REZORT PRÁCE: Rast penzijného veku na 62 rokov nateraz stačí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca
dôchodok

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Vzhľadom na očakávanú dĺžku života a obdobie poberania dôchodku je pre Slovensko v súčasnosti zvyšovanie dôchodkového veku na 62 rokov postačujúce. Uvádza sa to v analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí (MPSVR). V rámci krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), v ktorých prevláda dôchodkový vek na úrovni 65 rokov, pritom patrí dôchodkový vek na Slovensku k tým nižším. V roku 2009 malo v prípade mužov 24 krajín dôchodkový vek 65 a viac rokov a len 6 krajín malo dôchodkový vek nižší ako 65 rokov, vrátane Slovenska. V prípade žien bola podľa analýzy situácia v roku 2009 z pohľadu Slovenska výraznejšia, nakoľko dôchodkový vek žien v roku 2009 vo výške 57,5 roka (žena s 2 deťmi) bol najnižším zo všetkých krajín OECD.

Porovnanie výšky dôchodkového veku medzi krajinami však podľa rezortu práce a sociálnych vecí dáva len časť informácie a nie je rozhodujúce pre vybilancovanie dôchodkového fondu. „Rozhodujúcim ukazovateľom je doba poberania dôchodkovej dávky, ktorá okrem dôchodkového veku berie do úvahy aj očakávanú dĺžku dožitia vo veku odchodu do dôchodku,“ upozorňuje ministerstvo. Rozdiely v očakávanej dĺžke dožitia sú podľa analýzy objektívnym faktorom pre stanovenie legislatívneho dôchodkového veku. „Čím teda nižšia očakávaná dĺžka dožitia, tým nižší dôchodkový vek je opodstatnený,“ objasňuje rezort práce.

Priemerná dĺžka obdobia poberania dôchodku u mužov je v krajinách OECD približne 17,5 roka. „Na Slovensku to v roku 2009 bolo 16,3 roka, teda veľmi blízko priemeru OECD,“ konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. V prípade žien sa priemer OECD pohybuje na úrovni 21,9 roka, na Slovensku to bolo až 25,1 roka. „Postupným zvýšením dôchodkového veku na 62 rokov sa tento rozdiel zníži a hodnota bude veľmi blízko priemeru OECD,“ uvádza sa v materiáli. Samotné porovnanie dĺžky poberania dôchodku u mužov a žien pritom ukazuje značné rozdiely. Ženy poberali v roku 2009 dôchodok v priemere o 9 rokov dlhšie ako muži. „Na jednej strane im bolo umožnené odísť do dôchodku skôr ako mužom (v priemere o 2,5 roka) a zároveň sa dožívajú vyššieho veku (o 6,5 roka),“ uvádza rezort práce a sociálnych vecí. Zvýšenie dôchodkového veku na 62 rokov, bez zohľadnenia počtu vychovaných detí u žien, zníži tento rozdiel už iba na rozdiel v očakávanej dĺžke života.

V súčasnosti sa na Slovensku zvyšuje dôchodkový vek na 62 rokov. Mužom sa dôchodkový vek postupne upravil zo 60 rokov na 62 rokov do roku 2008 a ženám sa penzijný vek, v závislosti od počtu detí, zvyšuje z úrovne 53 až 57 rokov na 62 rokov do roku 2024. Po tomto období už počet vychovaných detí výšku dôchodkového veku nebude ovplyvňovať, keďže dôchodkový vek u mužov a žien bude rovnaký.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR