Znížiť škody zapríčinené incidentmi na kritickej infraštruktúre, zvýšiť schopnosť reagovať na možné hrozby z pohľadu bezpečnosti, ale aj dosiahnuť kompatibilitu krízových riešení s ostatnými krajinami EÚ je cieľom nového národného projektu.
Súčasťou tohto projektu s dĺžkou trvania 24 mesiacov a alokáciou 20 miliónov eur je aj Centrum ochrany kritickej infraštruktúry. Vyzvanie na projekt v piatok uverejnil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).
Prvky kritickej infraštruktúry
Projekt bude dokumentovať jednotlivé prvky kritickej infraštruktúry na Slovensku, vytvorí väzby medzi prvkami kritickej infraštruktúry v gescii ministerstva hospodárstva a jednotlivých prevádzkovateľov takejto infraštruktúry, ako sú elektrárne, plynárne, distribučné spoločnosti.
Brusel naleje miliardy eur do rozvoja digitálnych technológií, pôjdu do piatich kľúčových oblastí
Zlepšiť prevenciu a zvýšiť schopnosť reagovať na incidenty majú aj v rámci projektu pripravované modely pre simuláciu a vyhodnotenie hrozieb, služba včasného varovania, či metodická podpora a vzdelávanie v oblasti bezpečnej prevádzky jednotlivých prvkov kritickej infraštruktúry.
„V súčasnosti na Slovensku nemáme komplexnú informačnú základňu, ktorá by detailne mapovala prvky kritickej infraštruktúry, ich vzájomnú závislosť a klasifikovala jednotlivé hrozby. Rovnako je potrebné, aby bol náš systém ochrany kritickej infraštruktúry dostatočne účinný a kompatibilný s ostatnými krajinami, najmä s krajinami Európskej únie,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie kybernetickej bezpečnosti Jan Majtan.
Zvýšenie kybernetickej bezpečnosti
Národný projekt „Centrum ochrany kritickej infraštruktúry a podpora činností v oblasti krízového riadenia Slovenskej republiky v gescii MH SR“ je vypracovaný v kontexte Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy a v súlade s Koncepciou kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky na roky 2015 – 2020 schválenou vládou.
Ministerstvo hospodárstva SR realizuje uvedený národný projekt v rámci prioritnej osi 7 operačného programu Integrovaná infraštruktúra, špecifický cieľ 7.9 Zvýšenie kybernetickej bezpečnosti.
Celková hodnota nenávratného finančného príspevku predstavuje sumu viac ako 20 mil. eur. Vyzvanie na uvedený národný projekt je zverejnené na webových stránkach www.vicepremier.gov.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 6. decembra 2019.