Renesančný kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi odhalil svoje tajomstvá, to najcennejšie sa ukrýva vnútri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi
Renesančný kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi. Foto: www.renesancnykastiel.sk

Architektonicko-historický výskum pomohol v renesančnom kaštieli v obci Pečovská Nová Ves v Sabinovskom okrese odhaliť ďalšie tajomstvá.

Ako informuje predseda občianskeho združenia Renesančný kaštieľ PNV Slavomír Karabinoš, okrem raritného výzoru kaštieľa v regióne sa ukázalo, že to najcennejšie sa ukrýva v jeho vnútri – vstavané skrine, výnimočné strieľne a iné prvky.

„Len vďaka najnovším architektonicko-historickým výskumom máme poznanie, že dispozícia a celkový výzor kaštieľa nebol v regióne ojedinelý, avšak ako jediný sa v pôvodnej podobe zachoval. Pôvodne sa predpokladalo, že výzor kaštieľa je regióne raritou, ako sa však ukázalo, to najcennejšie ukrýva renesančná stavba vo vnútri,“ uvádza predseda.

Vstavané skrine a strieľne

Medzi hodnotné prvky patria vstavané skrine, ktoré boli dendrochronologicky datované okolo roku 1607, druhá vstavaná skriňa bola datovaná okolo roku 1556. Zrubová konštrukcia bola datovaná do obdobia rokov 1647 až 1648.

„Na kaštieli sa nachádza šesť typov strieľní. Okrem jednej kľúčovej a štrbinových sú to aj nohavicové trojdielne strieľne. Kaštiele na území Šariša majú síce zachované strieľne, ktoré sú datované do 17. storočia, ale nohavicové sú na kaštieli raritou,“ popisuje Karabinoš.

Pôvodné prvky v interiéri

Pôvodné sú kamenné portály v interiéri i kozub v miestnosti. Jeden trám bol dendrochronologicky datovaný, ide o jedľu zoťatú na prelome rokov 1615 a 1616, rovnako sú datované aj stropy miestností. Pôvodné sú aj tehlové dlažby v miestnostiach.

Renesančný kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi pochádza zo 16. storočia a nachádza sa v severnej časti obce v smere na Ľutinu. V roku 2020 vzniklo občianske združenie s cieľom jeho propagácie a záchrany.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať