BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Tisíce ľudí zbierajú po Slovensku podpisy pod petíciu Proti výstavbe megakasína na Slovensku, koľko podpisov však už od 22. decembra získali, sa Slováci nedozvedia. „Zatiaľ si to necháme pre seba. Podpisy nie sú dôležité, dôležitý je entuziazmus,“ povedala dnes na tlačovej besede členka petičného výboru Terézia Lenczová s tým, že petíciou chcú rozšíriť po Slovensku množstvo informácií. Dodala však, že ide už o tisícky podpisov, ktoré chcú dozbierať do konca tohto volebného obdobia. Počet podpisov oznámia buď na konci mesiaca alebo pri počte stotisíc, no teraz ešte nie, lebo výsledky by neboli reálne, tvrdia. Na petícií pracuje dvadsať občianskych združení. Všetky informácie sú na www.peticia.sk/megakasino.
Na tlačovej besede sa proti megakasínu pri Bratislave zasadili aj odborníci na gamblerstvo a mládež. Podľa Márie Potočárovej z Katedry pedagogiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského si výstavba ani „nezaslúži súhlas“, pretože ohrozuje psychický vývin mladistvých a rodinné vzťahy. Výstavba kasína a postoje vedúcich predstaviteľov štátu ničia úsilie odborníkov, ako sú pedagógovia, poradcovia, vychovávatelia, terapeuti či psychológovia a ponúkajú možnosť pre nekontrolované správanie.
Prezident mimovládnej organizácie na pomoc závislým občanom Prevencia NEZA Dušan Porubän zase hovoril o rastúcom probléme gamblerstva. Na Slovensku sú dve zariadenia pre liečbu patologických hráčov – na Prednej Hore a v Banskej Bystrici, kde sa lieči vždy maximálne dvanásť pacientov. Minulý rok vyšlo z banskobystrického zariadenia 207 gamblerov, z toho až 25 bolo žien. Oproti roku predtým predstavuje počet žien až stopercentný nárast. Liečba jedného gamblera predstavuje asi 1 035 eur, hradí ju Sociálna poisťovňa. Gamblerstvo zvyšuje aj trestnú činnosť – z 23 skúmaných gamblerov na Prednej Hore spáchala tretina trestný čin, informoval Porubän. Ako tvrdí, po revolúcii sa rozmohlo nekontrolované hranie, automaty postavili do takmer všetkých reštaurácií. Vznikajú tak škody štátu na odvodoch a k automatom sa dostávajú tínedžeri. Ako vyhlásil Porubän, je „zásadne proti. Nie proti stavbe v Jarovciach, ale celkovo na Slovensku.“ Zakázal by aj automaty a vek, od ktorého možno vstúpiť do kasín, by zvýšil na 21.
S kasínom v plánovanom novom centre Metropolis za 1,5 miliardy eur nesúhlasia bratislavskí mestskí poslanci ani primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský, ktorý kasíno označil za najväčší problém celého projektu, preto bude žiadať, aby sa tento objekt z projektu vypustil. Nové obchodné, konferenčné a zábavné centrum by podľa plánov investora malo vyrásť na 30-hektárovom pozemku na pomedzí mestských častí Petržalka a Jarovce, na križovatke diaľnic D2 a D4 smerom na Viedeň. Poslanci svoje negatívne stanovisko vyjadrili aj v uznesení.
Investor by mal všetky relevantné materiály a vyjadrenia predložiť na magistrát v prvej polovici januára. Ak by však nebolo možné kasíno postaviť, investor pravdepodobne zváži celý projekt. Projekt má naplánovaných niekoľko fáz. V prvej fáze sa navrhuje nákupné centrum, akvapark, rekreačné centrum so zábavným parkom, tri hotely a kasíno na americký spôsob. Ďalšia fáza by mala zahŕňať konferenčné zariadenia, golfové ihriská, ďalšie kasína ako aj luxusné apartmány.
Na prezentácii projektu v polovici októbra tohto roka investor vyhlásil, že by chcel začať stavať koncom tohto roka. Námestník primátora Tomáš Korček sa však už niekoľkokrát vyjadril, že to nie je reálne. Prípadná výstavba je totiž podmienená zmenou platného územného plánu mesta, ktorá by sa mohla dostať pred mestských poslancov až v máji.
SITA