BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pripustil, že prokuratúra sa pokúsi vypočuť Jozefa Roháča, ktorého v utorok oslobodil prvostupňový súd v Budapešti spod obžaloby za plánovaný pokus vraždy, ale odsúdili ho za zneužitie výbušnín na dva roky väzenia, ktoré si už vo väzbe odsedel, takže rozhodli aj o jeho prepustení. Roháča zároveň na tri roky z Maďarska vyhostili.
Trnka najprv na otázku, či sa pokúsia dostať Roháča pred slovenské orgány, povedal: „To by som nechal na špeciálneho prokurátora alebo na pána Šufliarskeho, ktorí sa zaoberajú kauzami, v ktorých nám figuruje osoba Roháč“. Podľa Trnku nemohli Roháča vypočuť v roku 2008 po jeho zadržaní v Českej republike, lebo nebol na území Slovenskej republiky. Generálny prokurátor však pripúšťa, že sa o výsluch pokúsia teraz. „Pokúsime,“ povedal Trnka, ale nekonkretizoval, v akom prípade. „Stačilo, dobre? Ďakujem,“ dodal, keď odchádzal z ústavnoprávneho výboru parlamentu.
Budapeštiansky súd riešil prípad obžaloby, ktorú tamojšia prokuratúra podala pred 13 rokmi na Roháča za údajný pokus zavraždiť kontroverzného podnikateľa Zoltána Seresa v spolupáchateľstve a za zneužitie výbušnín. Podľa obžaloby sa 3. júna 1997 Roháč a jeho neznámi komplici snažili podnikateľa zabiť bombou na diaľkové ovládanie, vyrobenou z 3 320 g Semtexu.
Na Slovensku bol v minulosti Roháč obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša. Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi. Remiáš bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Bratislavská krajská prokurátorka na návrh vyšetrovateľa trestné stíhanie v kauze Remiášovej vraždy voči obvinenej dvojici v roku 2006 zastavila. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák konštatoval, že „podozriví sa trestného činu dopustiť nemohli z objektívnych príčin, nakoľko v tom čase sa už nemohli dopustiť ničoho“.
Roháča zatkli pražskí policajti v októbri 2008, pretože pri náhodnej cestnej kontrole sa preukázal falošnými dokladmi, neskôr sa ukázalo, o koho vlastne ide. Česká strana ho na základe zatykača potom vydala do Maďarska.
Ústavnoprávny výbor si vypočul kandidátov
Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková i súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa zhodli na zachovaní prokuratúry v jej terajšom postavení, ani jeden z nich nepodporuje zmenu systému k štátnym zastupiteľstvám. Všetci traja podporujú aj zlepšenie spolupráce medzi políciou, prokuratúrou a súdmi.
Hrivnák a Mišíková po zrušení vojenských súdov navrhujú aj zrušenie vojenskej prokuratúry s tým, aby sa začlenila so fungujúceho systému. Ak by sa neobnovila činnosť vojenských súdov, pripúšťa „likvidáciu“ vojenskej prokuratúry aj Trnka. Jediným kandidátom, ktorému by neprekážalo zlúčenie rozpočtovej kapitoly Generálnej prokuratúry s ministerstvom spravodlivosti je Hrivnák, za podmienky, že peniaze na činnosť prokuratúry by boli dostatočné. Trnka i Mišíková takýto model odmietajú, podľa nich ide proti samostatnosti prokuratúry.
Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková i súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa zhodli na zachovaní prokuratúry v jej terajšom postavení, ani jeden z nich nepodporuje zmenu systému k štátnym zastupiteľstvám. Všetci traja podporujú aj zlepšenie spolupráce medzi políciou, prokuratúrou a súdmi. Hrivnák a Mišíková po zrušení vojenských súdov navrhujú aj zrušenie vojenskej prokuratúry s tým, aby sa začlenila so fungujúceho systému. Ak by sa neobnovila činnosť vojenských súdov, pripúšťa „likvidáciu“ vojenskej prokuratúry aj Trnka.
Jediným kandidátom, ktorému by neprekážalo zlúčenie rozpočtovej kapitoly Generálnej prokuratúry s ministerstvom spravodlivosti je Hrivnák, za podmienky, že peniaze na činnosť prokuratúry by boli dostatočné. Trnka i Mišíková takýto model odmietajú, podľa nich ide proti samostatnosti prokuratúry.