Príspevky do 2. piliera si má podľa JDS určovať sporiteľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľudia
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) žiada, aby si sporiteľ mohol zvoliť, koľko prostriedkov chce odvádzať do druhého dôchodkového piliera. „Navrhujeme, aby sporiteľ mal možnosť voľby výšky podielu na dôchodkovom sporení, napríklad v rozsahu 20 % až 60 % odvodu do Sociálnej poisťovne,“ uviedla JDS počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení. O podiel, ktorý by si sporiteľ zvolil, by sa mu znížil dôchodok z prvého, priebežného penzijného piliera. „Nepovažujeme za správne nútiť občana k záväzku sporenia u súkromnej spoločnosti vo výške 50 % odvodu na dôchodkové poistenie,“ zdôvodnila návrh JDS.

Ďalšou požiadavkou dôchodcovského združenia je dobrovoľná účasť občanov na dôchodkovom sporení. „Sporiteľ by mal mať možnosť výberu dôchodkovej správcovskej spoločnosti podľa zmluvne stanovených podmienok dôchodkových spoločností,“ uviedla JDS. Nútenie občanov na účasť v sporení na dôchodok u súkromných spoločností totiž považuje za obmedzovanie občianskych práv. JDS tiež požaduje, aby sa príspevky na dôchodkové sporenie vyberali bez transferu cez Sociálnu poisťovňu. „Výberom a transferom príspevku na dôchodkové sporenie vznikajú Sociálnej poisťovni zvýšené náklady a straty, napríklad povinnosť odvodu aj za neplatičov, čo negatívne ovplyvňuje Sociálnu poisťovňu pri plnení záväzkov voči svojim poistencom,“ skonštatovala JDS.

Mladí ľudia, ktorí sa stanú prvýkrát dôchodkovo poistenými osobami a preto automaticky vstúpia do druhého piliera, by mali mať od začiatku budúceho roka 180 dní na uzatvorenie zmluvy s jednou z dôchodkových správcovských spoločností. Ide o ľudí, ktorí sa prvýkrát stanú zamestnancami, povinne dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami, dobrovoľne dôchodkovo poistenými osobami, alebo poistencami štátu počas rodičovskej dovolenky alebo poberania príspevku na opatrovanie. Ak si dôchodkovú spoločnosť v tomto období nevyberú sami, správcu ich dôchodkových úspor im určí Sociálna poisťovňa. Poisťovňa má pritom prideľovať nerozhodnutých mladých sporiteľov penzijným správcovským spoločnostiam striedavo podľa abecedného poradia týchto spoločností. Mladý sporiteľ, ktorému Sociálna poisťovňa určí dôchodkovú správcovskú spoločnosť, si má na penziu sporiť v zmiešanom dôchodkovom fonde.

Po tom, čo mladý sporiteľ automaticky vstúpi do druhého piliera, má mať 730 dní na to, aby z kapitalizačného penzijného piliera vystúpil. Rozhodnutie nesporiť si na dôchodok v druhom pilieri s úradne osvedčeným podpisom má doručiť Sociálnej poisťovni. Rezort práce tiež navrhuje pre mladých ľudí výnimku pri spoplatňovaní prestupov medzi penzijnými spoločnosťami. V prvých dvoch rokoch od ich automatického vstupu do sporivého piliera budú môcť zmeniť dôchodkovú spoločnosť bezplatne. V súčasnosti je pritom bezplatná zmena dôchodkovej spoločnosti možná v ročných intervaloch, v prípade skoršieho prestupu musí sporiteľ Sociálnej poisťovni zaplatiť 16 eur.

Garancie vo vyvážených a rastových dôchodkových fondoch v druhom dôchodkovom pilieri by mali od začiatku budúceho roka zaniknúť. „Dosiahne sa tým vyššia motivácia správcovských spoločností zhodnocovať vklady,“ uviedol začiatkom mája minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Vzniknúť má nový, tzv. indexový fond a zmeniť sa má aj systém porovnávania výkonnosti fondov. „Tí, ktorí budú chcieť, môžu byť v konzervatívnom fonde, v ktorom garancie zostanú,“ upozornil minister. Súčasne chce Mihál sporiteľom umožniť rozloženie ich dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný konzervatívny fond.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál