VIEDEŇ 17. júna (WebNoviny.sk) – Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na svojom piatkovom 204. zasadnutí vo Viedni rozhodla, že Ruská atletická federácia má naďalej zastavenú činnosť, čo v praxi znamená neúčasť ruských atlétov na blížiacich sa vrcholných podujatiach – júlových ME v Amsterdame a augustových olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Dôvod neukončenia dočasného ruského dištancu je fakt, že národná atletická federácia nebola schopná splniť všetky úlohy v oblasti boja proti dopingu, ktoré jej vytýčila špeciálna 5-členná komisia IAAF vedená Nórom Runem Andersenom. „Rozhodnutie o pokračovaní dištancu pre ruských atlétov bolo jednomyseľné,“ uviedol prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií Sebastian Coe. „Je v záujme IAAF, aby na olympijských hrách štartovali iba čistí športovci, nie čo najviac športovcov,“ dodal šéf svetovej atletiky.
Maximálna snaha bojovať proti dopingu
IAAF vlani 13. novembra Rusko dočasne suspendovala pre vážne pochybenia v oblasti boja proti dopingu a z podozrenia štátom riadeného dopingu. Piatkové rozhodnutie rady IAAF však ešte definitívne neznamená, že na OH v Riu nebude štartovať nijaký ruský atlét. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) môže už na budúci týždeň ponúknuť Rusom možnosť vyslať do Ria niekoľko atlétov, ktorí nikdy nemali problémy s dopingom, pod olympijskou vlajkou. Táto možnosť je však minimálna. Coe zdôraznil, že účasť atlétov na olympijských hrách je záležitosť IAAF a nie MOV.
„Rozhodnutie IAAF vnímam ja osobne ako maximálnu snahu bojovať proti dopingu a zásahom štátu v tejto oblasti. Obvinenia voči Rusom boli natoľko závažné, že im dočasne zastavili činnosť, no zároveň dostali šancu, aby ukázali, že chcú ísť inou cestou. Zdá sa, že ju úplne nevyužili. Rozhodovanie členov rady IAAF určite nebolo jednoduché, lebo poškodí aj nevinných – a to je športová tragédia,“ reagoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
Nesúhlasné reakcie z Ruska na rozhodnutie rady IAAF na seba nenechali dlho čakať. Dvojnásobná olympijská víťazka z rokov 2004 a 2008, žŕdkarka Jelena Isinbajevová, sa chce obrátiť na súd pre údajné porušenie ľudských práv. Svetová rekordérka má od pondelka pred sebou majstrovstvá Ruska v atletike. Ak po nich nebude môcť cestovať na olympijské hry do Ria, podľa vlastných slov ukončí bohatú a úspešnú kariéru. „Ocitla som sa v podobnej situácii ako športovci bývalého Sovietskeho zväzu a USA, ktorí sa pre bojkot krajín nemohli zúčastniť na hrách v rokoch 1980 a 1984,“ uviedla Isinbajevová vo svojom stanovisku.
Putin považuje rozhodnutie za neférové
Ruský minister športu Vitalij Mutko vyjadril obrovské sklamanie a upozornil na negatívny dopad neúčasti ruských atlétov na OH, ktorý by sklamal množstvo obyvateľov Ruska. Najviac však podľa jeho slov budú trpieť športovci, ktorí sa dopingovým látkam vyhli.
„Apelujeme na Medzinárodný olympijský výbor, aby zvážila aj fakt, že týmto rozhodnutím bude olympiáda ochudobnená. Hry by mali byť zdrojom jednoty, a dúfame, že sa zachová myšlienka zjednocovania ľudí,“ vyjadril svoju myšlienku Mutko. Prezident Ruska Vladimir Putin skonštatoval: „Rozhodnutie IAAF považujem za neférové. Vymeraný kolektívny trest ublíži aj ´čistým´ atlétom.“
Bývalý šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Dick Pound, ktorého oznámenie viedlo k suspendácii ruských atlétov, vidí malý dôvod na zvýšenie trestu. „Nemyslím si, že je to taký jednoduchý prípad, aby im mohli všetko odpustiť. Je v stávke veľké množstvo dôveryhodnosti medzi Rusmi, IAAF a MOV. Ak vás usvedčia z toho, že celý dopingový škandál je riadený štátom, vaši atléti musia za to zaplatiť,“ myslí si Dick Pound.