TRIPOLIS 20. marca (WEBNOVINY) – Počiatočná fáza medzinárodnej operácie zameranej na zavedenie bezletovej zóny nad Líbyou „bola úspešná“ a vládny útok na Bengází sa zastavil, oznámil v nedeľu admirál Michael Mullen, šéf generálneho štábu ozbrojených síl Spojených štátov amerických pre televíznu spoločnosť ABC.
„Už viac nepochodujú na Bengází,“ dodal Mullen, pričom hovoril o vládnych vojskách, ktoré útočili na mesto Bengází, baštu protivládnych povstalcov.
Tri americké bombardéry typu B-2 zhodili 40 bômb na hlavné líbyjské letisko v snahe spôsobiť tamojším vzdušným silám čo najväčšie škody. Tvrdé boje pokračovali aj v nedeľu.
TOP UDALOSTI:
*Biely dom neuznáva nedeľňajšie prímerie v Líbyi a naďalej bude presadzovať rezolúciu OSN. Medzinárodné bojové jednotky mali „veľmi dobrý deň,“ dodal Biely dom. Administratívna budova vojenského komplexu Báb al-Azízíja blízko Tripolisu bola úplne zničená. Uvádza to agentúra AFP. V oblasti by sa mal nachádzať aj líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí.
*Egypt sa intervencie do Líbye nezúčastní kvôli bezpečnosti svojich občanov doma a v Líbyi, kde žije početná komunita Egypťanov. Informovalo o tom egyptské ministerstvo zahraničných vecí.
*Ďalších 10 až 15 britských lietadiel typu Tornádo vzlietlo zo základne RAF v Marhame.
*Americký minister obrany Robert Gates oznámil, že velenie operácie by mohlo prebrať Francúzsko alebo Británia. Nevylúčil ani velenie pod vlajkou NATO, ale „chápe, že pre arabských spojencov by to bol problém“. USA budú mať v koalícií „vojenskú úlohu.“ Kaddáfí nie je cieľom náletov. Podľa Gatesa by to bolo „nemúdre„.
*Venezuelský prezident Hugo Chavez žiada začatie dialógov o vyriešení situácie. Podľa AFP považuje juhoamerický prezident medzinárodnú Intervenciu za „bezohľadnú“.
*Rozhlasová stanica Slobodná Líbya, ktorú prevádzkujú povstalci, oznámila, milicionári odrazili Kaddáfího jednotky na predmestí Bengházi a následne ich obkľúčili pri prístave Al Zwitiná. Ten sa nachádza asi 130 kilometrov od mesta. Informáciu priniesla BBC.
*Televízia Al Džazíra uviedla, že od začiatku povstania bolo zabitých 8-tisíc rebelov. Viac než 3800 utečencov prebehlo v sobotu do Egypta. Podľa OSN ide o 70% nárast za posledné dni. Mohutnú vlnu prisťahovalcov zaživa aj Taliansko.
* Silný výbuch otriasol okolím vojenského komplexu Báb al-Azízíja blízko Tripolisu. Svedkovia opisujú mohutný oblak dymu. V oblasti by sa mal nachádzať aj úkryt Muammara Kaddáfího.
*Prímerie skončilo. V Tripolise a Bengházi počuť streľbu. Spojené štáty oficiálne potvrdili, že Muammar Kaddáfí nie je na zozname cieľov.
* NATO v nedeľu nerozhodlo o vstupu do líbyjského konfliktu. Najväčší problém je s Tureckom.
*Vedenie líbyjských ozbrojených síl nariadilo od 21:00 (20:00 SEČ) všetkým jednotkám dodržiavať prímerie.
*Posádka talianskeho člna, ktorú zadržali líbyjské sily bola prepustená a je v poriadku
*Kaddáfího syn Saif al-Islam: „V Bengházi chceme oslobodiť obyvateľov od teroristov.“ Syn líbyjského diktátora v rozhovore pre americkú stanicu ABC ďalej povedal: „Boli sme prekvapení útokom na Líbyu. Myslím, že ide o nedorozumenie.“ „Američania podporujú teroristov. Raz sa zobudia a zistia, že podporovali zlých ľudí,“ dodal. Saif al-Islam poskytol exkluzívny telefonický rozhovor televízií ABC iba deň po začatí náletov koaličných síl.
*Francúzska spravodajská agentúra AFP stratila v sobotu kontakt s dvomi novinármi: Daveom Clarkom (38) a Robertom Schmidtm (45). Nezvestný je tiež fotograf spoločnosti Getty Images. Naposledy pôsobili vo východnej časti mesta Tobruk.
* NATO dočasne prerušilo rokovanie o účasti na líbyjskom konflikte.
*Líbyjské úrady potvrdili zasiahnutie vojenskej základne Al Watyah približne 170 juhovýchodne od Tripolisu.
*Hovorca francúzskeho ministerstva obrany povedal, že v nedeľu bolo v akcii 15 francúzskych lietadiel.
*Predseda EP Jerzy Buzek: „Naším cieľom je zastaviť občiansku vojnu v Líbyi a zabrániť zabíjaniu civilistov.“ Šéf Ligy arabských štátov Amr Moussa po stretnutí s Buzekom povedal, že intervencia je skôr útokom na civlistov, než ich obrana. Ku koalícii sa pripojilo aj Turecko, potvrdil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
*„Talianske stíhačky sú pripravené zasiahnuť v Líbyi,“ oznámil taliansky minister obrany Ignazio La Russa. Taliansko v prvej fáze poskytne 8 bojových lietadiel. Informáciu priniesla agentúra AFP.
*Americký admirál Michael Mullen oznámil, že lietadlá Kataru sú v blízkosti Líbye a pripravujú sa na akciu. Zároveň americká armáda oznámila, že sa podarilo zasiahnuť 20 z 22 plánovaných cieľov.
* Z francúzskeho mesta Toulouse vyplávala lietadlová loď Charles de Gaulle s 20 lietadlami a takmer 1800 vojakmi na palube. Podľa agentúry Associated Press sa počas vyplavenia na cestu na palube lode nachádzalo 20 bojových lietadiel, zväčša typu Rafale a Super Etendard, ako aj vrtuľníky a dve pozorovacie lietadlá E-2 Hawkeye.
* Šéf zboru náčelníkov americkej armády Mike Mullen oznamíl, že bezletová zóna nad Líbyou je zabezpečená a zastavil sa postup vládnych vojakov do Bengházi.
* Líbyjská tlačová agentúra informovala, že režim otvorí zbrojné sklady a zbrane dostane do rúk takmer milión Líbyjčanov. Informáciu priniesla agentúra Reuters. Počet obetí intervencie stúpol na 68.
*Americká armáda potvrdila, že ráno zasiahlo do bojov 19 amerických lietadiel. Medzi nimi boli aj tri „neviditeľné“ bombardéry B-2. Informáciu priniesla agentúra AFP.
*Pápež Benedikt XVI. vyzval k zachovaniu bezpečnosti líbyjských civilistov a k možnosti poskytnutia humanitárnej pomoci. „Sledujem vývoj v Líbyi s obavami, modlím sa k Bohu, aby zavládol mier,“ povedala hlava katolíckej cirkvi v reakcii na medzinárodnú intervenciu v nedeľu.
*Vládne tanky vstúpili do centra Misuráty a ostreľujú hlavné ulice. Korešpondenti BBC situáciu opisujú ako „masaker„. Podľa BBC by malo byť zabitých najmenej desať civilistov a 40 zranených. Misuráta leží približne 200 kilometrov na východ od hlavného mesta Tripolis.
* Muammar Kaddáfí v nedeľu znovu prehovoril v štátnej televízií. „Nebudete nás strašiť bombami. Francúzsko USA a Británia nedostanú našu ropu,“ povedal Kaddáfí z nahrávky. Útoky označil ako „novú križiackú agresiu, novú Hitlerizáciu“ a pokračoval: „Každý zradca, ktorý sa spojí s križiakmi bude zlikvidovaný.“ Muammar Kaddáfí v nedeľnejšom prejave priznal, že ide o medzinárodný konflikt. „Celý svet nám tlieska, neopustíme našu krajinu a vyženieme a oslobodíme ju,“ sľuboval líbyjský vodca. „Je to vojna medzi Líbyou a modernými neonacistami,“ uzavrel diktátor svoj prejav.
*Korešpondent agentúry Reuters videl na ceste k Bengházi 14 mŕtvych tiel a obhorené autá.
*Štyri dánske bojové lietadlá sú pripravené, uviedol v nedeľu dánsky minister obrany.
* Neznámi ozbrojení muži zadržali posádku talianskej lode, ktorá kotví v líbyjskom hlavnom meste Tripolis, informovala vo štvrtok talianska tlačová agentúra ANSA. Podľa nej posádku remorkéra, ktorej členmi okrem ôsmich Talianov sú aj dvaja Indovia a jeden Ukrajinec, zadržali, keď v sobotu popoludní z lode na breh vystúpili líbyjskí robotníci. Ozbrojenci, z ktorých jeden sa označoval za správcu prístavu, zatkli posádku a zabránili lodi opustiť prístav, dodáva.
* Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľnom prehlásení vyzvalo k rýchlemu ukončeniu násilností. Uvádza to britská stanica BBC. Západné veľmoci musia okamžite zastaviť vojenské útoky proti Líbyi, zatiaľ čo tamojšia vláda by mala zabezpečiť „humanitárne potreby“ ľudí v núdzi a „ochranu cudzincov“ vrátane afrických vysťahovalcov žijúcich v krajine, uviedla v nedeľu Africká únia.
*Iracký parlament bude dnes hlasovať o tom, či uzná líbyjskú opozíciu. Uvádza to agentúra Reuters.
*Čina i Venezuela nesúhlasia s vojenským zásahom v Líbyi. Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo nádej, že konflikt sa nebude stupňovať.
*Britské lietadla typu Tornádo, ktoré vzlietli zo základne Norfolk, znovu útočia na Kaddáfího jednotky.
OBRAZOM: Vojna v Líbyi
https://www.youtube.com/watch?v=VDWHgbkzTS8
Proti Kaddáfímu zasiahnu aj dánske a nórske stíhačky
Štyri dánske bojové lietadlá typu F-16 vzlietli v nedeľu z talianskej leteckej základne Sigonella smerom na Líbyu, kde sa pripoja k leteckým silám západnej koalície, ktorá vedie ofenzívu proti silám Muammara Kaddáfího. Ako informoval dánsky verejnoprávny rozhlas, ktorý sa odvolával na svojho spravodajcu na základni, „štyri dánske lietadlá F-16 práve vzlietli… smerujú na misiu v líbyjskom vzdušnom priestore“. Nórsko medzitým oznámilo, že svoje lietadlá pošle do misie v pondelok ráno.
Hovorca dánskeho velenia obrany informácie o odlete stíhačiek do Líbye odmietol potvrdiť. „Nebudeme potvrdzovať ani vyvracať“, že stíhačky vzlietli, povedal Torben Kjeldsen pre tlačovú agentúru AFP. Spomínané bojové lietadlá, ako aj dve rezervné lietadlá (takisto typu F-16) prileteli na základňu Sigonella v sobotu. Dánsky parlament ešte v piatok jednohlasne podporil vládny návrh o vyslaní bojových lietadiel do Líbye.Prvé zo šiestich bojových lietadiel F-16, ktoré Nórsko vyšle do Líbye, aby sa pripojili do spomínanej kampane, opustí Nórsko v pondelok, informovali zdroje z prostredia vzdušných síl. „Prvé nórske lietadlá odletia v pondelok ráno. Posielame tiež 120 pilotov, technikov, bezpečnostných pracovníkov a tlačových dôstojníkov,“ uviedol v nedeľu pre novinárov veliteľ leteckej základne Bodo v severnom Nórsku Per Egil Rygg, pričom ho citovala verejnoprávna vysielacia spoločnosť NRK. Nórsky premiér Jens Stoltenberg v sobotu vyhlásil, že jeho krajina do protikaddáfíovskej ofenzívy poskytne šesť lietadiel F-16.
