Recesia na Slovensku bola vlani daná krízou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eva Sadovská
Analytička Poštovej banky Eva Sadovská

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Slovensko ako malá otvorená proexportne orientovaná ekonomika doplatila na slabý dopyt zo zahraničia paralyzáciou zahraničného obchodu a priemyselnej výroby. Podniky boli nútené rušiť prevádzky a prepúšťať. Strata zamestnania spolu s obľúbenou nákupnou turistikou Slovákov do zahraničia v úvode roka spomalili aj spotrebu zo strany obyvateľstva. V krízových časoch navyše podniky siahali na svoje zásoby a obmedzovali svoju investičnú aktivitu. Naopak, aj v uplynulom roku rástli výdavky verejnej správy. A tak trochu paradoxne, kladný čistý export sa na celkovom HDP podieľal pozitívne. V tomto roku očakávame už rast slovenskej ekonomiky, celoročne na úrovni približne dvoch percent. Na to ale, aby ekonomika v tomto roku rástla, bude stačiť pomerne málo. Určité riziká vidíme vo vyprchaní protikrízových opatrení vlád veľkých ekonomík.

Miera nezamestnanosti sa v poslednom štvrťroku vlaňajšieho roka vyšplhala podľa výberového zisťovania pracovných síl na 13,9 %. Medziročne to tak znamená pohoršenie o približne 140 tisíc ľudí. Práve strata zamestnania je najbolestivejším dopadom krízy, ktorý slovenská ekonomika a jej obyvatelia mohli v uplynulom roku pocítiť. Predpokladáme, že aj napriek náznakom oživenia v slovenskej ekonomike, bude nezamestnanosť pokračovať v raste aj tento rok. Určitú stabilizáciu očakávame až na prelome polrokov. Pracovný trh totiž reaguje na oživenie v ekonomike až s určitým oneskorením. A je to pochopiteľné, nakoľko zamestnávatelia začnú prijímať zamestnancov naspäť, až keď budú disponovať určitou istotou čo do budúcich objednávok. Dovtedy sa posnažia pracovať so zúženým pracovným kapitálom.

Mzdy v slovenskom hospodárstve aj v uplynulom roku rástli. Celoročne si nominálne polepšili o tri percentá. Po očistení o infláciu zaznamenali reálny rast o 1,4 %. Vychádzajúc zo štatistík, sa mzdám naozaj celkom slušne darilo aj v roku krízy. Treba to ale uviesť na správnu mieru. Strata zamestnania sa totiž dotkla vo väčšej miere slabšie kvalifikovaných a teda menej zarábajúcich ľudí. A tak vylúčením takýchto zamestnancov zo skupiny zamestnaných platy v priemere rástli, a to aj bez toho, aby boli v skutočnosti vyššie. Reálne totiž ľudia zaznamenali vo veľa prípadoch pokles alebo zmrazovanie miezd. V tomto roku očakávame pokračujúci rast miezd v slovenskom hospodárstve.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať