BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií pripravuje druhú etapu opatrení, ktoré by mali pomôcť ozdraviť verejné financie. Ďalšie ozdravné opatrenia by podľa slov štátneho tajomníka rezortu Vladimíra Tvarošku mali pomôcť znížiť deficit verejných financií pod maastrichtské kritérium do roku 2013. „Určite vláda bude musieť prísť ešte s ďalšími opatreniami, ktoré pomôžu znížiť deficit na 3 % hrubého domáceho produktu,“ uviedol vo štvrtok Tvaroška na konferencii venovanej očakávanému makroekonomickému vývoju, ktorú zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).
Ministerstvo financií podľa slov štátneho tajomníka predstaví v apríli komplexný program, ktorého súčasťou budú opatrenia zamerané skôr na znižovanie verejných výdavkov. Program však bude obsahovať aj opatrenia na príjmovej stránke, ako aj prísnejšie pravidlá pre hospodárenie vlády s verejnými financiami. Tvaroška pripúšťa, že vždy, keď sa prijímajú úsporné opatrenia, je to nepríjemné, zároveň však zdôraznil, že verí, že opatrenia vlády nebudú smerovať k zvyšovaniu daní a odvodov, ale skôr k znižovaniu výdavkov. „Na rozdiel od prvého balíčka, veríme, že už nebudeme musieť siahať k zvyšovaniu daní a odvodov, skôr budeme pripravovať cielené opatrenia na strane výdavkov,“ uviedol Tvaroška.
Štátny tajomník vo štvrtok potvrdil, že cieľ ministerstva financií znížiť tohtoročný deficit verejných financií na 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) je reálny. Zároveň však pripustil, že stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR o tom, že zdravotné poisťovne nemusia vracať vytvorený zisk do poskytovania zdravotníckych služieb, je z hľadiska verejných financií „nepríjemné“. Aj prípadné ďalšie rozhodnutia súdov podľa jeho slov predstavujú jedno z rizík pre vývoj deficitu verejných financií. „Verím, že cieľ 4,9 % (HDP – pozn. red.) sa nám podarí splniť, ale že by som mal úplne pokojný spánok, to povedať nemôžem,“ uviedol Tvaroška.
Pripravované opatrenia ministerstva financií budú smerovať napríklad k zjednoteniu výberu daní, ciel a odvodov. Rovnako za kľúčové považuje rezort podľa Tvarošku dokončenie dôchodkovej reformy, a to predovšetkým prvého dôchodkového piliera tak, aby neprenášal veľké bremeno na ďalšie generácie. „Verím a dúfam, že vláda príde v priebehu nasledujúcich mesiacov s predstavou, nielen s predstavou, ale aj s návrhom, ktorý bude následne schválený, akým spôsobom reformovať penzijný systém, tak, aby do budúcnosti neprenášal príliš veľké bremeno na budúce generácie,“ konštatoval Tvaroška.
Zmeny v dôchodkovom systéme je potrebné prijať aj podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky a bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka. Podľa jeho slov je potrebné prijať také opatrenia, aby bol penzijný systém dlhodobo udržateľný. Upozornil pritom, že ak nebude prvý pilier reformovaný, bude spôsobovať tlak na deficit verejných financií.