Príkladom riešenia inklúzie Rómov a ochrany životného prostredia súčasne môže byť projekt Ondava pre život. V monografii „Inklúzia Rómov v rámci zelenej ekonomiky na Slovensku“ to uviedli autori publikácie Miroslav Pollák a Michal Páleník.
Do tvorby publikácie sa zapojila aj Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave a občianske združenie Inštitút zamestnanosti. Jej cieľom je poukázať na konkrétne príklady dobrej praxe úspešných projektov obcí či mimovládnych organizácií, ktoré dokázali prostredníctvom jednej aktivity nájsť riešenie dvoch problémov – vysokej nezamestnanosti Rómov a zlého stavu životného prostredia.
Ojedinelý projekt
Podľa autorov publikácie je jedným z príkladov projekt Ondava pre život, ktorý sa v roku 2014 až 2016 uskutočnil v hornej časti povodia rieky Ondava. Išlo o ojedinelý a unikátny projekt, do ktorého sa zapojili špičkoví odborníci, laická verejnosť, starostovia obcí aj dlhodobo nezamestnaní.
Mladí Česi sú oproti Slovákom benevolentnejší k homosexuálom i potratom, ale moslimov za susedov nechcú
Jeho cieľom bolo vykonanie adaptačných opatrení pred povodňami aj suchom. Do projektu bolo celkovo zapojených 45 obcí a 150 dlhodobo nezamestnaných zo siedmych komunít. Celkovo 80 percent ľudí zamestnaných v rámci projektu tvorili 80 percent Rómovia.
Publikácia opisuje problémy
Počas trvania projektu napokon vytvorili 505 individuálnych adaptačných opatrení a vodozádržné opatrenia, ktoré spolu dokážu zadržať 625-tisíc metrov kubických vody. Vykonané opatrenia poslúžia pre územie s rozlohou 330 kilometrov štvorcových.
Autori monografie zároveň uvádzajú, že pri uskutočňovaní jednotlivých projektov sa ukázalo množstvo opakujúcich sa problémov finančného, legislatívneho či sociálneho charakteru. Publikácia preto pomenováva aj to, s akými najčastejšími problémami sa obce či mimovládne organizácie pri podobných projektoch stretávajú.