Medzitým šéf francúzskeho generálneho štábu plukovník Thierry Burkhard v nedeľu oznámil, že do kampane proti líbyjskému režimu sa už zapojilo „viac ako 15 lietadiel“, ktoré „predstavujú široký rozsah schopností (Francúzska pre boj) vzduch-vzduch a vzduch-zem“. Ako vysvetlil, lietadlá uskutočnili operácie „leteckej obrany a pozemnej podpory, tankovania, leteckého pozorovania a odhaľovania“.
Liga kritizuje operáciu Odyssey Dawn
Liga arabských štátov (LAŠ) v nedeľu kritizovala vojenské útoky západných krajín na Líbyu. Svoje negatívne stanovisko organizácia vyjadrila niekoľko dní po tom, ako Organizácia Spojených národov zaviedla prostredníctvom rezolúcie Bezpečnostnej rady nad spomínanou severoafrickou krajinou bezletovú zónu. „To, čo sa deje v Líbyi, sa líši od cieľa zavedenia bezletovej zóny, a to, čo chceme, je ochrana civilistov, a nie bombardovanie ďalších,“ vyhlásil pre novinárov generálny tajomník LAŠ Amr Mússa. LAŠ však v tomto postoji nie je jednotná; niektorí jej členovia so zásahom súhlasia či ho dokonca podporujú. Napríklad Katar sa rozhodol zúčastniť na operácii aktívne – pre tieto účely poskytne štyri svoje lietadlá. Liga pritom ešte 12. marca sama naliehala na OSN, aby zaviedla nad Líbyou bezletovú zónu s tým, že režim tamojšieho dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího „stratil legititimitu“, keď sa pokúsil násilne potlačiť protivládne povstanie.
Charles de Gaulle smeruje k Líbyi
Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle vyrazila v nedeľu z južného prístavného mesta Toulon k brehom Líbye, aby sa mohla zúčastniť na tamojšej vojenskej operácii, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Vlečné člny vytiahli lietadlovú loď z prístaviska asi o 13.10 za prizerania sa desiatok ľudí. „Lietadlová loď sa nachádza 24 hodín plavby od líbyjského pobrežia, ale kým sa tam dostane, potrvá 36 až 48 hodín, pretože potrebuje čas na nalodenie bojových lietadiel, ktoré sa zúčastnia na operáciách, a na určité pristávacie cvičenia,“ uviedol vojenský zdroj, ktorého tlačová agentúra AFP nemenovala. Podľa agentúry Associated Press sa počas vyplavenia na cestu na palube lode nachádzalo 20 bojových lietadiel, zväčša typu Rafale a Super Etendard, ako aj vrtuľníky a dve pozorovacie lietadlá E-2 Hawkeye.
https://www.youtube.com/watch?v=Dqxw_fXSaeM
Rusko: Zastavte bombardovanie bez rozdielu v Líbyi
Rusko vyzvalo v nedeľu medzinárodné vojská, ktoré začali operáciu v Líbyi, aby zastavili používanie sily „bez rozdielu“, keďže si už údajne vyžiadalo životy civilistov. Podľa vyhlásenia hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandra Lukaševiča letecký útok prekročil mandát rezolúcie Organizácie Spojených národov, ktorou bola schválená bezletová zóna nad Líbyou a ktorá schválila využitie všetkých prostriedkov potrebných na ochranu civilistov. Hovorca povedal, že letecké útoky Spojených štátov amerických a niektorých európskych krajín v líbyjskom hlavnom meste a ďalších mestách zasiahli nevojenské objekty. Výsledkom je údajne 48 mŕtvych civilistov a viac ako 150 zranených. Lukaševič tiež tvrdí, že čiastočne zničené bolo aj zdravotnícke stredisko.
Moskva ešte v ten istý deň oznámila, že evakuuje svoj diplomatický personál a iných občanov Ruska z Tripolisu.
USA: Počiatočná fáza operácie bola úspešná
Počiatočná fáza medzinárodnej operácie zameranej na zavedenie bezletovej zóny nad Líbyou „bola úspešná“ a vládny útok na Bengází sa zastavil, oznámil v nedeľu admirál Michael Mullen, šéf generálneho štábu ozbrojených síl Spojených štátov amerických pre televíznu spoločnosť ABC. „Už viac nepochodujú na Bengází,“ dodal Mullen, pričom hovoril o vládnych vojskách, ktoré útočili na mesto Bengází, baštu protivládnych povstalcov.
Tri americké bombardéry typu B-2 zhodili 40 bômb na hlavné líbyjské letisko v snahe spôsobiť tamojším vzdušným silám čo najväčšie škody, informovala v nedeľu ráno americká televízna sieť CBS. Podľa nej okrem toho bojové lietadlá amerických vzdušných síl spustili vyhľadávaciu misiu s cieľom nájsť pozemné líbyjské sily, ktoré by mohli napadnúť. Počas misie Spojené štáty nestratili ani jedno z lietadiel, uvádza sa v správe. Operáciu zatiaľ nepotvrdili žiadne oficiálne zdroje.
Africká únia: Útoky sa musia okamžite skončiť
Západné veľmoci musia okamžite zastaviť vojenské útoky proti Líbyi, zatiaľ čo tamojšia vláda by mala zabezpečiť „humanitárne potreby“ ľudí v núdzi a „ochranu cudzincov“ vrátane afrických vysťahovalcov žijúcich v krajine. Po nedeľňajšom zasadnutí v hlavnom meste Mauritánie to vyhlásil špeciálny výbor Africkej únie (AÚ) pre krízu v Líbyi.Orgán tvorený hlavami piatich afrických štátov taktiež oznámil, že 25. marca usporiada v etiópskej Addis Abebe ďalšie zasadnutie za účasti predstaviteľov Ligy arabských štátov, Organizácie islamskej konferencie, Európskej únie a Organizácie Spojených národov s cieľom vytvoriť „konzultačný a koordinačný mechanizmus“.
Členovia pritom zdôraznili, že krízu v Líbyi je potrebné riešiť prostredníctvom „politických reforiem“, a vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby zachovalo „zdržanlivosť“ a zabránilo tak „vážnym humanitárnym následkom“. Na nedeľňajšej schôdzke v Nouakchotte sa zúčastnili iba prezidenti Mauritánie, Mali a Konga, zatiaľ čo Južná Afrika a Uganda boli zastúpené na úrovni ministrov.
Kaddáfiho vojaci zabili v Bengházi 94 osôb
Najmenej 94 ľudí prišlo o život pri útoku, ktorý v povstalcami ovládanom líbyjskom meste Bengází spustili pred dvoma dňami sily lojálne dlhoročnému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu. V nedeľu o tom informovali tamojšie zdravotnícke zdroje a spravodajcovia tlačovej agentúry AFP. „Včera sme mali asi 50 (tiel civilistov a povstalcov) a iba dnes sme vydali okolo 35 úmrtných listov,“ uviedol pre AFP Chalíd Mugasábí, forenzný patológ v bengázskej nemocnici Džalá. Okrem spomínaných obetí spravodajcovia AFP napočítali v nemocnici Džalá spolu deväť tiel Kaddáfího vojakov. Ako spresnili, zdravotníci očakávajú, že privezú ďalšie telá. Boje medzi Kaddáfího silami a povstalcami v Bengází na východnom pobreží krajiny prebiehali v piatok v noci a v sobotu ráno. V tomto meste bolo tiež zostrelené bojové lietadlo povstalcov.
Vojenský zákrok západných veľmocí v Líbyi si doteraz vyžiadal 48 mŕtvych a 150 zranených. S odvolaním sa na armádne velenie to v nedeľu uviedla líbyjská štátna televízia, podľa ktorej väčšinu obetí tvoria deti. Zverejnenú správu, ktorá neobsahovala žiadne ďalšie podrobnosti, však nie je možné overiť.Vláda v Tripolise predtým vyhlásila, že sobotňajšie útoky vo viacerých častiach krajiny po sebe zanechali „civilné obete a škody na civilnej infraštruktúre vrátane ciest, nemocníc a letísk“. O „veľkom počte zranených“ hovoril aj predseda líbyjského parlamentu Abú al-Kásim az-Zuájí, ktorý nálety a ostreľovanie raketami označil za „barbarskú agresiu proti líbyjskému ľudu“.
Vláda v Tripolise predtým vyhlásila, že sobotňajšie útoky vo viacerých častiach krajiny po sebe zanechali „civilné obete a škody na civilnej infraštruktúre vrátane ciest, nemocníc a letísk“. O „veľkom počte zranených“ hovoril aj predseda líbyjského parlamentu Abú al-Kásim az-Zuájí, ktorý nálety a ostreľovanie raketami označil za „barbarskú agresiu proti líbyjskému ľudu“. Vojenskú základňu Báb al-Azízíja na predmestí Tripolisu, kde sa údajne ukrýva líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, medzitým zaplnili tisíce jeho prívržencov, aby zabránili prípadnému útoku. Miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP informoval o paľbe na lietadlo zhadzujúce bomby v okolí základne, pričom stále nie je jasné, čo bolo terčom náletu.
Kaddáfí: „Križiacka agresia“
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v sobotu varoval, že jeho krajina sa bude brániť voči „barbarskej a neoprávnenej križiackej agresii“, ktorá podľa neho premenila stredomorský región na „skutočné bojisko“. Vyjadril sa tak v krátkom telefonickom rozhovore pre štátnu televíziu, ktorý odvysielali okolo polnoci miestneho času (23:00 SEČ). V reakcii na sobotňajšie letecké a raketové útoky zo strany západných veľmocí dlhoročný líder prisľúbil odvetu, ktorej terčom budú vojenské ako aj civilné objekty v Stredomorí. Kaddáfí taktiež oznámil, že líbyjská armáda otvorila zbrojné sklady, aby mali všetci obyvatelia možnosť brániť svoju krajinu.Ministerstvo obrany Spojených štátov predtým informovalo, že americké a britské námorné sily v sobotu vypálili na Líbyu viac ako 110 riadených striel typu Tomahawk. Útoku počas dňa predchádzali štyri francúzske nálety.
Západní spojenci sa na zásahu proti Kaddáfího režimu dohodli na mimoriadnom summite, ktorý sa v sobotu uskutočnil v Paríži. Reagovali tak na rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Podľa Kaddáfího je však vojenský zákrok neoprávnený, pričom ho označil za „koloniálnu križiacku agresiu, ktorá môže rozpútať ďalšiu veľkú križiacku výpravu.
Líbyjský líder sa tiež obrátil priamo na prezidentov USA a Francúzska, britského premiéra a generálneho tajomníka OSN, ktorým adresoval emotívne ladené listy. Šéfovi Bieleho domu Barackovi Obamovi odkazuje, že zostane jeho „synom“ a stále ho bude „milovať“, aj keby medzi Líbyou a Spojenými štátmi vypukla vojna. Zároveň však upozorňuje, že celý líbyjský ľud je za neho „pripravený zomrieť“. Ofenzívu proti povstalcom pritom opisuje ako boj proti extrémistickej skupine Al-Kájda v islamskom Maghribe, ktorá operuje vo viacerých severoafrických krajinách. Ďalších zahraničných lídrov Kaddáfí varoval, že „oľutujú“ zasahovanie do vnútorných záležitostí jeho krajiny na základe najnovšej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorú považuje za neplatnú, keďže podľa neho odporuje charte svetovej organizácie.
SNS nesúhlasí, Flašíkovej – Beňovej chýbal tlak EÚ
Ministerstvo obrany (MO) SR pozorne sleduje situáciu v Líbyi. Rezort berie na vedomie rozhodnutie koalície krajín pod vedením Francúzska presadiť schválenú rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR) OSN. „Diktátor Kaddáfí napriek deklarovanému prímeriu pokračoval v zabíjaní nevinných civilistov, čo medzinárodné spoločenstvo nesmie a nebude tolerovať,“ uviedol hovorca MO SR Ivan Rudolf k situácii v Líbyi, kde spojenecké vojská uskutočnili vojenskú operáciu. Zároveň potvrdil, že v súčasnej situácii na základe požiadaviek, ktoré dostali všetky členské krajiny NATO, Slovensko neuvažuje o priamom zapojení sa Ozbrojených síl SR do tejto operácie.
S vojenskými operáciami v Líbyi „a už vôbec nie s prípadným nasadením našej armády“ nesúhlasí predseda SNS Ján Slota. „Situácia v Líbyi je veľmi neprehľadná, nikto poriadne nevie, kto sú vzbúrenci a kto nie. Medzinárodné spoločenstvá vtrhli do tejto africkej krajiny bez toho, že ich o to niekto požiadal, a na svoj účet si pripísali už prvých mŕtvych,“ zareagoval na sobotňajší vojenský zákrok západných veľmocí v Líbyi. „Dobrodruhom, ktorí o zásahu v Líbyi rozhodli, nejde o ľudí, ani o demokraciu, ciele sú jasné – líbyjská ropa,“ je presvedčený líder SNS. Na spojeneckú akciu v Líbyi existuje mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Rezolúcia BR OSN umožňuje ochranu civilného obyvateľstva s použitím všetkých prostriedkov.Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová nie je zástankyňou vojenských riešení, no na druhej líbyjský vodca Muammar Kaddáfí útočil na vlastných obyvateľov a situácia potrebovala riešenie. Takto pre agentúru SITA reagovala na sobotňajší spojenecký vojenský zásah v Líbyi.
„Je škoda, že Európska únia nevytvorila väčší tlak na to, aby sa situácii v Líbyi dalo zabrániť inou cestou ako je vojenská operácia,“ podotkla. Ako poukázala, stalo sa to v Iraku a teraz v Líbyi, aj keď tentokrát je to na rozdiel od Iraku aspoň kryté Rezolúciou Bezpečnostnej rady (BR) OSN. „Zostáva dúfať, že civili budú zasiahnutí čo najmenej,“ poznamenala. Flašíková-Beňová dúfa, že operácie budú cielené len na strategické oblasti, ktoré, ako verí, sú dobre zmapované.
Galko: Sme spoľahlivý člen NATO
Slovensko sa podľa ministra obrany Ľubomíra Galka v súvislosti s rezolúciou k situácii v Líbyi zachová ako spoľahlivý člen NATO a podporí všetky kroky, ktoré povedú k mieru. Slovensko podľa neho nebude blokovať kroky NATO v Líbyi. Zároveň v piatok zdôraznil, že nevidí priestor pre spôsobilosť slovenských ozbrojených síl pôsobiť v súčasnej situácii v tejto krajine. Galko si nevie predstaviť, že by Slovensko v prípade požiadavky neposkytlo svoj vzdušný priestor na prelety lietadiel NATO. Ozbrojené sily majú permanentne pripravenú aj poľnú nemocnicu. Slovenský rezort diplomacie podľa hovorcu Luboša Schwarzbachera zobral na vedomie, že sa začala spojenecká vojenská akcia v Líbyi. O zapojení aliancie do vojenskej intervencie proti líbyjskému režimu by mala Severoatlantická aliancia rozhodnúť dnes.
https://www.youtube.com/watch?v=LmhGue4Um1U