BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Zastavenie trestného stíhania vo veci falšovania výšky nákladov PPP projektu pre výstavbu úsekov diaľnice D1 počas prvej vlády Roberta Fica bolo podľa Generálnej prokuratúry SR (GP) zákonné.
„Zastavenie trestného stíhania obvineného preto, že skutok nie je trestným činom, považuje GP SR za zákonné,“ informovala v piatok agentúru SITA hovorkyňa GP Andrea Predajňová. Trestnú vec obvineného Petra H., stíhaného pre pokus obzvlášť závažného zločinu podvodu, preskúmal prokuratátor GP ex offo. Obvinený viedol sekciu PPP projektov na ministerstve dopravy na čele s Ľubomírom Vážnym.
Trestné stíhanie začalo na návrh Figeľa
Generálna prokuratúra o rozhodnutí informovala aj podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa (KDH) a poslanca Daniela Lipšica, ktorý je predsedom hnutia Nova. Obaja ešte vlani v októbri požiadali generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o preskúmanie, resp. zrušenie rozhodnutia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá zastavila trestné stíhanie v tomto prípade.
Po úprave podkladov úradníkom ministerstva dopravy mala byť výstavba a prevádzka diaľnice cez PPP oproti klasickému verejnému obstarávaniu drahšia so štátnou pomocou o 29 miliónov eur, a nie o pôvodných 546 miliónov eur a bez štátnej pomoci o 356 miliónov eur namiesto 873 miliónov eur.
Trestné stíhanie začalo na návrh Figeľa. Polícia falšovanie údajov preukázala, ale prokurátorka ÚŠP trestné stíhanie zastavila z dôvodu, že nešlo o trestný čin a D1 sa nestavala formou PPP. Ministerstvo dopravy na čele s Jánom Počiatkom (Smer-SD) proti tomuto rozhodnutiu nepodalo opravný prostriedok. Figeľ v roku 2010 zastavil realizáciu dvoch PPP projektov na úseky D1 z dôvodu ich predraženia a rozhodol, že sa budú stavať na základe štandardného verejného obstarávania s využívaním eurofondov.
Figeľ sa proti rozhodnutiu prokurátorky búri
Figeľ sa v októbri vyslovil, že v žiadnom prípade nemožno súhlasiť so záverom prokurátorky, že skutok nie je trestným činom. „Konanie obvineného nebolo samoúčelné, ale sledovalo jasný cieľ – na základe minimalizovaného predraženia nákladov výstavby formou PPP vylákať súhlasné stanovisko Ministerstva financií SR pre rokovanie vlády SR o vyslovení súhlasu s uzavretím dodatku ku Koncesnej zmluve a tým aj vo verejnosti obhájiť výstavbu formou PPP ako výhodnú,“ uviedol Figeľ. To, že koncesná zmluva zanikla k 31. augustu 2010, nemôže byť podľa neho dôvodom na vyslovenie záveru, že nešlo o trestnoprávne konanie.
Lipšic zas povedal, že úradník ministerstva dopravy uviedol do omylu ministerstvo financií aj vládu. Ministerstvo financií by podľa neho nikdy nemalo kladné stanovisko k budovaniu diaľnic formou PPP, ak by nebola analýza sfalšovaná. To je podľa Lipšica nepochybné a k pokusu o trestný čin podvodu evidentne prišlo. „Znovu sa akoby vracia doba, kedy ľudia spojení s touto vládou môžu mať pocit beztrestnosti, a to je nebezpečné,“ dodal opozičný poslanec.