BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,3 %.
Predpokladá to vo svojej jesennej prognóze pre eurozónu spoločnosť Ernst & Young napriek tomu, že ešte v prvom polroku tohto roka slovenské hospodárstvo rástlo medziročne o 3 %, čo bol jeden z najlepších výsledkov v eurozóne.
„Napriek tomuto povzbudivému výkonu bude slovenská proexportne orientovaná ekonomika pod tlakom straty dynamiky, pretože kríza vládneho trhu v eurozóne oslabuje regionálny dopyt,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Ernst & Young v Slovenskej republike zodpovedný za obchod a poradenstvo v oblasti zlepšovania výkonu Marián Cápay.
Stále vysoký rast
Aj napriek očakávanému spomaleniu dynamiky slovenského hospodárstva oproti vlaňajšku o 1 percentuálny bod pôjde podľa neho v európskom kontexte o stále relatívne vysoký rast.
„V roku 2013 zrejme zostane na tej istej úrovni, pretože očakávané pomalé oživenie v eurozóne naďalej zaťažuje export a produkciu, a v rokoch 2014 – 2016 po výraznejšom oživení exportu pravdepodobne dosiahne hrubý domáci produkt rast až 4 %,“ dodal Cápay.
Nízky externý dopyt, spôsobujúci spomalenie ekonomiky a nárast voľnej kapacity, tento rok podľa Ernst & Young ovplyvní aj objem investícií do strojov a zariadení. „Predpovedáme, že tempo rastu stáleho kapitálu sa v roku 2012 spomalí. Z minuloročnej úrovne 5,7 % klesne na 1,2 %, v roku 2013 sa trochu zrýchli a dosiahne približne 2 %,“ uvádza sa v tlačovej správe Ernst & Young.
Inflácia je vyššia, ako sa čakalo
V oblasti cenového vývoja sa podľa spoločnosti predchádzajúce prognózy, že by spotrebitelia mohli profitovať z nižšej inflácie, nenaplnili. Inflácia je mierne vyššia, ako sa očakávalo, z dôvodu tlaku na ceny ropy a potravín.
„Očakávame, že miera inflácie v tomto roku dosiahne v priemere 3,5 %, čo predstavuje pokles z 3,9 % v roku 2011. Spomalenie ekonomickej činnosti prognózované na nasledujúce štvrťroky by malo spôsobiť pokles inflácie na približne 2,8 % v roku 2013,“ píše sa v jesennej prognóze Ernst & Young.
Prognózy eurozóny ako celku sú pritom podľa prognózy negatívne. V tomto roku sa totiž očakáva pokles hrubého domáceho produktu o 0,5 % a v roku 2013 len slabý nárast o 0,1 %. Stabilnejší rast v eurozóne sa predpokladá až po opätovnom ustálení ekonomiky v regióne a postupnom zmiernení fiškálneho sprísňovania, no rast v regióne budú dlho brzdiť pretrvávajúce obavy zo stability a dlhu vo verejnom sektore.
Ernst & Young konštatuje, že zatiaľ čo priamymi monetárnymi transakciami Európskej centrálnej banky sa podarilo značne zmierniť riziko rozpadu eurozóny v najbližšom období, širšia politická reakcia na krízu sa stále očakáva, aby sa prispelo k obnoveniu dlhodobej stability.
„Spolu s pretrvávaním ekonomickej neistoty v celej eurozóne je pre podnikateľské prostredie nevyhnutné, aby tvorcovia politiky naďalej pomáhali udržať tempo a konali rozhodne. Hospodárstvo si nemôže dovoliť, aby si spoločnosti uťahovali opasky práve v období, keď spotrebitelia zatvárajú kohútik s výdavkami,“ tvrdí vedúci partner spoločnosti Ernst & Young pre región EMEIA Mark Otty.