v akej je teraz ona, sa hrá ľahšie. Človek nemá čo stratiť, nepociťuje taký tlak. Videla som ju však trénovať a absolútne nebolo badať, že by tá operácia mala na jej hru nejaký vplyv.“
Wickamyerová uviedla: „Dnes ráno ma ten lakeť trošku pobolieval, ale od zákroku uplynulo len dva a pol týždňa, takže je to normálne. Priznám sa, že pôvodne som si ešte naplánovala krátky podvečerný tréning, potom som však pobudla na kurte takmer tri hodiny, čo mi veru naozaj stačilo na naplnenie mojej ambície čo najviac hrať. Dúfam, že zajtra bude ten lakeť v poriadku a ja pripravená pustiť sa znova do toho.“ K súperke podotkla: „Hrala som s ňou zatiaľ iba na tvrdých povrchoch, na antuke to môže byť iné. V Indian Wells som mala proti Daniele mečbal, ale nepremenila som ho. Ešte si to celé dnes večer aj v sobotu dopoludnia preberiem s trénerkou Ann Devriesovou. Neviem, či by som si trúfla povedať, že na tomto podklade môžem mať prevahu ja. Nemám totiž až taký prehľad, aké sú Danieline schopnosti na antuke. Dosiahla však na tomto turnaji rovnako ako ja už dve víťazstvá, takže musí hrať dobre.“
Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska predtým Hantuchová naposledy bola v 3. kole v roku 2007. Predvlani nútene absentovala pre únavovú zlomeninu pätnej kosti na pravej nohe, minulý rok hneď na úvod podľahla domácej Virginie Razzanovej. Pri svojej vtedy ôsmej účasti sa okamžite lúčila len druhý raz. Predtým sa jej to stalo v roku 2004. Maximom zverenkyne Carlosa Cuadrada na tomto podujatí je osemfinále zo sezón 2002 a 2006. Na všetkých zostávajúcich súčastiach „veľkej štvorky“ sa prebojovala aspoň do štvrťfinále. Na melbournských Australian Open predvlani dokonca bola v semifinále. Vo francúzskej metropole debutovala v roku 1998 ako juniorka a vo štvrťfinále nestačila na Rusku Jelenu Dementievovú.
Držiteľka kompletnej zbierky grandslamových titulov z miešanej štvorhry Hantuchová (v Paríži triumf v mixe v roku 2005 s domácim Fabriceom Santorom) upravila bilanciu proti Govorcovovej (38. vo svetovom rebríčku) na 4:1. Hrdinka aprílového belehradského fedcupového stretnutia so Srbkami predtým naposledy predvlani v americkom New Havene na „harde“ prekonala túto Bielorusku 3:6, 6:2, 7:6 /4/. Govorcovová bola v apríli vo finále na zelenej antuke v Ponte Vedra Beach na Floride, v semifinále vyradila Dominiku Cibulkovú.
Zo Slovákov sa okrem Hantuchovej už prebojovala do 3. kola dvojhry na Roland Garros 2010 spomenutá Cibulková, ktorá momentálne na hlavnom dvorci Philippa Chatriera bojuje s dvojkou tohto podujatia i renkingu Venus Williamsovou z USA.
Dvojhra žien – 2. kolo:
Daniela Hantuchová (23-SR) – Oľga Govorcovová (Biel.) 7:5, 6:3 za 104 minút (61, 43)
Štatistiky:
Hantuchová – Govorcovová
1. podanie (úspešnosť v %): 39 zo 63 = 62% – 40 zo 74 = 54%
využitie 1. podania: 22 z 39 = 56% – 22 zo 40 = 55%
využitie 2. podania: 10 z 24 = 42% – 13 z 34 = 38%
esá: 2 – 0
dvojchyby: 2 – 6
víťazné údery: 32 – 24
nevynútené chyby: 8 – 14
body získané na príjme: 37 zo 68 = 54% – 25 zo 61 = 41%
body získané pri sieti: 5 z 9 = 56% – 4 zo 7 = 57%
využitie brejkbalov: 6 zo 17 = 35% – 4 z 5 = 80%
získané lopty celkovo: 71 – 66
SITA