BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce pripravuje národný projekt terénnej sociálnej práce a národný projekt komunitné centrá.
Pre obce, terénnych sociálnych pracovníkov a v neposlednom rade pre samotné marginalizované komunity tieto projekty znamenajú viacero výhod.
Zníži sa administratívna náročnosť, pretože národný projekt terénnej sociálnej práce nahradí dopytové projekty. Obce tak nebudú musieť míňať sily a financie na prípravu vlastných projektov a budú predkladať len dokumentáciu k realizácii platieb a monitorovacích správ.
Od národných projektov si rezort práce sľubuje aj finančné úspory. Obce a mestá, ktoré získali podporu z Európskeho sociálneho fondu a zamestnali terénnych sociálnych pracovníkov, museli financovať päť percent z nákladov projektu. Po novom nebudú musieť vo svojom rozpočte vyčleniť peniaze na spolufinancovanie národných projektov.
Národné projekty tiež zvýšia kvalitu terénnej sociálnej práci. Terénni sociálni pracovníci sú zamestnancami obcí, ktoré sú ochotné túto formu práce podporovať a žiadať o podporu z eurofondov. „Výkon terénnej sociálnej práce nie je po odbornej stránke u jednotlivých prijímateľov koordinovaný, jej kvalita tak môže byť v obciach rôzna. Po novom budú terénna sociálna práca a aktivity v komunitných centrách koordinované centrálne, sociálni pracovníci budú môcť využívať služby supervízorov, komunitné centrá budú musieť spĺňať definované štandardy,“ vysvetlila Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru ministerstva. Súčasťou národného projektu bude aj komplexný systém odborného vzdelávania terénnych sociálnych pracovníkov.
Lepšie podmienky pre život
Národné projekty zvýšia aj udržateľnosť terénnej sociálnej práce, pretože budú realizované počas štyroch rokov, to znamená, že obce a mestá budú mať istotu finančného zabezpečenia výkonu terénnej sociálnej práce na dvojnásobné obdobie ako doteraz. Toto opatrenie tiež podľa ministerstva prispeje k zvýšeniu kvality a efektívnosti sociálnej práce v marginalizovaných osadách.
Zlepšiť by sa mali aj životné podmienky komunít. Komunitné centrá by totiž mali poskytovať služby pre rodiny s deťmi, najmä predškolskú prípravu, mali by tu pôsobiť zdravotní asistenti, komunitní pracovníci, realizovať sa tu aktivity s cieľom zvýšiť šance nezamestnaných získať prácu.
„Vzhľadom na zmenu prístupu k terénnej sociálnej práci v marginalizovaných komunitách a ku komunitnej práci Fond sociálneho rozvoja nebude v budúcnosti zverejňovať ďalšie výzvy na predkladanie dopytovo orientovaných projektov v týchto témach a ruší už zverejnenú výzvu OP ZaSI – FSR – 2010/2.1/03,“ dodala Hajdúchová. Žiadosti o nenávratný finančný príspevok Fond sociálneho rozvoja vráti žiadateľom.