- aktualizované: 11. septembra 18:37
BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Parlament opätovne schválil novelu zákona o vysokých školách, ktorú prezident Andrej Kiska vrátil na prerokovanie. Prezident vrátil novelu vysokoškolského zákona v častiach súvisiacich so zákonom o kvalite vysokoškolského vzdelávania a Slovenskej akadémii vied.
V prípade SAV prezident Kiska namietal, že dochádza k ohrozeniu transformácie akadémie, keďže schválený zákon spôsobí pre zmätočnosť a nesystémovosť len chaos a právnu neistotu. Prezident Andrej Kiska dnes vyzval vládu a ministerstvo školstva, aby ukončili chaos v prípade Slovenskej akadémie vied (SAV).
Povedal to v utorok po stretnutí so slovenskými vedcami Kiska, podľa ktorého by vedci mali mať právnu istotu a podmienky pre svoju prácu. „Aby sme sa nedostali do štádia, že sa ešte skomplikuje naše, aj tak slabé, čerpanie eurofondov. Aby sme si všetci uvedomili, že moderné Slovensko je Slovensko, kde veda má svoje miesto,“ povedal Kiska. Podľa neho je moderná veda základným pilierom ekonomiky.
Postup prináša obrovskú byrokraciu a neistotu
Opozičná poslankyňa NR SR Veronika Remišová v utorok upozornila, že ministerstvo školstva chce zákonom nasilu transformovať rozpočtové a príspevkové organizácie SAV na príspevkové organizácie.
Ministerku Lubyovú veľmi mrzí, že ju osobnosti a vedci zo SAV vyzývajú k odstúpeniu z funkcie
„Takýto postup je nepochopiteľný a prináša výskumníkom SAV iba obrovskú byrokraciu a neistotu, kto ich vlastne zamestnáva a či dostanú výplaty. Zmätok spôsobený ministerstvom školstva okrem toho ohrozuje vedecké projekty a vedcom berie posledné zvyšky nádeje, že postavenie vedy na Slovensku sa raz zlepší,“ povedala s tým, že novela zákona o SAV bola vložená ako „prílepka“ do zákona o vysokých školách.
„Rokovací poriadok prílepky zakazuje. Schválenie novely prinesie SAV problémy, obrovskú byrokraciu, právnu neistotu, nebudú vedieť, kto ich zamestnáva,“ vysvetlila opozičná poslankyňa.
Zápis do registra
Aby mohli verejné výskumné inštitúcie vzniknúť, je potrebné, aby ich ministerstvo školstva zapísalo do registra. To sa do dnešného dňa nestalo. Miroslav Bahna z iniciatívy Veda chce žiť! povedal, že hlasovanie o novele zákona v NR SR je veľmi dôležité.
„Akadémii hrozí existenciálne riziko. Ak novela prejde, SAV musí zrušiť ústavy a založiť nové počas troch mesiacov,“ vysvetlil Bahna a dodal, že budúcnosť a kredit SAV je v rukách poslancov parlamentu. Prípadné schválenie novely dostane akadémiu podľa Bahnu do bezvýchodiskovej situácie.
Úprava študijných programov
Novelou sa podľa ministerstva školstva zvýši napríklad otvorenosť vysokoškolského systému a zjednoduší sa tiež tvorba a úprava študijných programov. Okrem toho sa zavádza nový typ študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Tento typ bakalárskeho študijného programu umožňuje vysokým školám novú formu organizácie štúdia a študentom umožňuje vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov, pričom majú možnosť oddialiť svoje rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní.
Foto: Stovky vedcov SAV protestovali pred parlamentom, žiadali odstúpenie ministerky Lubyovej
Tento typ študijného programu je vhodný aj na uskutočňovanie konceptu vzdelávania označovaného ako liberálne štúdiá. Cieľom novely je okrem iného aj zmena systému pre komplexné hodnotenie výskumu na vysokých školách. Podľa zákona hodnotenie zabezpečí ministerstvo, ktoré za týmto účelom zriadi odborný panel hodnotiteľov. Aby súčasná úroveň jednotlivých oblastí výskumu neskresľovala nastavenie hodnotiacich kritérií, samotné hodnotenie bude v rukách zahraničných expertov, čo je predpokladom na získanie objektívnejšieho hodnotenia v medzinárodnom kontexte.
Novela upúšťa od začleňovania vysokých škôl medzi univerzitné vysoké školy a odborné vysoké školy, upravuje pravidlá školného v súvislosti s prekročením štandardnej dĺžky štúdia v dennej forme či zohľadňuje problémy aplikačnej praxe, ako je napríklad spracúvanie osobných údajov absolventov, ktoré je dnes vo viacerých prípadoch podmienené súhlasom dotknutej osoby, pričom z hľadiska aplikačnej praxe ide len o administratívnu komplikáciu.