BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský herec, imitátor, humorista a moderátor Rastislav Piško pokrstil vo štvrtok v bratislavskej kaviarni svoj tretí román Koniec Kankánu.
„Knižka sa odohráva na prelome rokov 1998 až 1999, teda za vlády dvoch premiérov, Vladimíra Mečiara a Mikuláša Dzurindu, v období pred voľbami, cez voľby a po voľbách a je z takého, dalo by sa povedať, mediálneho prostredia. Je tam niečo o politike, o mechanizmoch moci, o tom, ako sa robila propaganda a ako sa využívali rozliční herci a ľudia a je tam zakomponovaných aj niekoľko osobných príbehov,“ priblížil Piško. „Román vykresľuje predovšetkým atmosféru tej doby, kedy bolo Slovensko rozdelené na dva tábory, promečiarovský a protimečiarovský. Bola tu vtedy taká dosť zvláštna a nie veľmi dobrá atmosféra,“ dodal herec.
Kniha je voľným pokračovaním románov Hačava (2010) a Bohémska kolonáda (2011), v ktorých autor zachytáva osudy ľudí vo víre stále sa meniacej spoločnosti, pričom zdôrazňuje všeobecne platnú skúsenosť „Doba sa mení, človek zostáva nemenný“.
Ľudské charaktery sa prejavia
„Väčšina ľudí sa nemení. Niektorí, samozrejme, môžu byť nejakým kompromisom pod určitými ťažkými následkami k tomu donútení. U nás nebola, samozrejme, až taká vyhrotená situácia, ale predsa len je to tak, ako povedal Čapek, ‚V demokracii sa človek nezmení, iba sa vyfarbí.‘ Ten, kto bol slušný, slušný zostal a ten, kto podvádzal a kradol, v demokracii podvádzal a kradol ešte viac. To sú ľudské charaktery, ktoré sa časom prejavia. A tak to je podľa mňa stále,“ poznamenal 52-ročný rodák z Martina.
Knihu podľa vlastných slov písal zhruba dva roky. „Tvoril som ju asi najdlhšie zo všetkých, no treba povedať, že medzitým som napísal ešte jeden filmový scenár a dva televízne, takže ma niečo stále vyrušovalo z práce,“ prezradil známy imitátor. „Keď mám pokoj, tak napísať taký román mi trvá asi rok.“ dodal.
V súčasnosti má herec rozpracovaný už ďalší literárny námet. „Mám nápad na jeden taký veľký satirický román zo súčasnosti, na ktorom by sa už mali ľudia smiať od začiatku do konca. Ten by mal ľudí naozaj pobaviť od začiatku do konca bez akýchkoľvek postranných vecí. Toto teraz sú skôr také smutno-smiešne príbehy, také tragikomické,“ priblížil. Najprv však, ako uviedol, plánuje dokončiť knihu o humoristovi Stanovi Radičovi k jeho nedožitým 60. narodeninám.
Kniha dostala boxerské údery
Úloh krstných otcov novej publikácie sa zhostili Piškovi dlhoroční priatelia a kolegovia, publicista Ján Fülle a herec Igor Adamec, ktorí knihe namiesto vody uštedrili niekoľko boxerských úderov.
„Chcel som, aby boli krstnými otcami ľudia, ktorí majú niečo spoločné s Haluškami a s tými bábkami, takže jedným z nich je Jano Fülle, ktorý bol spolumajiteľom agentúry, cez ktorú sme Halušky vyrábali a druhý Igor Adamec, ktorý občas tie bábky vodil,“ vysvetlil komik. „Ako krstný otec sa cítim úžasne, Rasťo je môj kamarát a mám jeho knižky rád,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Adamec.
Slovenský herec a imitátor okrem písania nahráva v súčasnosti spolu so spisovateľkou Danielou Kapitáňovou desaťminútovú reláciu Brúsenie jazykov pre Slovenský rozhlas.
„Je to taký populárny žáner na propagáciu jazykov a iných kultúr, vysielalo sa to cez prázdniny počas víkendov a stretlo sa to s celkom zaujímavou odozvou. Tá práca ma dosť bavila. Ešte by sme mali nakrútiť asi 15 častí a práve prebiehajú nejaké rokovania s televíziou, ale to je všetko ešte na dlhé lakte,“ prezradil. Popritom ho štyri razy do roka zamestnáva talkšou Piškóty, ktorú uvádza v jednej z kaviarní v centre Bratislavy. Imitovaniu politikov sa už podľa vlastných slov nevenuje. „Nie je dopyt a nie je dôvod,“ vysvetlil.
je autorom a hereckým protagonistom mnohých kultových rozhlasových a televíznych humoristicko-satirických relácií ako Apropo, Apropo TV, Halušky, Telecvoking, Bravissimo či O 3 štart. Popritom sa venuje dramatickej a scenáristickej tvorbe. Ako autor debutoval románom Hačava (2010), za ktorý získal v roku 2010 Zlatého gunára na Kremnických gagoch v kategórii literárne diela. S priaznivým ohlasom kritiky sa stretlo aj jeho druhé dielo, román Bohémska kolonáda (2011).