V sobotu 21. januára sa na Slovensku konalo v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993 a nie je platné.
Viac o téme: Referendum o zmene ústavy
Účasť dosiahla 27,25 percenta, počet zúčastnených voličov bol 1 193 198. Odpoveď „ÁNO” zakrúžkovalo 97,51 percenta z nich (1 163 586) a odpoveď „NIE” 1,54 percenta (18 398). Podiel neplatných hlasov bol 0,93 percenta. Spočítané sú všetky hlasy, hoci Štatistický úrad SR ukazuje podiel potvrdených okrskových zápisníc na úrovni 99,77 percenta. Neodovzdávajú sa totiž zápisnice z 13 špeciálnych covidových okrskov, v ktorých nikto nehlasoval.
Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
Podľa Ústavy SR sú výsledky referenda platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Stále tak platí, že spomedzi celoštátnych referend bolo na Slovensku doteraz platné len jedno, a to referendum o vstupe do Európskej únie, na ktorom sa v roku 2003 zúčastnilo 52,15 percenta voličov.
V 288 obciach boli všetky odovzdané hlasy za odpoveď „Áno“, na Luníku IX prišlo k referendu len sedem voličov
V sobotu bolo možné hlasovať od siedmej ráno do 22:00. Občania odpovedali na otázku, či súhlasia, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR. V prípade úspešného referenda by na vyvolanie predčasných volieb stačilo v parlamente 76 hlasov poslancov, teraz to je 90 hlasov, čiže ústavná väčšina. Zároveň by ich bolo možné vyvolať referendom.
Referendum nie je o Ficovi a žijeme horšie ako v Afrike. Ľudia vysvetlili, prečo zakrúžkovali „áno“
Referendum vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie parlament. Strana Smer-SD vyzbierala na referendum 406-tisíc podpisov, z toho platných bolo 381 960 podpisov. Zorganizovanie referenda štát stálo 10,4 milióna eur.
Právo hlasovať v referende má občan SR, ktorý má právo voliť do Národnej rady SR, t. j. ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕši 18 rokov veku. Volič môže voliť na území SR vo volebnom okrsku, v ktorého zozname je zapísaný alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu. Hlasovať do prenosnej schránky mohli v sobotu aj osoby, ktoré boli v izolácii pre ochorenie COVID-19.
Ako a kde hlasovať v referende, kto má právo a čo ak sa pomýlite?
Aká je referendová otázka a kedy je referendum platné?
Referendum o zmene ústavy (online)
- minúta po minúte
19:00 Online prenos (minúta po minúte) o referende o zmene ústavy sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť a aktuálne spravodajstvo z politiky budeme samozrejme prinášať aj v nasledujúcich dňoch.
18:13 Nízka účasť na referende sa podľa podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO) dala očakávať, ale predčasné voľby sú nezvratné.
17:17 Dočasne poverený premiér Eduard Heger uviedol, že referendum bola drahá predvolebná kampaň Roberta Fica za štátne peniaze, ale prinieslo dôležité poznanie.
Výsledky referenda podľa Hegera ukázali len to, čo vedeli a hovorí o ťažkej, ale nie nemožnej misii
16:33 Viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre zhodnotil priebeh referenda ako pokojný. „Celkovo sme zaznamenali dva priestupky, ktoré objasňujeme,“ povedal.
15:59 Politológ Tomáš Koziak predpokladal o niečo vyššiu účasť na sobotňajšom referende na základe celkovej nálady spoločnosti. Pre agentúru SITA ďalej uviedol, že existujú racionálne dôvody, ktoré nižšiu účasť zdôvodnia.
Politológ objasnil štyri dôvody, prečo ľudia nemali záujem ísť na referendum
15:27 Spomedzi 8370 odsúdených umiestnených v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí mali právo hlasovať v sobotňajšom referende, toto právo využilo 169. Informovala o tom hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. Ako ďalej uviedla, spomedzi 1165 obvinených s hlasovacím právom toto právo využilo 39 z nich.
Kacvinská pripomenula, že právo hlasovať v referende mali obvinení alebo odsúdení, ktorí sa v deň konania referenda nachádzali vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, v ústave na výkon väzby, v ústave na výkon trestu odňatia slobody, v ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých a nemocnici pre obvinených a odsúdených, ktorí spĺňali zákonom stanovené podmienky a v deň konania referenda dovŕšili vek 18 rokov. „Väznené osoby mohli svoj hlas odovzdať do prenosnej volebnej schránky,“ dodala hovorkyňa.
15:04 Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v príspevku na sociálnej sieti Facebook k výsledkom sobotňajšieho referenda skonštatovala, že Igora Matoviča (OĽaNO) a Veroniku Remišovú (Za ľudí) prefackalo viac ako milión ľudí a oni si nič nevšimli.
„Keby bola koalícia s politikmi ako Remišová alebo Matovič vnímavá, mohli sa z Ficovho referenda aspoň poučiť a spozornieť. Viac ako milión ľudí dokázalo v mrchavom počasí vstať z gauča a vyslať signál, že majú tejto vlády pokrk. Nepochopili nič, keď sa z referenda vysmievajú a nazývajú ho fiaskom namiesto toho, aby stiahli chvost, postavili sa pred ľudí a povedali: Prepáčte,“ napísala.
Matoviča a Remišovú prefackalo viac ako milión ľudí a nič nepochopili, skonštatovala Ďuriš Nicholsonová
14:44 Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje výsledky referenda o zmene Ústavy SR a postoj občanov, ktorý tým vyjadrili. „Rešpektujem jednak tých, ktorí sa referenda zúčastnili a tiež tých, ktorí sa rozhodli svoj postoj vyjadriť neúčasťou. I keď je referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente,“ uviedla v tlačovej správe prezidentka Čaputová.
Prezidentka Čaputová rešpektuje výsledky referenda, ale je nevyhnutné čo najskôr zmeniť ústavu v parlamente
14:27 Pár zaujímavostí z výsledkov sobotňajšieho referenda.
V 288 obciach boli všetky odovzdané hlasy za odpoveď „Áno“, na Luníku IX prišlo k referendu len sedem voličov
14:08 Podpredseda opozičnej strany Smer-SD a opozičný poslanec Juraj Blanár sa obáva, že vládna koalícia nakoniec neschváli novelu Ústavy SR, ktorá by umožnila predčasné voľby.
Blanár: Všetko nasvedčuje tomu, že koalícia chce dovládnuť do riadnych volieb
13:45 Referendum podľa predsedu hnutia Republika Milana Uhríka ukázalo masu, ktorá dokáže rozhodnúť o novej vláde. Ďalej dodal, že po „antikampani“ nie je výsledok preňho prekvapením, pretože ako ďalej tvrdí, referendum bolo od samého začiatku spochybňované masmédiami, prezidentkou Zuzanou Čaputovou, dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina).
Referendum ukázalo masu schopnú rozhodnúť o novej vláde, hovorí Uhrík a pripomenul rok 2012
13:26 Výsledok referenda musí podľa občiansko-demokratickej platformy (ODP) hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti mobilizovať demokratické sily.
„Platforma považuje fakt, že referenda o možnosti skrátenia volebného obdobia sa zúčastnilo viac ako milión občanov, za dôvod na sebareflexiu a mobilizáciu demokratov. A to aj napriek tomu, že referendum iniciovala opozícia ako účelovú kampaň,“ uviedla ODP v tlačovej správe. Účasť na referende podľa platformy signalizuje nielen nespokojnosť nezanedbateľnej časti verejnosti, ale aj neschopnosť demokratických strán obnoviť v spoločnosti racionálny dialóg o politike a o práci vlády.
„Občiansko-demokratická platforma so znepokojením sleduje, ako demokratické strany aj teraz odmietajú sebareflexiu, vďaka ktorej by mohli z výsledkov referenda získať podnety pre vlastnú politickú činnosť,“ tvrdí platforma. Zároveň apeluje na všetkých zodpovedných demokratických politikov, aby odmietli politiku rozvratu a konfrontácie demokratických síl navzájom.
„Dláždi to cestu návratu strán, ktoré zneužili štát, a vedie k posilňovaniu extrémistov. Vyzývame preto demokratov, aby uprednostnili politiku spolupráce. Slovensko potrebuje demokratickú a nepopulistickú alternatívu,“ dodala občiansko-demokratická platforma.
12:54 Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka tvrdí, že nespokojnosť množstva ľudí nemožno podceňovať. „Je absurdné, že konkrétny občiansky postoj – odmietnutie drahej a neúprimnej kampane Roberta Fica (Smer-SD), sa snaží hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a jeho líder Igor Matovič prekrútiť a ukradnúť si ho ako podporu ich dočasne poverenej vlády, ktorej bola vyslovená nedôvera,“ uviedol Šimečka v tlačovej správe.
Detinské triky sú krátkozraké a kontraproduktívne, kritizuje Šimečka reakciu Matoviča a OĽaNO k výsledkom referenda
12:37 Strana Aliancia tvrdí, že Slovensko má za sebou ďalšie neúspešné referendum, voliči podľa nej ukázali, že odmietajú, aby referendum bolo zneužité na kampaň politickej strany. Ako ďalej uviedla v tlačovej správe, rovnaký postoj k referendu zaujali aj občania maďarskej národnosti, ktorí sa podľa Aliancie rozhodli „voliť nohami“.
„Obce na juhu Slovenska patria medzi dediny a mestá s najnižšou volebnou účasťou. Z deviatich všeľudových hlasovaní bolo úspešné práve to, za ktoré sa aktívne postavili aj maďarské politické strany a ich voliči. Výsledky včerajšieho referenda jednoznačne potvrdili stanovisko strany Szövetség-Aliancia, ktorá už od septembra tvrdí, že otázku vypísania predčasných volieb môžu rozlúsknuť len poslanci Národnej rady (NR) SR,“ tvrdí Aliancia.
Strana ďalej volá po neodkladnej zmene Ústavy SR. Taktiež podľa Aliancie treba zdôrazniť, že nízka účasť voličov na referende naprieč celým Slovenskom neznamená, že prevažná časť obyvateľov nechce predčasné voľby. „Predstavitelia koaličných strán odvolanej a dočasne poverenej vlády by to mali akceptovať. Mali by si uvedomiť, že nízka účasť bývalej koalícii nevráti ani spoločenský kredit, ani parlamentnú väčšinu,“ myslí si Aliancia.
Podľa strany by NR SR preto mala v utorok 24. januára pristúpiť k zmene ústavy v intenciách potrebných pre vypísanie predčasných volieb v čo najkratšom možnom termíne.
12:28 Účasť na referende síce nepresiahla hranicu požadovanú pre jeho platnosť, avšak nie je ani jednou z historicky najnižších, ktoré sme v rámci referend na Slovensku zaznamenali, povedal pre agentúru SITA politológ Jakub Bardovič z Katedry politických vied na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Voličov mohlo podľa politológa od účasti na referende odradiť, že bolo spájané s určitou politickou stranou
12:15 Strana Sloboda a solidarita (SaS) je toho názoru, že nesmieme dehonestovať tých, ktorí sa referenda zúčastnili. Tí, ktorí prišli k urnám, podľa Richard Sulíka nastavili zrkadlo vládnutiu, ktoré bolo premrhanou príležitosťou navždy odstaviť Roberta Fica.
Sulík označil referendum za najzbytočnejšie v histórii, Kolíková hovorí o výkriku značnej časti nespokojných ľudí
11:52 Slovenská národná strana (SNS) ďakuje každému, kto sa zúčastnil referenda a váži si každý jeden hlas v jeho prospech. Každý, kto sa zaujíma o politiku, vie, že k voľbám chodí približne 60 percent voličov. Súčasne si uvedomuje, aká je sila 1,2 mil. hlasov. Je to takmer 50 percent potenciálnych možných hlasov strán, ktoré chcú pre Slovensko a jeho občanov zmenu. Všetky strany, ktoré podporovali referendum, majú možnosť získať v súčte takmer 50 percent v najbližších parlamentných voľbách. Je to zároveň potvrdením, že musíme vytvoriť jednotný opozičný blok. Účasť ľudí v referende znamenala prvú aktivizáciu zmien na Slovensku.
11:44 Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) tvrdí, že každý, kto sa zúčastnil referenda, prejavil svojou účasťou aktívny záujem o budúcnosť Slovenska a dal najavo, že mu záleží na svojich ústavných právach.
Pellegrini rozhodnutie ľudí v referende rešpektuje a povedal, čo bolo obrovským sklamaním
11:32 Nedostatočná účasť na dosiahnutie úspešnosti referenda sa podľa politológa Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied dala očakávať. Na druhej strane však podľa neho nebola až taká nízka, keď ju porovnáme s účasťou v iných referendách v histórii Slovenskej republiky.
Vyššia účasť v referende, ktoré sa konalo v období medzi voľbami, bola len v referende v roku 2004, keď dosiahla 35,86 percenta. Iniciovala ho Konfederácia odborových zväzov s podporou strany Smer a ďalších opozičných strán. Otázka vtedy znela: „Ste za to, aby poslanci NR SR prijali ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do NR SR konali v roku 2004?“
Aj napriek neúspechu dosiahol Fico čiastočný úspech. Zopakuje sa situácia, ako po referende v roku 2004?
10:54 Počas sobotňajšieho referenda zasahovali záchranári Záchrannej zdravotnej služby priamo vo volebných miestnostiach alebo v ich bezprostrednej blízkosti deväťkrát. Ako ďalej informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, až sedem pacientov bolo po ošetrení prevezených do nemocnice.
„K príčinám zásahov patrili epileptické záchvaty, kolapsy, problémy s tlakom, aj úrazy. Vo väčšine prípadov išlo o zásahy priamo vo volebných miestnostiach,“ povedala Krčová. Naviac zásahov podľa nej záchranári absolvovali v Bratislavskom kraji, kde pomáhali trom pacientkam. „Staršia žena sa pošmykla na podlahe a udrela si hlavu. Ďalšej pacientke prišlo nevoľno, spadla a pri páde si poranila končatiny. Obe boli transportované do nemocnice,“ uviedla hovorkyňa. Tretia pacientka podľa nej skolabovala, jej zdravotný stav si však po ošetrení nevyžiadal prevoz do nemocnice. „Išlo zároveň o najstaršiu ošetrenú pacientku s rokom narodenia 1935,“ informovala Krčová.
Z deviatich pacientov, ktorí potrebovali pomoc zdravotníckych záchranárov, boli podľa hovorkyne dvaja členmi volebných komisií. „V Košickom kraji bola na adrese ošetrená žena pre problémy s tlakom, v Žilinskom kraji mal člen komisie epileptický záchvat,“ uviedla Krčová. Doplnila, že vo väčšine prípadov zasahovali záchranári počas otvorenia volebných miestností. „Len v jednom prípade to bolo po ich uzavretí a počas sčítavania hlasov,“ dodala Krčová.
10:41 Už od začiatku bolo podľa dočasne poverenej ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veroniky Remišovej jasné, že referendum bude iba ich „zbytočnou kampaňou“, na ktorú sa z daní miliónmi poskladajú všetci ľudia.
„Napriek ich obrovskému úsiliu a prakticky dvojročnej kampani za predčasné voľby, keď hanebne zneužívali pandémiu a celosvetové krízy, prišlo na referendum výrazne menej ľudí, ako keď referendum spolu naposledy organizovali proti vláde Mikuláša Dzurindu,“ povedala Remišová.
Referendum podľa nej nie je nástroj predvolebnej kampane nepoctivých politikov, ktorí vždy, keď prehrajú riadne voľby, neváhajú ošklbať ľudí v referende o desať miliónov eur.
„Na porovnanie – namiesto referenda mohla každá zdravotná sestra dostať 500 eur k platu navyše. Pellegrini a Fico za tieto vyhodené peniaze nesú zodpovednosť. Žiadna vláda nie je ideálna, ale na porovnanie vláda Fica a Pellegriniho pridala počas minulej krízy 150-tisíc nezamestnaných, hoci bačovala s dvojnásobným deficitom verejných financií ako sme mali minulý rok,“ dodala Remišová.
Ponižujúci debakel Fica a Pellegriniho, hovorí Remišová o neúspešnom referende
10:32 Naživo: Tlačová konferencia strany Smer-SD k výsledkom referenda.
Fico označil referendum za najignorovanejšie, Čaputová „totálne zlyhala“ a výsledok pokladá za ohromujúci (video)
9:55 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nazvalo referendum blamážou, ktorá Slovákov bude stáť takmer jedenásť miliónov eur. „Tri roky trvajúca kampaň, ktorej výsledkom je účasť 27 percent slovenských občanov. Väčšina krajiny tak dala jasne najavo, čo si myslí o tejto zbesilej snahe Roberta Fica (Smer-SD) o beztrestnosť,“ uviedlo hnutie na sociálnej sieti. Zároveň tvrdí, že za jedenásť miliónov eur by si štát mohol dovoliť jednorázové príspevky vo výške niekoľkých stoviek eur pre lekárov, zdravotné sestry, policajtov či hasičov.
Blamáž zvaná referendum bude stáť Slovákov 11 miliónov eur, ľudia podľa Šipoša vyslovili jasné nie mafii
9:29 Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie tak, ako to tvrdil Robert Fico. Predseda Smeru-SD tak podľa Šipoša inicioval najdrahší prieskum verejnej mienky. „Slovensko má nádej, že politika nenávisti, zloby, rozvratu a rozkrádania, ktorú v súčasnosti reprezentujú strany Smer-SD, Hlas-SD a hnutie Republika nebude úspešná ani v blízkej budúcnosti,“ dodal Šipoš.
9:24 Podľa šéfa Štatistického úradu SR Petra Peťka bola najvyššia účasť v referende v okresoch Kysucké nové mesto, Topoľčany, Turčianske Teplice, Púchov a Považská Bystrica. „V týchto to bolo viac ako 40 percent,“ povedal.
Naopak, najnižšia účasť bola v okresoch Dunajská Streda (11,3 percenta), Komárno (15,6 percenta) a Bratislava I (15,9 percenta). Pokiaľ ide o nižšie územné jednotky, v košickom obvode Luník IX podľa Peťka dosiahla účasť 0,1 percenta. „Zúčastnilo sa iba sedem občanov z celkového počtu 4776,“ uviedol Peťko.
V obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa sa referenda zúčastnilo 19 voličov, čo predstavuje jedno percento. Peťko dodal, že v 288 obciach boli všetky odovzdané hlasy za odpoveď „Áno“, teda za zmenu ústavy.
9:11 Referendum o zmene ústavy, ktorá mala zabezpečiť možnosť predčasných volieb, je neplatné.
Ako na nedeľňajšej tlačovej konferencii potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz, hlasovania sa zúčastnilo 27,25 percenta oprávnených voličov, teda 1 193 198 osôb. Na úspech však bola potrebná účasť viac ako 50 percent voličov.
Za zmenu ústavy podľa výsledkov referenda hlasovalo 97,51 percenta zúčastnených. Proti, naopak, bolo 1,54 percenta. Zvyšných 0,93 hlasov bolo neplatných. „Referendum prebehlo v súlade so zákonom,“ skonštatoval Orosz. Zároveň povedal, že v poradí deviate celoštátne referendum sa od predošlých podstatne líšilo.
Podľa nálezu Ústavného súdu SR z roku 2021 je totiž výsledok referenda bezprostredne záväzným rozhodnutím občanov, ktoré má právnu silu ústavného zákona. „S týmto vedomím teda občania mali možnosť vyjadriť svoj postoj,“ doplnil Orosz.
6:33 Hanebne nízka účasť na Ficovom referende, za ktoré kampaňoval od roku 2020, je podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nespochybniteľným vystavením účtu za jeho predošlé vládnutie a odmietnutím návratu mafie k moci. „Slovensko má nádej, že politika nenávisti, zloby, rozvratu a rozkrádania, ktorú v súčasnosti reprezentujú strany Smer a Hlas, nedostane v budúcnosti šancu,“ konštatovalo hnutie.
5:51 V Trenčianskom kraji sa na referende zúčastnilo 36,07 percenta voličov, čo predstavuje najvyššiu účasť zo všetkých ôsmich krajov.
Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy – kraje
>>> Bratislavský kraj
>>> Nitriansky kraj
>>> Trnavský kraj
>>> Trenčiansky kraj
>>> Žilinský kraj
>>> Banskobystrický kraj
>>> Prešovský kraj
>>> Košický kraj
Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy – krajské mestá
>>> Bratislava
>>> Nitra
>>> Trnava
>>> Trenčín
>>> Žilina
>>> Banská Bystrica
>>> Prešov
>>> Košice
Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy – okresné mestá
* Bratislavský kraj
>>> Malacky
>>> Pezinok
>>> Senec
* Nitriansky kraj
>>> Komárno
>>> Levice
>>> Nové Zámky
>>> Topoľčany
>>> Zlaté Moravce
>>> Šaľa
* Trnavský kraj
>>> Dunajská Streda
>>> Galanta
>>> Hlohovec
>>> Piešťany
>>> Senica
>>> Skalica
* Trenčiansky kraj
>>> Bánovce nad Bebravou
>>> Ilava
>>> Myjava
>>> Nové Mesto nad Váhom
>>> Partizánske
>>> Považská Bystrica
>>> Prievidza
>>> Púchov
* Žilinský kraj
>>> Bytča
>>> Dolný Kubín
>>> Kysucké Nové Mesto
>>> Liptovský Mikuláš
>>> Martin
>>> Námestovo
>>> Ružomberok
>>> Turčianske Teplice
>>> Tvrdošín
>>> Čadca
* Banskobystrický kraj
>>> Banská Štiavnica
>>> Brezno
>>> Detva
>>> Krupina
>>> Lučenec
>>> Poltár
>>> Revúca
>>> Rimavská Sobota
>>> Veľký Krtíš
>>> Zvolen
>>> Žarnovica
>>> Žiar nad Hronom
* Košický kraj
>>> Gelnica
>>> Michalovce
>>> Rožňava
>>> Sobrance
>>> Spišská Nová Ves
>>> Trebišov
* Prešovský kraj
>>> Bardejov
>>> Humenné
>>> Kežmarok
>>> Levoča
>>> Medzilaborce
>>> Poprad
>>> Sabinov
>>> Snina
>>> Stará Ľubovňa
>>> Stropkov
>>> Svidník
>>> Vranov nad Topľou
0:52 Účasť na sobotňajšom referende dosiahla 27,25 percenta, počet zúčastnených voličov bol 1 193 198. Odpoveď „ÁNO” zakrúžkovalo 97,51 percenta z nich (1 163 586) a odpoveď „NIE” 1,54 percenta (18 398). Podiel neplatných hlasov bol 0,93 percenta. Spočítané sú všetky hlasy, hoci Štatistický úrad SR ukazuje podiel potvrdených okrskových zápisníc na úrovni 99,77 percenta. Neodovzdávajú sa totiž zápisnice z 13 špeciálnych covidových okrskov, v ktorých nikto nehlasoval.
00:10 Z celkového počtu 5 761 okrskov je spočítaných už 5 632 zápisníc, čo je 97,76 percenta. Podľa doteraz zverejnených výsledkov referenda sa na hlasovaní zúčastnilo 1 161 822 voličov, čo prestavuje účasť 27,41 percenta.
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
23:50 Zo zahraničia zo 75 zapísaných voličov hlasovalo v referende 62 ľudí. Účasť tak predstavuje 82,66 percenta.
23:38 Hodinu a pol po zatvorení hlasovacích miestností pre referendum je spočítaných 90,19 % okrskových zápisníc, teda 5 196 volebných okrskov z celkovo 5 761. K volebným urnám prišlo 1 038 440 ľudí, čo je účasť 27,53 percenta.
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
23:19 Referendum 2023 o zmene ústave nebude platné. Už je jasné, že sa ho nezúčastnilo minimálne 50 percent voličov.
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
23:00 Spočítaná je už takmer polovica okrskov, účasť je 26,69 %
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
22:48 Spočítaná je už takmer tretina okrskov, účasť je 26,19 %
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
22:30 Štatistický úrad SR už zverejňuje prvé priebežné výsledky.
>>> Priebežné výsledky referenda 2023 o zmene ústavy
22:06 Štatistický úrad SR spracuje výsledky referenda prostredníctvom 50 Odborných sumarizačných útvarov (OSÚ), pričom počas noci bude na týchto pracoviskách pôsobiť 530 pracovníkov.
Spracovanie zápisníc všetkých volebných komisií sa uskutoční elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému. Predpokladá sa, že približne o jednej či druhej v noci by mohli byť sčítané všetky výsledky referenda. Tlačová konferencia by sa mohla konať v nedeľu o 09:00. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz.
Výpadky elektrickej energie podľa Orosza postihli 21 obcí. V prípade, ak by sa nezaistilo internetové pripojenie na odoslanie zápisnice, bola by spracovaná ručne, no to predĺži sčítavanie výsledkov.
22:00 Hlasovanie sa skončilo, volebné miestnosti sa zatvorili. Celkovo bolo v sobotňajšom referende k dispozícii 5761 volebných okrskov.
21:31 Referendum je jedinečná príležitosť, aby občania vyjadrili svoj názor. Myslí si to poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Peter Oremus, ktorý sa zúčastnil na dnešnom referende. Referendová otázka je však podľa neho postavená veľmi komplikovane a zložito aj pre právnikov.
„Pointa je však v tom, že ľudia môžu takouto formou vyjadriť svoj názor, či sú za to, aby mohli kedykoľvek skrátiť volebné obdobie voleným poslanom Národnej rady SR. A to vtedy, keď nevykonávajú svoj mandát na prospech Slovenskej republiky a jej občanov,“ skonštatoval Oremus po opustení referendovej miestnosti.
„Áno, som za to, aby sme mohli ukončiť kedykoľvek ich volebný mandát, ktorý od nás dostali. A týka sa to nielen súčasných politických strán a ich parlamentných poslancov, ale všetkých strán, ktoré raz môžu byť vo vláde,“ dodal nitriansky župný poslanec, ktorý je za to, aby súčasná vláda čo najskôr opustila svoje miesta a bola nahradená druhou, ktorá vzíde z predčasných volieb.
„Táto vláda je jedna z najneschopnejších vlád aké sme u nás doteraz mali, a tak som za to, aby bola čo najskôr nahradená novou, ktorá vzíde z predčasných volieb. Môžeme byť prívržencami tej či onej strany, ale všetci vidíme, čo musíme dennodenne riešiť a v akých problémoch sa nachádzame,“ uviedol Oremus, podľa ktorého sú súčasné problémy občanov, podnikateľov aj samospráv už neúnosné.
20:50 Účasť na referende v obci Rovinka v okrese Senec je o 20:00 podľa predsedníčky okrskovej komisie Sone Jurigovej približne 20 percent. Okolo obeda sa počet voličov zvýšil a navečer sa frekvencia návštevnosti opäť znížila. Počas celého dňa chodili voliť najmä voliči vo vekovej kategórii 50+. Priebeh referenda v obci Rovinka neďaleko Bratislavy je aj naďalej bez komplikácií.
20:34 Účasť na referende v okrsku č. 4 v bratislavskej mestskej časti Lamač bola o 19:30 približne 26 percent. Informovala o tom predsedníčka okrskovej komisie Lenka Rebrová, ktorá predpokladá, že celková účasť bude okolo 28 percent. Voliť chodia najmä starší voliči, pričom voliči nad 60 rokov veku tvoria približne 80 percent celkovej účasti.
„Voliči nemajú s hlasovaním problémy, niekedy však musíme zdôrazňovať, že sa volebné lístky krúžkujú,“ uviedla Rebrová. O prenosnú urnu požiadalo sedem ľudí, väčšinou išlo o imobilných. „Voľby prebiehajú pokojne, v príjemnej atmosfére, ľudia sú príjemní, usmievaví a komunikatívni, niekoľko ľudí sa však sťažovalo, že im neboli doručené pozvánky na referendum,“ dodala Rebrová.
V Lamači nezaznamenali žiadne prípady výtržníctva, podozrenie na korupciu alebo iné problémy. Na referende v Lamači sa zúčastnil aj exminister financií a bývalý podpredseda vlády SR Sergej Kozlík.
20:25 Voliči v Prešove o referendum výraznejší záujem nejavia. Účasť odhadujú v komisiách medzi 20 až 30 percent, čo na platnosť referenda nestačí. Samotné hlasovanie má pokojný priebeh.
Ako agentúru SITA informoval zapisovateľ Mestskej volebnej komisie v Prešove Jozef Smetana, vo volebných zoznamoch je v meste Prešov zapísaných takmer 69-tisíc voličov. Z nich 329 požiadalo o hlasovací preukaz, ďalších 15 podalo do zákonom stanoveného termínu 2. decembra 2022 žiadosť o možnosť zúčastniť sa referenda poštou.
Z nich poslalo hlasovací lístok napokon sedem. „Už tieto čísla signalizujú, že záujem o účasť na referende je oveľa nižší ako pri posledných voľbách do Národnej rady SR, keďže pri spojených voľbách hlasovacie preukazy a voľba poštou neexistuje a naposledy sa použila práve pri parlamentných voľbách,“ skonštatoval Smetana.
O hlasovanie mimo volebnej miestnosti prostredníctvom prenosnej volebnej schránky požiadalo mesto do piatka 171 voličov. „V tom sú zarátané hromadné žiadosti zo zariadení pre seniorov, ale aj individuálne žiadosti. S volebnou urnou boli členovia komisie napríklad aj v ústave na výkon väzby,“ uviedol Smetana.
Dodal, že na rozdiel od špeciálnej prenosnej schránky pre ľudí v karanténe s ochorením COVID-19 mohli záujemcovia o voľbu do prenosnej volebnej schránky požiadať aj v priebehu soboty. „My sme mali tri takéto žiadosti. Záujem o referendum celkovo u nás nebol veľký,“ skonštatoval po 19:00 Igor Petz, predseda volebnej komisie 57. okrsku na Šrobárovej ulici na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov. Priebeh označil za pokojný, bez rušivých vplyvov. Referendovú účasť odhadol na 25 až 30 percent.
Vo vedľajšom 56. okrsku, kde je takisto zapísaných zhruba tisíc voličov, nezaznamenali do 19:00 ani jednu žiadosť o prenosnú volebnú schránku. „Riešili sme jeden problém, keď volič nebol v mieste trvalého bydliska, nepatril do tohto okrsku a prišiel hlasovať bez hlasovacieho preukazu. Povedali sme mu ale, že to možné nie je. Žiadne ďalšie problémy sme tu nezaznamenali,“ skonštatoval predseda komisie Marek Lipovský.
Volebnú účasť v okrsku odhadol na zhruba 20 percent. „Málo na to, aby bolo referendum platné. Volilo sa pritom priebežne, chodili väčšinou starší ľudia. Počítam s tým, že keď odbije 20:00, tak tu už nepríde skoro nikto,“ dodal pre agentúru SITA Lipovský.
20:14 Účasť na referende v okrsku č. 17 v bratislavskom Starom Meste bola o 19:00 niečo cez 16 percent. Informoval o tom predseda okrskovej komisie Patrik Pavlovič, ktorý ešte dopoludní predpokladal, že účasť bude v druhej polovici dňa podstatne vyššia. Ako uviedol, voliť chodia väčšinou ľudia vo vekovej kategórii 50+.
Priebeh referenda v Starom Meste je aj naďalej bez komplikácií. „Voliči sa často pýtajú, prečo je referendová otázka tak komplikovane sformulovaná, hlasovanie však prebieha bez problémov,“ uviedol Pavlovič.
O prenosnú urnu požiadali štyria imobilní voliči. „Voľby prebiehajú pokojne, žiadne výtržníctvo, podozrenie na korupciu alebo akékoľvek iné komplikácie neevidujú,“ dodal predseda komisie. Popoludní si prišiel odvoliť aj slovenský advokát a bývalý poslanec Národnej rady SR Ján Cuper s rodinou a tiež herec Oldo Hlaváček.
20:07 Účasť na referende vo volebnej miestnosti okrsku č. 15 na Základnej škole F. E. Scherera na sídlisku Adama Trajana v Piešťanoch je približne 25 percent.
Predseda komisie pätnásteho okrsku Martin Monček pre agentúru SITA ďalej uviedol, že čísla stále narastajú, keďže volebné miestnosti sú otvorené až do 22:00. „Registrovaných bolo 1 960 voličov, doposiaľ prišlo 510 ľudí. Väčšinou chodia voliť starší ľudia a občania v strednom veku, prišlo veľmi málo mladých ľudí,“ informoval Monček.
Podľa predsedu komisie sa na nich voliči najčastejšie obracajú s otázkou, či je potrebné zalepiť obálku a či sa odpovede na hlasovacích hárkoch krúžkujú. „Otázky sú väčšinou technického charakteru,“ uviedol Monček a dodal, že doposiaľ sa vo volebnej miestnosti okrsku č.15 nevyskytli žiadne problémy.
19:54 Účasť na referende v bratislavskej Petržalke dosiahla o 18:00 hodnotu približne 12 percent. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 55 na Základnej škole Žehrianska Slavka Vantová. „V našom okrsku prišlo zatiaľ voliť 175 z 1 473 oprávnených voličov, čo predstavuje 12 percent,“ spresnila s tým, že ďalších 11 ľudí volilo prostredníctvom voličského preukazu.
Dosiahnutie 50-percentnej účasti vo svojom okrsku predsedníčka volebnej komisie na základe doterajších počtov nepredpokladá, zároveň však dodáva, že do uzavretia volebných miestností o 22:00 sa ešte môže všetko zmeniť. „Čo sa týka vekového zloženia, väčšinou chodia starší voliči, ale aj rodičia s deťmi, pre deti je to taká atrakcia,“ skonštatovala.
V petržalskej volebnej miestnosti do 18:00 nezaznamenali žiadny incident ani mimoriadnu situáciu a podľa predsedníčky volebnej komisie zatiaľ všetko prebieha v poriadku a bez komplikácií.
19:42 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) už v piatok vo videu na sociálnej sieti Facebook vysvetlil, prečo sa na referendu nezúčastní. „Som zásadne proti tomu, aby referendum bolo nástrojom nekorektného politického zápasu a bolo zneužívané na osobné záujmy úzkej skupiny ľudí,“ uviedol.
Podľa vlastných slov by svojou účasťou dal relevanciu ľuďom, ktorí roky rozkrádali a ochudobňovali Slovensko, živili „našich ľudí“, ohrozovali životy občanov počas pandémie a teraz sa prikláňajú k extrémizmu. Ich ciele nie sú v záujme krajiny.
Myslí, si že pánom Ficovi a Pellegrinimu jednoducho nie je nutné aktívne asistovať pri túžbe k návratu k moci. „Ich stranícka kampaň nás všetkých bude stáť približne 10 miliónov eur,“ povedal. Na záver však dodal, že inštitút referenda rešpektuje a verí, že do budúcna ho budeme využívať zodpovedne pri veciach verejných, ktoré pomôžu Slovensku posunúť sa dopredu.
19:34 Predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba na sociálnej sieti Facebook napísal, že kto v sobotu nejde na referendum, robí veľkú radosť prezidentke Zuzane Čaputovej, premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) aj vicepremiérke a líderke strany Za ľudíVeronike Remišovej.
19:23 Predseda poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš už v piatok avizoval, že sa na referende nezúčastní a v sobotu na sociálnu sieti Facebook pridal fotografie, ako vysáva, zmýva podlahu a žehlí a pridal aj hashtagy #vsobotu #robim #uzitocneveci
19:12 Na referende sa zúčastnil aj Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS).
19:03 Účasť v referende zostala v Nitre na nízkej úrovni aj vo večerných hodinách. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek, očakávali, že k večeru bude účasť vyššia, no nestalo sa tak.
Referendum prebieha hladko a bez problémov. Jediným spestrením dňa bol veľký modro-žltý papagáj Charlie, s ktorým prišiel na referendum jeden manželský pár vo volebnom okrsku číslo 19 na Základnej škole Cabajská. Ako vysvetlili, so svojím hovoriacim papagájom chodia všade, sedí im na ruke, tak ho zobrali aj na referendum.
V tomto okrsku prišlo doteraz na referendum 260 voličov z 1 002 zapísaných. Vo vedľajších okrskoch na Cabajskej v mestskej časti Čermáň boli čísla podobné, v okrsku 17 hlásia 170 zo 689 zapísaných voličov, v okrsku 18 prišlo 180 z 820 voličov a v okrsku číslo 20 to bolo 233 z celkového počtu 968. Vyššia účasť nie je ani v mestskej časti Chrenová, v okrsku číslo 70 na Levickej ulici napríklad prišlo doteraz 154 zo 663 zapísaných voličov.
V Nitre pre referendum evidujú 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia. Mesto vydalo spolu 416 hlasovacích preukazov. Otvorili 72 okrskov, pričom jeden špeciálny spadá pod Okresný úrad v Nitre a určený je pre ľudí s COVID-19. Komisia navštívila s prenosnou urnou štyroch covidových pacientov, ktorí sa vopred prihlásili.
Referendum 2023 spestril aj hovoriaci modro-žltý papagáj Charlie (foto)
18:26 V Chtelnici v okrese Piešťany evidovali obe okrskové komisie popoludní viac ako dvadsaťpercentnú voličskú účasť v referende. Priebeh referenda hodnotili predsedníčky komisií Júlia Lukačovičová aj Alena Silná ako veľmi pokojný, voliči prichádzali priebežne a nevznikali žiadne problémy. Nezhodli sa len v názore na to, či vo večerných hodinách príde svoj názor v referende vyjadriť viac voličov.
V Chtelnici v jesenných komunálnych voľbách jednoznačne dominovala strana Smer – sociálna demokracia, ktorá tu má okrem starostu Jána Horvátha aj osem z deviatich poslancov obecného zastupiteľstva.
Približne 20-percentnú účasť evidovali popoludní aj v Špačinciach v okrese Trnava. Ľudia chodili priebežne, obe komisie pracovali v priestoroch starého obecného úradu. V novej časti, kde sa obvykle konajú voľby, popoludní už prebiehali prípravy na reprezentačný hasičský ples. Pred vstupom do obce Dechtice v okrese Trnava niekto umiestnil pútač s nápisom Nie vojne = referendum Áno.
18:13 Referendum vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.
18:03 Päť hodín pred skončením referenda evidujú v obci Lúky (okres Púchov) približne tretinovú účasť miestnych občanov. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka okrskovej komisie Margita Janíčková. V zoznamoch pre referendum majú zapísaných 734 oprávnených voličov, o 17:00 využilo možnosť vyjadriť svoj postoj k možnostiam predčasného skončenia volebného obdobia Národnej rady SR 31 percent z nich. „Do zoznamov sme dopísali aj dvoch voličov, ktorí prišli voliť s hlasovacími preukazmi,“ doplnila Janíčková.
17:31 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na sociálnej sieti vysvetlil, prečo sa na referende nezúčastní.
17:12 Na sídlisku Luník 9 sa do 15:00 referenda zúčastnilo z približne 2700 oprávnených voličov len šesť občanov.
Agentúru SITA o tom informoval predseda volebnej komisie na Luníku 9 Rastislav Šanta. „Všetko prebieha v poriadku, problémy neboli počas dňa žiadne, účasť je veľmi nízka,“ uviedol Šanta. Ako ďalej dodal na Luníku 9 nezaznamenali žiadosť o špeciálny spôsob hlasovania.
Priebeh referenda je v metropole východu zatiaľ bezproblémový. „Okresná volebná komisia Košice konštatuje pokojný a bezproblémový priebeh tohto referenda, nezaznamenali sme žiadne podnety,“ uviedla predsedníčka volebnej komisie Košice Denisa Vargová Lukáčová
„Ráno sme mali preventívnu policajnú kontrolu, či je všetko v poriadku, našťastie všetko bolo. Volebná účasť sa momentálne (15:30) pohybuje niekde na úrovni približne 14 až 15 percent,“ informoval predseda okrskovej volebnej komisie číslo osem v Mestskej časti Košice-Staré mesto Samuel Váhovský. Ako ďalej dodal, o voľbu do prenosnej volebnej schránky požiadali dvaja občania.
16:39 Výsledky referenda by mohli byť sčítané približne o jednej či druhej v noci.
Tlačová konferencia by sa mohla konať v nedeľu ráno o deviatej hodine. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz.
V popoludňajších hodinách rokovali s predsedom Štatistického úradu SR o pripravenosti, ktorá je podľa neho dobrá. Výpadky elektrickej energie podľa Orosza postihli 21 obcí, tieto záležitosti sa však priebežne riešia a vo viacerých obciach je elektrina opäť k dispozícii. V prípade, ak by sa nezaistilo internetové pripojenie na odoslanie zápisnice, bola by spracovaná ručne, no to by o približne dve až tri hodiny predĺžilo sčítavanie výsledkov.
Na infolinky k referendu sa podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľky štátnej volebnej komisie Evy Chmelovej obracajú voliči s otázkami o tom, kde majú volebnú miestnosť či aké doklady sú potrebné. Za problematické označila to, že viacerí občania žijúci v prihraničných oblastiach by sa chceli zúčastniť referenda, avšak nie je to možné, keďže nemajú trvalý pobyt na území SR.
Podľa viceprezidenta Policajného zboru SR Damiána Imreho zaznamenali zopár drobných incidentov. Policajtov je podľa neho nasadených trochu menej než pri voľbách, avšak dodal, že polícia je pripravená riešiť akékoľvek ďalšie incidenty.
16:14 Priebeh referenda v Banskobystrickom kraji je pokojný. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková s tým, že nemajú hlásené žiadne udalosti súvisiace s priebehom hlasovania. Rovnako pokojný priebeh potvrdil v okrese Banská Bystrica podpredseda okresnej komisie pre referendum Miroslav Bancík.
Účasť je podľa zástupcov volebných okrskov v Banskej Bystrici nízka a dosahuje doteraz najviac 20 percent. „Povrazník bol poslednou obcou v okrese, kde nebol ráno elektrický prúd, ale od 10:20 im už ide,“ uviedol Bancík k ranným výpadkom elektrickej energie v podhorských obciach okresu. „Nápor nie je veľký, ľudia chodia tak nárazovo, ale rady sa netvoria,“ popísal situáciu vo volebnom okrsku číslo 70 na Sládkovičovej ulici v Banskej Bystrici predseda tejto okrskovej komisie Martin Kuchár.
Z celkovo zapísaných 711 voličov tu do 15:00 prišlo hlasovať 121 ľudí, čo predstavuje približne 17 percent. Vo vedľajšom okrsku číslo 69 hlasovalo 120 z celkom 580 ľudí, teda niečo cez 20 percent.
15:43 Vo Veľkom Kýri v okrese Nové Zámky boli percentá účasti nízke, v dvoch komisiách z troch spolu nedosiahli ani 10 percent. Podľa priebežného zistenia agentúrou SITA bolo o 14:00 na referende vo dvoch z troch volebných obvodov z necelých 1620 oprávnených voličov iba 134, čo je približne iba osem percent. Žiaľ, tretia predsedníčka komisie priebežné údaje poskytnúť odmietla, a tak je údaj nekompletný. Aj tu však chodili odpovedať na referendovú otázku prevažne starší voliči.
Na referende sa zúčastnila aj Katarína Gabašová, ktorá jednoznačne zakrúžkovala možnosť ÁNO. „To preto, lebo mi záleží na budúcnosti mojich detí a aj na budúcnosti našej krajiny. Toto referendum totiž nie je o Ficovi, ale môže byť aj proti Ficovi. Toto referendum je ale v prvom rade predovšetkým o nás. Zaškrtla som ÁNO nielen preto, lebo len teraz môžem niečo zmeniť a nedám si to vziať, ale aj preto, aby som sa v budúcnosti nehanbila za to, že som túto šancu premárnila,“ prezradila Katarína Gabašová.
15:22 Nitra mala po prvýkrát v histórii špeciálnu covidovú volebnú komisiu a vstupovalo sa iba do priestorov, ktoré boli na to vyhradené.
Rúška aj rukavice, Nitra mala prvýkrát v histórii špeciálnu covidovú volebnú komisiu
15:02 Igor Matovič, líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), už tradične statusoval. Na sociálnej sieti Facebook v sobotu zverejnil k referendu niekoľko príspevkov.
Čo sa babe chcelo aj figa borová Ficovi a Pellegrinimu, Matovič na Facebooku nezostal svojej povesti nič dlžný
14:35 Účasť na referende v najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku, ktorá sa nachádza na Štrbskom Plese, zvyšujú turisti a dovolenkujúci v Tatrách. Aj prvý volič, ktorý čakal pred miestnosťou ešte pred otvorením o 7:00, prišiel hlasovať s voličským preukazom. Informovala o tom agentúru SITA predsedníčka volebnej komisie Alexandra Kašovská.
Volebná miestnosť bola zriadená v budove vysunutého pracoviska obce Štrba, pod ktorú toto lyžiarske a turistické centrum patrí. Podľa Kašovskej tam približne do 13:30 prišli spomedzi domácich 92 oprávnených voličov zatiaľ ôsmi, kým na volebný preukaz odvolilo takmer päťdesiat. „Myslím si, že poobede či do večera bude viac ľudí, určite aspoň spomedzi turistov,“ povedala s tým, že vyššej účasti by podľa nej mohlo napomôcť aj dlhšie otvorenie volebných miestností do 22:00 v porovnaní s poslednými voľbami.
Medzi voličmi bol dnes v okrsku č. 4 aj Pavol zo Žiliny, ktorý prišiel do Tatier na kratšiu dovolenku. „Bol som si zalyžovať, zabežkovať a idem odvoliť. Spojil som príjemné s užitočným,“ uviedol. Na referendum prišiel, pretože to pokladá za povinnosť. „Toto obdobie je potrebné skončiť, treba aby tam bola konečne nová konsolidovaná vláda, ktorá bude robiť poriadok na Slovensku, a nie to, čo sa tam momentálne deje,“ zhodnotil.
Marián z Topoľčian navštívil volebnú miestnosť ešte predtým, než sa v Tatrách vybral na bežky a za priateľmi. Ako povedal, pokladá to za slušnosť. „Keď sa vyhlási referendum, občania by takéto niečo mali rešpektovať. Len ma mrzí, že ústavní činitelia toto referendum ignorujú, pretože tým nedávajú dobrý príklad pre ostatných obyvateľov Slovenska,“ poznamenal.
14:15 Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa k referendu vyjadril vo videu na sociálnej sieti Facebook.
Ide o zvláštne referendum, skonštatoval vo videu Fico a skritizoval aj Čaputovú s Hegerom
14:01 Do jednej z volebných miestností v Nitre na Základnej škole Levická na sídlisku Chrenová chodia na referendum najmä staršie ročníky. Vo volebnom obvode má komisia zaregistrovaných približne tisícku voličov.
„Okolo trinástej hodine ich prišla na referendum asi stovka, čo je iba 10 percent. Chodia najmä staršie ročníky, teda 55+,“ uviedol predseda komisie Michal Gráf, ktorý ešte dodal, že ľudia prichádzali už od siedmej hodiny ráno a referendum zatiaľ prebieha úplne pokojne.
13:40 V Ivanke pri Nitre zatiaľ referendum neláka. V obci bolo zapísaných približne 2430 voličov, ktorí sa mohli zúčastniť na referende, pričom o pol jednej popoludní ich k urnám v troch volebných miestnostiach prišlo iba 296.
„Ľudia síce chodia, ale je ich zatiaľ málo. Žiadnu mimoriadnu udalosť sme však nezaznamenali a referendum prebieha pokojne,“ povedali pre agentúru SITA predsedovia všetkých troch komisií.
13:24 V Trnave majú voliči pre hlasovanie v referende otvorených 25 volebných miestností. Vo volebnom okrsku číslo 1 priamo na radnici, prišlo dopoludnia k referendovej urne menej ako 10 percent voličov.
„Vo voličských zoznamoch máme zapísaných 1702 voličov, do 12. hodiny ich prišlo 150,“ povedal predseda okrskovej komisie Peter Salczer. Prichádzajú podľa neho voliči všetkých vekových kategórií, teda nielen starší. Komisia sa niekoľkokrát stretla s problémom, že chceli voliť ľudia, ktorí patrili do iného okrsku a nemali k dispozícii voličský preukaz.
Špeciálna okrsková volebná komisia, ktorá bola určená pre ľudí v izolácii alebo karanténe pre COVID-19, je bez práce, pretože v okrese Trnava neprejavil nikto o špeciálny spôsob hlasovania. V celom okrese Trnava je otvorených 88 miestností pre hlasovanie v referende.
13:04 Okrsková komisia číslo 17 v bratislavskom Starom Meste na Gaštanovej ulici zaznamenala do obeda vyše šesťpercentnú účasť na referende.
Patrik Pavlovič, predseda sedemnástej okrskovej komisie, si myslí že najviac ľudí príde voliť až popoludní, čím by účasť v konečnom dôsledku mohla dosiahnuť 50 percent. „Voliči sú skôr starší ľudia, trend je, že chodia manželské páry. Väčšinou sú to voliči od 40 do 65 rokov, mladí voliči boli zatiaľ len traja,“ uviedol Pavlovič.
Voliči zatiaľ nemali s hlasovaním väčšie problémy. „Väčšinou starší ľudia si overujú, ako správne zakrúžkovať odpoveď. *Je však pravdou, že referendová otázke ja náročnejšia,“ dodal predseda komisie. O prenosnú urnu požiadali štyria ľudia, pričom vo všetkých prípadoch išlo o imobilných.
Voľby v Starom Meste zatiaľ sú bez problémov, neboli zaznamenané prípady výtržníctva, podozrenie na korupciu alebo iné komplikácie. „Tento okrsok je známy tým, že je tu kľud,“ uviedol predseda komisie a dodal, že voliť prišiel aj slovenský politik a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
12:53 Trenčiansky župan a poslanec parlamentu Jaroslav Baška (Smer-SD) dúfa, že najväčšie percento účasti v sobotňajšom referende bude mať Trenčiansky kraj. Uviedol to pre agentúru SITA krátko po tom, čo absolvoval referendový akt vo svojej rodnej obci Dohňany (okres Púchov) v spoločnosti svojej manželky.
Baška je medzi predsedami vyšších územných celkov jediným predstaviteľom strany Smer-SD, ktorá referendum iniciovala. „Samozrejme verím, že toto referendum by mohlo byť úspešné, lebo ľudia sú nahnevaní. Každopádne by som si želal, aby najväčšie percento účasti bolo práve v Trenčianskom kraji. Nerobili sme si vopred žiadne prieskumy podľa jednotlivých krajov, ale je to na ľuďoch, či využijú možnosť zúčastniť sa plebiscitu,“ poznamenal Baška.
On sám považuje referendum za najvyššiu formu priamej demokracie. „Možnosť zúčastniť sa referenda by mal využiť každý občan. Ak ju totiž nevyužije, potom už neexistuje jednoduchší a priamejší spôsob vyjadrovať sa k veciam verejným,“ dodal trenčiansky župan.
12:42 Účasť na referende v Lamači podľa Lenky Rebrovej, predsedníčky štvrtej okrskovej komisie, neprekročí 50 percent. Do obeda sa volieb v Lamači zúčastnilo približne 10 percent voličov. Voliť chodia najmä starší ľudia od 60 rokov.
Voľby v Lamači sú zatiaľ bez komplikácií. „Tým, že je v rámci referenda položená len jedna otázka, hlasovanie je jednoduché a voliči nemajú s hlasovaním problém. Reálny stav platných lístkov sa však ukáže až pri sčítavaní,“ uviedla Rebrová.
Ako uviedla predsedníčka, o prenosnú volebnú urnu požiadalo 10 ľudí, pričom väčšinu ide o imobilných ľudí a dvaja požiadali o prenosnú urnu z dôvodu chrípkových ochorení. „Referendum zatiaľ prebieha pokojne, bez výtržníctva či podozrenia z korupcie,“ dodala predsedníčka.
12:31 Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini pripustil, že sa môže stať, že referendum nebude platné. Sám vníma, že účasť je nižšia, než napríklad v komunálnych voľbách. Uviedol to na tlačovej besede po tom, ako sa referenda zúčastnil.
Traja najvyšší ústavní činitelia podľa Pellegriniho urobili chybu, keď sa nezúčastnili referenda (video)
12:23 V meste Prešov sa otvorilo všetkých 66 volebných miestností pre konanie referenda. Vytvorený je aj špeciálny 67. volebný okrsok, ktorý je určený pre ľudí s ochorením COVID-19. Na využitie tejto voľby sa však prihlásil iba jediný občan. V okrese Sabinov špeciálnu komisiu ani nevytvorili.
O voľbu do špeciálnej prenosnej volebnej urny pre ľudí s ochorením COVID-19 bolo treba požiadať do piatkovej 12:00. V Prešove tak urobil iba jeden záujemca, ktorého navštívila po telefonickej dohode hneď ráno dvojica členov špeciálnej volebnej komisie. „Dopravili sme sa na miesto špeciálnym prideleným vozidlom. Nevošli sme ale štandardne, ako sa zvykne chodiť do bytu, tentokrát sme ostali pred bytom. Samozrejme, aj my, aj volička, sme museli mať rúška a splniť všetky hygienické predpisy, ktoré si tento úkon vyžadoval. Voličke sme dali lístok, ktorý vyplnila a vhodila do prenosnej referendovej schránky. Tým sme svoju činnosť ukončili,“ uviedol člen špeciálnej volebnej komisie Svorad Herdický.
Okrsok špeciálnej volebnej komisie pre okres Prešov sídli na Základnej škole Šrobárova. Komisia má sedem členov a zapisovateľa. Počas dňa bude ale prakticky bez práce. „My sme si to, dá sa povedať, vybrali. Vedeli sme, do čoho ideme a že budeme chodiť za voličmi, a nie oni za nami. Vedeli sme tiež, že tu budeme mať viac času, ktorý si zatiaľ krátime vzájomným rozprávaním a poznávaním sa,“ prezradila predsedníčka špeciálnej volebnej komisie Máriá Hudáková. Ako dodala, špeciálnu volebnú schránku otvoria až o 22. hodine. „Vyhodnotíme voľbu, podpíšeme zápisnicu a budeme ju elektronicky posielať na úrad. Následne uzatvoríme a ukončíme voľby a naša práca sa skončí,“ povedala Hudáková.
Ako pre agentúru SITA uviedol zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Prešove Jozef Smetana, od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva dostali zoznam ľudí, ktorým bola nariadená karanténa v súvislosti s ochorením COVID-19. „Celkovo na ňom bolo 13 ľudí, právo zúčastniť sa referenda si z nich uplatnil jeden volič, ktorý o tom informoval Okresný úrad zriaďujúci špeciálnu komisiu. Ostatní majú prekážku vo výkone volebného práva a nemôžu si teda uplatniť volebné právo ani fyzickou účasťou, ani prostredníctvom bežnej prenosnej schránky,“ poznamenal Smetana s tým, že v predchádzajúcich spojených voľbách špeciálnu volebnú schránku využili v meste dvaja voliči s ochorením COVID-19.
Zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Prešove Branislav Mačieta pre agentúru SITA dodal, že v okresoch Prešov a Sabinov prejavilo v októbri záujem zúčastniť sa spojených volieb spolu 49 ľudí v karanténe pre toto ochorenie. Teraz to bol za oba okresy iba spomínaný jediný občan, preto špeciálnu komisiu pre okres Sabinov napokon vôbec nevytvorili.
V okresoch Prešov a Sabinov sa môže sobotňajšieho referenda zúčastniť zhruba 190-tisíc občanov, zapísaných vo voličských zoznamoch. Odpovedajú na otázku, či súhlasia, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. V oboch okresoch je vytvorených celkovo 222 riadnych a jeden špeciálny okrsok. „Referendum prebieha pokojne,“ skonštatoval po jedenástej hodine Mičieta.
12:11 V podtatranskej obci Stráne pod Tatrami (okr. Kežmarok) je zatiaľ len veľmi nízky záujem o referendum. Z 1 264 zapísaných voličov prišlo dopoludnia do 11:00 do jedinej volebnej miestnosti zriadenej v materskej škole asi do dvadsať ľudí.
Predsedníčka volebnej komisie Zuzana Pitoňáková pre agentúru SITA povedala, že veľkú účasť neočakávajú. Referendové lístky tam majú aj v rómskom jazyku, keďže ide o obec, v ktorej z viac ako 2 300 obyvateľov tvorí 93 percent rómska populácia.
Kým v sobotuu dopoludnia sa voliči do volebnej miestnosti nehrnuli, pri minuloročných komunálnych voľbách tam k urne prišlo 64 percent voličov. Miestny obyvateľ 46-ročný Igor Oračko dnes na referendum prišiel ako prvý z rodiny, jeho ďalší členovia sa chystajú neskôr. „To, čo sa už robí v tejto vláde… Pomaly horšie si žijeme na Slovensku než v Afrike či neviem kde, to už je koniec. Radšej nech príde vláda, ktorá vie poriadne pracovať, aby sme sa tu na Slovensku mali dobre, a nie zle,“ skonštatoval.
11:55 Účasť na referende v obci Rovinka v okrese Senec je v porovnaní s komunálnymi voľbami zatiaľ nízka. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka volebnej komisie okrsku číslo 2 v Kultúrnom dome Soňa Jurigová. „Účasť je zatiaľ veľmi nízka, dalo by sa povedať, že zatiaľ ide len o desiatky ľudí,“ priblížila predsedníčka komisie a dodala, že evidujú najmä účasť staršej populácie. Podľa Jurigovej problémy zatiaľ nezaznamenali, niektorých voličov zaujímalo, akým spôsobom sa volí a či sa odpoveď krúžkuje.
11:47 Účasť na referende v bratislavskej Petržalke bola približne tri hodiny po otvorení volebných miestností oproti komunálnym voľbám zatiaľ nízka.
Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka volebnej komisie okrsku číslo 55 v Základnej škole Žehrianska Slavka Vantová. „Nemáme žiadne rady, vôbec sa nečaká, všetko ide hladkým priebežným spôsobom,“ priblížila s tým, že predbežná účasť okolo 10:00 predstavovala zhruba dve percentá.
V petržalskej volebnej komisii evidujú zatiaľ prevažne starších ľudí, ale voliť chodia aj mladšie rodiny s deťmi. Podľa Vantovej sa voliči v porovnaní s októbrovými voľbami menej pýtajú. „Oproti komunálnym voľbám je to dosť jasné, niektorí ľudia sa sem však chodia tak trocha porozprávať,“ skonštatovala.
Narušenia zatiaľ nezaznamenali, riešili však jeden problém s neaktuálnym dokladom totožnosti. „Keďže je teraz trochu problém s vydávaním občianskych preukazov, niektorí ľudia ich nemajú aktuálne. Niektorí sú si toho vedomí, niektorí nie,“ dodala Vantová.
11:31 V Bratislave je pre hlasovanie v referende v čase od 07:00 do 22:00 otvorených 335 volebných okrskov v 17 mestských častiach.
11:16 Účasť v referende je v Nitre zatiaľ nízka. V okrsku číslo 18 na Základnej škole Cabajská prišlo doteraz z 820 zapísaných voličov len zhruba 20.
„Na prvého voliča sme čakali skoro pol hodinu,“ informoval agentúru SITA zapisovateľ referendovej komisie Tomáš Holúbek. Ako ďalej dodal, zatiaľ chodili najmä starší ľudia. V susednom volebnom okrsku s číslom 17 je účasť o trochu lepšia, zo 685 zapísaných voličov prišlo doteraz 61.
V Nitre pre referendum evidujú 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia. Mesto vydalo spolu 416 hlasovacích preukazov. Otvorili 72 okrskov, pričom jeden špeciálny spadá pod Okresný úrad v Nitre a určený je pre ľudí s COVID-19. Komisia za covidovými pacientmi chodí s urnou, do ktorej vhodia svoj referendový lístok.
10:55 V porovnaní so spojenými októbrovými voľbami je účasť na referende počas prvých dvoch hodín nízka. Pre agentúru SITA to uviedol predseda volebnej okrskovej komisie číslo 62 v Základnej škole Narnia v Banskej Bystrici Pavel Legíň. Nízku účasť potvrdili aj zástupcovia ďalších okrskových komisií v tejto škole.
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, nemajú doteraz žiadne informácie o prípadných incidentoch, alebo iných problémoch v referendových miestnostiach v rámci Banskobystrického kraja.
„V niektorých obciach máme problémy s dodávkami elektrickej energie, práve zisťujeme rozsah. Všetky okrskové volebné miestnosti však boli otvorené,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda okresnej komisie pre referendum Miroslav Bancík s tým, že ide o 129 okrskov v rámci okresu Banská Bystrica.
„Z celkom 847 zapísaných voličov prišlo do deviatej hodiny hlasovať 13 ľudí, čo je skutočne málo,“ uviedol Legíň s tým, že prvý hlasujúci čakal už o 07:00 rovnako ako aj v októbri. Pre hlasovanie v referende je v Banskej Bystrici v sobotu 21. januára 2023 od 07:00 do 22:00 otvorených 78 volebných okrskov a volebných miestností.
10:22 Informácie o aktuálnom priebehu referenda
10:19 Ministerstvo vnútra SR zriadilo v súvislosti s referendom infolinky, pre občanov sú k dispozícii telefónne čísla: 02/48592317 a 02/48592312. Infolinky budú dostupné v deň konania referenda do 22:00. V tlačovej správe o tom informovalo MV SR.
10:04 V Košiciach v sobotu ráno o 07:00 otvorili všetkých 165 referendových volebných miestností. Pre agentúru SITA to potvrdila zapisovateľka okresnej volebnej komisie Košice Blanka Sándorová.
„Nemáme hlásený žiadny incident, všetky volebné miestnosti sú otvorené, zatiaľ nebol žiadny problém, ktorý by okresná volebná komisia riešila. Priebeh referenda je absolútne pokojný, účasť zatiaľ nie je vysoká,“ informovala Sándorová.
V Košiciach v sobotu zasadajú aj volebné komisie v štyroch špeciálnych volebných okrskoch, a to v mestskej časti Košice – Sever, v mestskej časti Košice – Západ, v mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov a v mestskej časti Košice – Juh.
9:38 Pre hlasovanie v referende je v Banskej Bystrici otvorených 78 volebných okrskov a volebných miestností. Ako informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora, hlasovať je možné vo svojom volebnom okrsku, teda v mieste trvalého bydliska, alebo hocikde inde na základe hlasovacieho preukazu.
9:22 Počas konania referenda otvorili v sobotu 21. januára v meste Prešov spolu 66 volebných miestností. Ako agentúru SITA informoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie pre referendum Jozef Smetana, počet volebných okrskov sa oproti nedávnym spojeným voľbám nezmenil a totožné je aj umiestnenie miestností pre referendum.
V Základnej škole Šrobárova však okrem dvoch klasických okrskov navyše sídli špeciálna volebná komisia určená pre ľudí s ochorením COVID-19. „Táto volebná miestnosť nie je určená pre voličov s ochorením COVID-19, ale pre členov špeciálnej komisie, ktorá bude sčítavať hlasy. Voliči s koronavírusom sa musia nachádzať v domácnosti a k nim domov pôjdu dvaja členovia špeciálnej volebnej komisie so hlasovacou schránkou,“ vysvetlil Smetana.
Doplnil, že v prípade, ak sa nikto neprihlási, komisia svoju činnosť vykonávať nebude. Ľudia s ochorením COVID-19 a nariadenou karanténou museli o špeciálny spôsob hlasovania v referende požiadať telefonicky do piatka 20. januára do 12:00. „Oproti spojeným voľbám sa ale nenahlasujú na meste Prešov, ale na Okresnom úrade v Prešove, keďže tentokrát bola zriadená len jedna špeciálna volebná komisia pre celý okres Prešov,“ vysvetli Smetana.
Voliči môžu pred, ale aj počas referenda klasicky požiadať okrskovú volebnú komisiu aj o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Buď tak urobili do piatka telefonickou žiadosťou na Mestský úrad v Prešove, alebo v deň hlasovanie priamo prostredníctvom príslušnej okrskovej komisie.
Voľby v Prešove zabezpečuje 397 členov volebných komisií a 66 zapisovateľov. Špeciálna volebná komisia je sedemčlenná a má takisto svojho zapisovateľa. Na referende sa v Prešove môže zúčastniť takmer 69-tisíc voličov zapísaných v zoznamoch.
9:10 Odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti so sobotňajším referendom.
Prekrytie horných dýchacích ciest, vlastné písacie potreby aj dezinfekcia. Mikasov úrad vydal pre referendum viaceré odporúčania
8:50 V okrese Trnava neprejavil záujem o špeciálny spôsob hlasovania v sobotnom referende ani jeden volič. Špeciálna volebná komisia, ktorá bola zriadená pre voličov v izolácii alebo karanténe v súvislosti s ochorením COVID-19, tak nebude ani zasadať.
V okrese Hlohovec prejavil záujem o takýto spôsob hlasovania jeden volič. Podľa predsedníčky špeciálnej volebnej komisie Niké Burclovej budú za týmto voličom v deň konania referenda vyslaní dvaja členovia komisie, k dispozícii budú mať respirátory, dezinfekciu a prípadne aj ďalšie vybavenie. Komisia sa s týmto voličom podľa Burclovej pravdepodobne dohodne na konkrétnom čase, kedy využije svoje právo hlasovať v referende.
O špeciálny spôsob hlasovania mohla požiadať osoba, ktorá má ku dňu uskutočnenia referenda nariadenú karanténu alebo izoláciu z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19, ako aj osoba, ktorá žije s takýmto voličom v spoločnej domácnosti. Žiadosť mohli podávať zapisovateľovi špeciálnej okrskovej volebnej komisie do piatka 20. januára najneskôr do 12:00.
Počas sobotného referenda bude v okrese Trnava podľa Veroniky Vaňovej z Okresného úradu v Trnave k dispozícii 88 okrskov, v okrese Hlohovec bude 44 okrskov.
8:28 Bez väčších problémov začalo dnešné referendum v metropole Liptova. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, o 07:00 otvorili všetkých 32 volebných miestností. Jediný problém riešili v mestskej časti Palúdzka, kde absentuje jeden z členov komisie, a tak zabezpečujú náhradníka.
Väčšina z nich je lokalizovaná v priestoroch základných a stredných škôl, v budove Základnej školy J. Kráľa na sídlisku Podbreziny je vytvorených až osem volebných okrskov. Obyvatelia liptovskomikulášskych mestských častí, podobne ako pri voľbách, majú možnosť zapojiť sa do referenda zväčša v priestoroch kultúrnych domov.
Vyjadriť sa k možnosti predčasného ukončenia volebného obdobia Národnej rady SR má viac ako 25-tisíc obyvateľov mesta. „O hlasovací preukaz v stanovenej lehote požiadalo 124 Mikulášanov a ďalší traja požiadali o voľbu poštou,“ doplnila Čapčíková.
8:21 Referendum vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie parlament. Strana Smer-SD vyzbierala na referendum 406-tisíc podpisov, z toho platných bolo 381 960 podpisov. Zorganizovanie referenda bude štát stáť 10,4 milióna eur.
8:08 V prípade úspešného referenda by na vyvolanie predčasných volieb stačilo v parlamente 76 hlasov poslancov, teraz to je 90 hlasov, čiže ústavná väčšina. Zároveň by ich bolo možné vyvolať referendom.
7:39 Podľa Ústavy SR sú výsledky referenda platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Aká je referendová otázka a kedy je referendum platné?
7:28 Ide o v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993. Doteraz bolo platné len jedno, a to referendum o vstupe do Európskej únie, na ktorom sa v roku 2003 zúčastnilo 52,15 percenta voličov a za vstup do EÚ hlasovalo 92 percent voličov.
7:19 Každý volič dostane jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo „nie“.
Vo volebnej miestnosti musí predložiť občiansky preukaz. V prípade úspešného referenda by na vyvolanie predčasných volieb stačilo v parlamente 76 hlasov poslancov, teraz to je 90 hlasov, čiže ústavná väčšina. Zároveň by ich bolo možné vyvolať referendom.
7:12 Právo hlasovať v referende má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň jeho konania dovŕšil 18 rokov.
Ako a kde hlasovať v referende, kto má právo a čo ak sa pomýlite?
7:04 Hlasovať sa môže od 07:00 do 22:00. K dispozícii je 5761 volebných okrskov.
7:00 Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte) z referenda o zmene ústavy, ktoré sa na Slovensku koná 21. januára 2023.