BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Prípad bývalej spravodajskej dôstojníčky Kataríny Svrčekovej v kauze údajného úniku dokumentov z Vojenskej spravodajskej služby (VSS) postúpil Úrad špeciálnej prokuratúry do priestupkového konania. V prípade exriaditeľa vojenskej rozviedky Romana Mikulca, v rovnakej kauze, vyšetrovanie pokračuje, povedala hovorkyňa úradu Jana Tökölyová.
Návrh na obžalovanie oboch za prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti podal vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Úradu špeciálnej prokuratúry koncom marca.
V kauze tunelovania VSS nevypočuli základných svedkov
Galko chce odtajniť správu o možnom tunelovaní tajnej služby
Polícia navrhla obžalovať bývalého šéfa vojenských tajných
Polícia našla dokumenty v Mikulcovom aute
Podľa polície v doposiaľ presne nezistenom období do 22. júna 2013 Roman Mikulec a Katarína Svrčeková údajne zbierali údaje, ktoré obsahovali skutočnosti utajované na ochranu záujmov Slovenskej republiky, označené stupňom utajenia Dôverné alebo Vyhradené.
Polícia tvrdí, že dokumenty našla 22. júna 2013 v Slávičom údolí v Bratislave v tlačenej textovej forme a tiež aj na micro SD karte, a to pri prehliadke Mikulcovho auta. Dva dni po tejto prehliadke prokuratúra oznámila, že dvojicu obvinili. Viac informácií vtedy Úrad špeciálnej prokuratúry poskytovať nechcel.
Svrčeková, ktorá je v súčasnosti hovorkyňou politickej strany SaS, vtedy médiám poslala stanovisko, že s obavami a s veľkým znepokojením sledovala prácu policajtov, ako z kufra Mikulcovho auta vytiahli igelitové vrece s neznámym obsahom, ktoré v ňom podľa jej vedomostí nemalo byť.
Kauzu odštartovala anonymná správa
Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby odštartovala tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. V máji 2013 vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu.
Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.
Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko (SaS) a VSS šéfoval Roman Mikulec.
Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra k žiadnemu tunelovaniu neprišlo. Ku kauze mal mimoriadnu schôdzu aj parlament.