V novele zákona sa totiž objavila aj výnimka, na základe ktorej by občania, ktorí získajú štátne občianstvo Českej republiky automaticky nestratili slovenské. Takáto úprava sa však do návrhu novely dostala chybou zamestnancov Sekcie verejnej správy ministerstva vnútra.
„Je neprijateľné priznávať druhé štátne občianstvo bez akejkoľvek formy pobytu v inom štáte. Novela zákona v súčasnom znení tento princíp porušuje, čo zásadne odmietam,“ uviedol minister vnútra Daniel Lipšic.
Ten podľa tohto princípu postupoval vždy aj pri žiadostiach zahraničných Slovákov, ktorí žiadali o udelenie štátneho občianstva. Bez pobytu na Slovensku im minister vnútra tieto žiadosti zamietol. Novela zákona o štátnom občianstve, ktorú pripravilo ministerstvo vnútra, mala za úlohu riešiť problémy, ktoré občanom vznikli v praxi. K takémuto kroku sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení.
Po prepracovaní by mala novela riešiť napríklad situáciu občanov, ktorí sa narodili v zahraničí v období rokov 1949 až 1969, pričom jeden z ich rodičov bol československým občanom. V tom čase totiž zákon nepriznával týmto deťom československé občianstvo. Pravidlá sa však v roku 1969 zmenili a deti narodené v zahraničí sa mohli stať československými občanmi, ak jeden z ich rodičov mal takéto štátne občianstvo. V praxi sa teda stávalo, že jedno dieťa tých istých rodičov malo len cudzie štátne občianstvo, ale jeho súrodenci mali aj československé občianstvo, pričom všetky deti sa narodili v zahraničí.
Na ministerstvo vnútra sa takíto ľudia často obracajú so žiadosťou o udelenie štátneho občianstva. „Bolo podľa nás nespravodlivé, že takáto situácia v rodinách nastávala, a preto sme navrhli, aby v takýchto prípadoch žiadateľ nemusel spĺňať podmienku pobytu,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla Ľubomíra Miklovičová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. Ako dodala, uľahčujú tiež situáciu v prípade, že jeden z rodičov získa štátne občianstvo manželstvom, pričom mu môže ostať slovenské občianstvo, ale jeho dieťa z iného zväzku by pri žiadosti o iné štátne občianstvo to slovenské stratilo. Takéto dieťa automaticky naše občianstvo nestratí. „Naším zámerom nebolo riešiť situáciu straty slovenského občianstva pri nadobudnutí iného štátneho občianstva. Takúto úpravu chystajú poslanci národnej rady vo forme poslaneckého návrhu zákona. Preto sme pripravovali len takú novelu, ku ktorej sa zaviazala vláda,“ píše sa v stanovisku.