BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Malú čiernu rakvu s nápisom „malé školy“ doniesli pred parlament zástupcovia demonštrantov, ktorí nesúhlasia s rušením málotriedok, čo navrhuje minister školstva Dušan Čaplovič.
Následne legitimovala nosičov truhly polícia. „Policajti si začali zapisovať ich údaje, akoby bol porušený zákon. Zákon však porušený nebol,“ povedal pre agentúru SITA predseda strany Most-Híd Béla Bugár pričom upozornil, že ak by poslanci NR SR chceli, rakvu by pokojne mohli preniesť do vnútra. „Policajti dostali príkaz a my musíme vedieť od koho a aký a budeme to zisťovať,“ uviedol.
Jeho stranícky kolega Zsolt Simon si na oplátku zapísal identifikačné čísla policajtov, ktorí demonštrantov legitimovali. „Nielen polícia má právo kontrolovať ľudí, ale aj občania majú právo sa dozvedieť, prečo policajt koná, ako koná. Ak chcem položiť otázku ministrovi vnútra, prečo polícia takto konala, poznačil som si ich identifikačné údaje,“ povedal Simon dnes pre agentúru SITA. Podľa neho totiž dnešný postup polície bol na hrane zastrašovania.
Zrušenie malej školy bolí
Demonštráciu pred budovou NR SR organizovali Csemadok, Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku, Zväz maďarských pedagógov na Slovensku, Združenie maďarských rodičov na Slovensku,
Most-Híd a Strana maďarskej komunity. Prišlo na ňu približne 350 ľudí. Podľa poslanca NR SR Árpáda Érseka (Most-Híd) nie je rušenie málotriedok dobrý signál. „Maďarskú menšinu vždy viac bolí, keď sa zruší malá škôlka alebo škola. Babičky vždy čakajú, kedy budú prváčikovia vystupovať,“ povedal s tým, že škola je jedným z pilierov inteligencie. Podľa neho sa to však netýka len škôl s vyučovacím jazykom maďarským, ale aj slovenských škôl.
Érsek kritizuje, že parlament rokuje o návrhu ministra teraz, aj keď zákon má platiť od roku 2015. Od Čaploviča očakával, že spolu s oznámením o rušení škôl povie aj o zabezpečení školských autobusov pre deti. „Možno by to nemalo taký ohlas, ak by toto Čaplovič povedal,“ konštatoval. Podľa neho je psou povinnosťou politikov Most-Híd bojovať za zachovanie málotriedok a rodičia mali na výber, aby v obciach neexistovali len slovenské školy. „Je nás stále menej. Rušenie málotriedok bude mať rýchlejší dopad na asimiláciu,“ zdôraznil.
Poslanec Hraško chce zabezpečiť dopravu
Podľa poslanca NR SR Igora Hraška (OĽaNO) rušeniu málotriedok malo predchádzať zabezpečenie dopravy pre žiakov, ktorí budú mať zrušenú školu a budú musieť dochádzať niekam inam. „To sa neudialo,“ povedal pre agentúru SITA. Podľa neho ak by malo dochádzať k racionalizácii škôl, nemalo by prichádzať zhora direktívou, ale z potrieb obcí. Hraško upozornil, že školy sa nebudú rušiť len na juhu Slovenska, ale na celom území.
Občiansky aktivista Ondrej Dostál povedal, že rušenie málotriedok nemusí byť zlé opatrenie, ale nesúhlasí s postupom ministerstva školstva. „Vnímam to v kontexte centralizačných opatrení v školstve. Centralizácia nie je dobrá cesta pre školstvo,“ povedal pre agentúru SITA.
Podľa neho treba zachovať slobodu škôl. Ministrov návrh podľa Dostála dopadne najmä na menšinové školstvo. „Na otázky menšinovej politiky sa nemôžeme pozerať len optikou financií, pretože školstvo, kultúra a používanie jazyka sú najdôležitejšie z pohľadu zachovania etnickej identity,“ uviedol.