BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) má v oblasti životného prostredia podobné priority ako kabinet jej predchodcu Roberta Fica (Smer-SD). Tézy programového vyhlásenia súčasnej vlády sú totiž v oblasti ochrany vôd podobné ako vládny program predchádzajúceho kabinetu z roku 2006.
Súčasná stredopravá vláda považuje zdroje pitnej vody za najväčšie prírodné bohatstvo a preto sa chce zamerať na ich ochranu. Uvádza sa to v podkladoch pre programové vyhlásenia vlády pre oblasť životného prostredia, ktoré získala tento týždeň agentúra SITA. „Prioritne sa zameriame na napájanie obcí na verejné vodovody a budovanie kanalizácií a čistiarní odpadových vôd v regiónoch s vysokou zásobou podzemných a povrchových vôd. Budovanie vodovodov a kanalizácií budeme smerovať do regiónov, kde táto infraštruktúra nie je vybudovaná,“ uvádza sa v materiáli.
Ficova vláda mala podobný cieľ – „V rámci štátnej environmentálnej politiky vláda sústredí svoju pozornosť na zásobovanie obyvateľstva dostatočným množstvom a kvalitou vody z verejných vodovodov a budovanie verejnej kanalizácie a čistiarní odpadových vôd,“ uvádza sa v programovom vyhlásení vlády z roku 2006. Stredopravá vláda, ktorá vzišla po júnových parlamentných voľbách, za jeden z nedostatkov v oblasti životného prostredia považuje to, že si štát neplní záväzky v oblasti výstavby kanalizácie v obciach nad 2 000 obyvateľov.
Do podkladov programového vyhlásenia súčasnej vlády sa dostalo zastavenie plánovanej výstavby ropovodu cez Žitný ostrov, ako jedného z krokov na ochranu vodných zdrojov. Zároveň chce Radičovej vláda vytvoriť jasné pravidlá a prehodnotiť kompetencie v povoľovaní ťažobnej činnosti, ktoré majú vplyv na kvalitu zdrojov podzemných vôd.
Ficov kabinet chcel pred štyrmi rokmi „efektívnym využitím všetkých pôvodných a nových vodných zdrojov (…) splniť podmienky vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie vyplývajúce z prechodných období.“ Ľavicová vláda tiež považovala vodu za strategickú surovinu, „od dostatku a kvality ktorej bude závisieť úroveň všetkých hospodárskych aktivít, ako aj životná úroveň občanov.“ Envirorezort, ktorý po vtedajších voľbách pripadol podľa koaličnej zmluvy SNS, chcel zabezpečiť dostatok vody pre obyvateľov a hospodárske odvetvia okrem dôslednej ochrany vodných pomerov a vodárenských zdrojov, hlavne realizáciou plánov manažmentov povodí.
SITA