Spoločnosť HTC vynovila radu svojich najpredávanejších smartfónov s operačným systémom Android. V názve sa nachádza písmeno S. Najväčším lákadlom je samozrejme vlajková loď, ktorou je HTC Desire S, ktorý oproti HTC Desire prináša mnoho noviniek. No a práve ten sme otestovali. Za primeranú cenu dostane zákazník naozaj maximum.
Rýchle hodnotenie
+ odolná konštrukcia
+ displej
+ výdrž batérie
+ výkon
+ fotoaparát
– občasné chyby rozhrania HTC Sense
– dotykové tlačidlá pod displejom
– ťažká výmena batérie a pamäťovej karty
Prevedenie
Telo smartfónu HTC Desire S je odliate z jedného kusa hliníka. Ten je leštený a pôsobí veľmi elegantne. Na prvý pohľad zaujme veľký displej. Ten má uhlopriečku 3,7 palca a rozlíšenie 480 x 800 pixelov. Nad ním sa nachádza reproduktor, snímač osvetlenia a novinka. Tou je predná kamera. Tá okrem videohovoru plní aj iný účel. Aplikácia zrkadlo ju aktivuje a tak sa môžu dámy v rýchlosti pozrieť, aký majú make up.
Pod displejom sú tri dotykové tlačidlá, konkrétne „domov“, „menu“, „späť“ a „vyhľadávanie“. Tie v noci svietia, no pokiaľ si majiteľ nezmení nastavenia od výroby, rozsvietia sa až pri takmer úplnej tme. V šere na ne možno nebudete vidieť.
Dotykové tlačidlá sú síce plusom, no nie vždy reagujú na sto percent a prvých pár dní budete pozerať, čo vlastne stláčate.
Pravý bok je čistý, na ľavom sa nachádza konektor mikro USB a dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Tie občas neposlúchajú
Na hornej strane zariadenia je konektor na 3,5mm jack a vypínacie tlačidlo.
Na zadnej strane sa dizajnéri pohrali. Gumové kryty v strede rozdeľuje kus hliníka, ktorý je prepojený s rámom. V hornej časti je LED blesk, fotoaparát a reproduktor, respektíve mikrofón. Spodná gumová časť zakrýva batériu, pamäťovú kartu a SIM kartu.
Hardvér
Hardvérová výbava je v HTC Desire S na vysokej úrovni. Procesor Qualcomm MSM8255 má pracovnú frekvenciu 1 GHz a oproti predchádzajúcemu modelu má nižšiu spotrebu pri rovnakom výkone. Podľa nás je však výkon vyšší ako v prípade HTC Desire, no môže to byť spôsobené aj verziou Androidu alebo HTC Sense. Grafický čip má označenie Adreno 205 a zvláda aj graficky náročné hry.
RAM je vo veľkosti 768 MB. Podľa nášho názoru by však mohla byť väčšia. Časom sa totiž zahltí a nepomáhajú ani aplikácie na jej čistenie. Pomáha až reštart telefónu. Ten je mimochodom možno spraviť aj softvérovo, podržaním tlačidla na vypínanie.
Kapacita batérie je 1450 mAh, oproti HTC Desire je to o 50 mAh viac. No výdrž je podľa nás neporovnateľná. HTC Desire v našom teste pri aktívnom používaní vydržal jeden deň, pri bežnom necelé dva. Aktívne používanie je v našom prípade telefonovanie, surfovanie, jedna až dve fotky, či hranie hier. Večer bola batéria na úrovni asi 20%. HTC Desire S mal 45-55% a zvládol aj druhý deň, no len s niekoľkými percentami batérie a našimi obavami. Pri bežnom používaní zvládol s prehľadom dva dni a dobíjať bolo nutné až na tretí deň večer.
Pamäťové karty sú formátu micro SD a maximálna kapacita je 32 GB. K smartfónu je pribalená s kapacitou 8GB. Vnútorná pamäť zariadenia je 1,1 GB.
Batéria je zaujímavo upevnená. Po odňatí gumového krytu je potrebné najskôr vyklopiť plastovú poistku, až potom je možné batériu vybrať. Pod ňou je pamäťová karta a SIM karta štandardných rozmerov.
Fotoaparát je štandardom. Nie je nič extra, no ani nie je zlý. Problém má so šerom, ako všetky fotoaparáty v smartfónoch a mobiloch. Inak má 5 mpx a video zvláda v 720p pri 30 snímkach za sekundu.
Displej má veľmi dôveryhodné farby a na dotyk reaguje o poznanie lepšie ako HTC Desire. Svietivosť je tiež dobrá a aj pri priamom svietení naň je ešte stále čitateľný.
O pripojenie sa stará BlueTooth 2.1 + EDR, WiFi vo verzii b/g/n, no a samozrejmosťou sú A-GPS a G senzor. Rýchlosť pripojenia je naozaj rýchla a zdieľanie a posielanie súborov cez WiFi sa vyrovná desktopu.
Softvér
Plusom určite je, že v HTC Desire S je nový Android 2.3, konkrétne 2.3.3. Operačný systém určite poznáte a netreba ho predstavovať. Čo však treba spomenúť je to, že grafické rozhranie a ovládanie je úplne iné ako je tomu v prípade Sony Ericsson, LG, alebo Samsungu. Dôvodom je nadstavba, HTC Sense. V tomto prípade vo verzii 2.1. Tá pridáva do prostredia Androidu mnoho funkcií a vylepšení. Príkladom môže byť jednoduchšie ovládanie menu, klávesnica, alebo kalendár. Plusom je tiež úplný preklad do slovenčiny, čo v základnom Androide chýba, najmä v prípade niektorých systémových upozornení. Rozhranie HTC Sense okrem toho umožňuje vyhľadať telefón v prípade straty alebo krádeže, jeho zablokovanie, poslanie informácie, alebo stiahnutie najdôležitejších dát.
Navigácia je od Route66 a k dispozícii je na vyskúšanie zadarmo na 30 dní. Lokalizovaná je do slovenčiny, no s presnosťou je to trocha horšie. Hlas navigácie občas neupozorní na odbočku. Taktiež má problémy s trasou, ak niekoľko krát odbočíte zle. Navigácia sa jednoducho snaží vás vrátiť na trasu, ktorá je podľa nej najlepšia.
Mínusom rozhrania je to, že po približne týždni začne byť spomalené, vtedy pomôže reštart telefónu, no žiť sa s tým dá.
Určite nesmieme zabudnúť na aplikáciu HTC Stream, ktorá združuje všetky možné a nemožné sociálne siete a komunitné weby. Napríklad MySpace, Twitter, alebo Facebook.
Okrem toho je tu prehrávač hudby a videa. Tie sú štandardné, rovnako ako fotoaparát. Nie sú nič extra, no kvalita je vyhovujúca.
Internetový prehliadač je naozaj rýchly a do vrecka schová konkurenciu, vrátane tabletov, či dokonca netbookov.
Záver
Aj keď sa HTC snaží o to, aby jej smartfóny sadli každému, ešte stále je cítiť, že pôvodne bolo rozhranie HTC Sense prispôsobované pre prácu, nie pre multimédiá a zábavu. Smartfón HTC Desire S je rozmermy len o niekoľko milimetrov dlhší ako HTC WildFire, čo z neho robí skvelý pracovný telefón, Priaznivá je tiež cena.