Referendum nie je o Ficovi a žijeme horšie ako v Afrike. Ľudia vysvetlili, prečo zakrúžkovali „áno“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
REFERENDUM 2023: Otvorenie volebných miestností
Hlasovací lístok počas prípravy hlasovacej miestnosti v rámci referenda 2023 v Starej Turej. Stará Turá, okr. Nové Mesto nad Váhom, 21. január 2023. Foto. SITA/Martin Medňanský.

Účasť v sobotňajšom referende je podľa správ z komisií zatiaľ nízka. Na Štrbskom Plese ju zvyšujú turisti a dovolenkujúci v Tatrách. Aj prvý volič, ktorý čakal pred miestnosťou ešte pred otvorením o 7:00, prišiel hlasovať s voličským preukazom. Informovala o tom agentúru SITA predsedníčka volebnej komisie Alexandra Kašovská.

Spojenie príjemného s užitočným

Medzi voličmi bol v okrsku č. 4 aj Pavol zo Žiliny, ktorý prišiel do Tatier na kratšiu dovolenku. „Bol som si zalyžovať, zabežkovať a idem odvoliť. Spojil som príjemné s užitočným,“ uviedol.

Viac o téme: Referendum o zmene ústavy

Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy

Na referendum prišiel, pretože to pokladá za povinnosť. „Toto obdobie je potrebné skončiť, treba, aby tam bola konečne nová konsolidovaná vláda, ktorá bude robiť poriadok na Slovensku, a nie to, čo sa tam momentálne deje,“ zhodnotil.

Žijeme horšie ako v Afrike

Marián z Topoľčian navštívil volebnú miestnosť ešte predtým, než sa v Tatrách vybral na bežky a za priateľmi. Ako povedal, pokladá to za slušnosť. „Keď sa vyhlási referendum, občania by takéto niečo mali rešpektovať. Len ma mrzí, že ústavní činitelia toto referendum ignorujú, pretože tým nedávajú dobrý príklad pre ostatných obyvateľov Slovenska,“ poznamenal.

Na referende sa zúčastnila aj Katarína Gabašová, ktorá v hlasovacej miestnosti vo Veľkom Kýri v okrese Nové Zámky, jednoznačne zakrúžkovala možnosť ÁNO. „To preto, lebo mi záleží na budúcnosti mojich detí a aj na budúcnosti našej krajiny. Toto referendum totiž nie je o Ficovi, ale môže byť aj proti Ficovi. Toto referendum je ale v prvom rade predovšetkým o nás. Zaškrtla som ÁNO nielen preto, lebo len teraz môžem niečo zmeniť a nedám si to vziať, ale aj preto, aby som sa v budúcnosti nehanbila za to, že som túto šancu premárnila,“ prezradila.

Záujem o je zatiaľ nízky aj v rómskej obci Stráne pod Tatrami. Miestny obyvateľ 46-ročný Igor Oračko na referendum prišiel ako prvý z rodiny, jeho ďalší členovia sa chystajú neskôr. „To, čo sa už robí v tejto vláde… Pomaly horšie si žijeme na Slovensku než v Afrike či neviem kde, to už je koniec. Radšej nech príde vláda, ktorá vie poriadne pracovať, aby sme sa tu na Slovensku mali dobre, a nie zle,“ skonštatoval.

V referende občania odpovedajú na otázku, či súhlasia, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať