BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Protesty aktivistov i ľavičiarov, ktorí dnes protestovali proti neformálnemu stretnutiu ministrov obrany členských štátov NATO na rôznych miestach Bratislavy boli pokojné. Asi 30 komunistov spolu s členmi Socialistického zväzu mládeže popoludní vyjadrilo svoj postoj k summitu pred Národnou radou SR. Asi desiatka aktivistov z organizácie Jedlo namiesto zbraní sa rozhodla prejaviť svoj názor na Rudnayovom námestí transparentmi a sviečkami. Obe akcie však väčšiu pozornosť verejnosti nezískali. „Účasť na akýchkoľvek zhromaždeniach na Slovensku je mizerná, lebo ľudia u nás nemajú absolútne žiadnu kultúru protestu. Neexistuje žiadny odpor, alebo ako sa hovorí, občianska neposlušnosť,“ povedal Róbert Mihály z organizácie Jedlo namiesto zbraní Slovensko. Podľa neho ľudia z postkomunistického bloku nemajú o takéto veci záujem a v tomto smere u nás vládne apatia. „Ak sa pozrieme napríklad do Viedne alebo kdekoľvek na západ, tak to vyzerá úplne inak ako tu. Čo je škoda, ale na druhej strane sa to dalo čakať,“ povedal.
Dodal, že veľkou chybou bolo asi aj to, že akciu začali neskoro plánovať a nik zo zahraničia sa nechystal podporiť protest na Slovensku. „Jediné, čo sme získali, bola slovná podpora od ostatných organizácií Food Not Bombs (Jedlo namiesto zbraní – pozn.),“ uviedol Mihály. Prekvapený však ostal, že do Bratislavy neprišli anarchisti, ultra ľavičiari, ktorí často sprevádzajú podobné stretnutia špičiek NATO alebo nadnárodných finančných inštitúcií. „Možno je to tým, že Bratislava je stále neznáme miesto,“ skonštatoval. Aktivisti z organizácie Jedlo namiesto zbraní chceli dnes svojou akciou vyzvať ministra obrany SR Jaroslava Bašku, aby vyslovil nesúhlas proti plánu zvýšiť počet vojakov v Afganistane. „Aby sa, naopak, vyslovil za rokovania o pláne odchodu vojakov z Afganistanu v čo najkratšom čase,“ povedal Mihály. Podľa neho už totiž nie je nutné zvyšovať počet vojakov v krajine, v ktorej už nie je teroristická sieť. „Preto berieme do úvahy hlavne dopady na strane civilistov. Preto sa táto akcia nesie v duchu ľudských práv, práv doterajších i možných budúcich obetí. Kým sú vojaci v Afganistane, umierajú civilisti i vojaci,“ uviedol. Dodal, že v Afganistane by sa už malo začať budovať a nie bojovať. „Ak NATO pošle do Afganistanu ďalších vojakov, zvýšia sa tým výdavky na cestu, výzbroj. Peniaze by sa však dali využiť na budovanie škôl a infraštruktúry,“ skonštatoval Mihály.
„Boli sme vyjadriť nesúhlas s touto politikou, ktorú považujeme za agresívnu, za politiku dobývania trhových odbytísk a dosadzovania pohodlných režimov pre Západ,“ povedal Stano zo Socialistického zväzu mládeže. Podľa neho na spoločnej demonštrácií s Komunistickou stranou Slovenska pred parlamentom povedali názory, ktoré sa dnes v médiách človek nedozvie. „Malo to určite úspech. Je to oveľa lepšie, ako keby sme nespravili nič,“ dodal Stano. Podľa neho však špecifický postoj k otázke zvyšovania vojsk NATO v Afganistane mladí socialisti nemajú. „Kapitalizmus potrebuje vojny, aby si zabezpečoval odbyt,“ zhodnotil situáciu Stano zo Socialistického zväzu mládeže.
SITA