Majoritným akcionárom UniCredit Bank je s 99-percentným podielom UniCredit Bank Austria, ktorá je členom UniCredit Group. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári. UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.
Skupina UniCredit vykázala za tretí kvartál stratu približne 10 mld. eur, pričom dôvodom bol odpis goodwillu. Cez túto položku si viaceré banky účtovali hodnotu svojich investícií. Kupovali napríklad nejakú banku a zaplatili za ňu vyššiu cenu než bola cena trhová, no s očakávaným výnosom v budúcnosti. Preto sa UniCredit rozhodol vyčistiť bilanciu.
„Je to vlastne trest za minulé optimistické transakcie, keď sa nakupovalo za prehnané ceny,“ povedal Barta.
Unicredit nesmie padnúť
Existuje 29 bánk, ktoré sú také dôležité, že nesmú padnúť a medzi nimi je aj UniCredit. Všetci regulátori a národné banky sa zaviazali, že čokoľvek by sa stalo, tak ich podržia. Je tu teda v prípade núdze podľa Bartu záchranné koleso. No, sú s tým spojené aj povinnosti, jednou z nich bolo navyšovanie kapitálu, čo UniCredit podľa Bartu splnil. UniCredit viackrát vyhlásil, že región strednej a východnej Európy ostáva kľúčovým rozvojovým teritóriom. „Aj keď vieme, že ten hospodársky rast tu nebude taký, aký sme si mysleli, že bude, ale stále bude dvojnásobný alebo trojnásobný oproti západnej Európe,“ povedal Barta.
Prepúšťanie sa netýka Slovenska
Taktiež sa objavili správy, že UniCredit prepustí niekoľko tisíc zamestnancov. To sa však netýka nášho regiónu. Naopak, v strednej a východnej Európe sa počíta s náborom nových ľudí. „Ani my neplánujeme žiadne prepúšťanie. Myslím si, že naša základňa, čo sa počtu ľudí a aj pobočiek týka, je akurát,“ uviedol Barta.
Zároveň dodal, že v súčasnosti nie je ani aktuálna žiadna transakcia, ktorá by predpokladala predaj slovenskej banky. „Ale samozrejme vždy platí, že všetko je na predaj a otázkou je cena. Ak by niekto položil na stôl miliardy, tak iste, že je to na predaj, aj Slovensko, pokiaľ by tá suma bola dramaticky zaujímavá,“ doplnil Barta.
Negatívum tzv. banková daň
Negatívom budúceho roka bude v bankovom sektore podľa UniCreditu tzv. banková daň, ktorá sa podpíše aj pod pokles zisku. „U nás to môže v budúcom roku znamenať zhruba tretinový odpis zisku,“ povedal generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovakia Jozef Barta. Zároveň doplnil, že nie je vylúčený ani odchod niektorých korporátnych bánk zo slovenského trhu. Tohtoročné hospodárenie UniCredit Bank hodnotí Barta zatiaľ pozitívne. Vlani bola banka v pluse 11,5 mil. eur a predpokladá, že svoj tohtoročný zisk zvýši dvojnásobne.
Banková daň zásadne postihuje najmä korporátne banky, keďže daň sa bude počítať len z podnikových vkladov. Z hľadiska korporátu je UniCredit dvojkou na trhu. „Pre nás je korporátne bankovníctvo významné a tým pádom nás tá daň zasiahne výrazne viac,“ povedal Barta s tým, že mechanizmus je teda zle nastavený.
Ak by prišlo ďalšie zvýšenie bankovej dane, ako to napríklad pred časom avizovala strana Smer-SD, podľa Bartu sa môže stať, že zopár korporátnych bánk u nás skončí. To opäť zvýši koncentráciu tých pár bánk, čo tu zostanú, zníži sa konkurenčné prostredie, a to bude mať dopad podľa Bartu aj na klientov. „Keby tá daň bola zo zisku, tak poviem – dobre. Rozhodli sa, že zdania banky, tak nech platia zo zisku. Toto deformuje trh v prospech retailových bánk,“ uviedol Barta.