BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku, bez započítania sektora stavebníctva, vzrástli v novembri medziročne o 3,2 %, čo bol menší rast ako v eurozóne, kde posilnili o 5,3 % a aj v rámci celej EÚ, kde sa zvýšili o 6,3 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny priemyselných výrobcov v SR vzrástli o 0,2 %.
V eurozóne vzrástli tieto ceny medzimesačne tiež o 0,2 % a v celej EÚ posilnili o 0,3 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, ceny priemyselných výrobcov v novembri medzimesačne vzrástli najvýraznejšie vo Švédsku (1,6 %), vo Veľkej Británii (0,7 %), v Grécku (0,7 %) a Írsku (0,7%). Ceny naopak najviac poklesli v Dánsku (- 0,4 %), v Lotyšsku (- 0,4 %), v Slovinsku (-0,2 %) a v Belgicku (-0,2 %).
Medziročne ceny priemyselných výrobcov najviac vzrástli vo Veľkej Británii (11,6 %), v Litve (10,8 %) a v Lotyšsku (9,1 %). Najmenšie tempo rastu bolo vo Švédsku (0,1 %) na Malte (0,8 %).
Objednávky priemyslu SR rástli rýchlejšie ako priemer EÚ
Nové priemyselné objednávky sa na Slovensku v októbri vyvíjali v medziročnom porovnaní lepšie, ako boli priemerné hodnoty za eurozónu aj celú EÚ. Slovensko zaznamenalo medziročný rast na úrovni 5,6 %.
Objednávky v rámci eurozóny oproti októbru 2010 vzrástli o 1,6 % a v rámci celej EÚ o 2,6 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V medzimesačnom porovnaní nové priemyselné objednávky v októbri v eurozóne vzrástli o 1,8 % a v rámci celej EÚ boli väčšie o 0,5 %. Slovenské priemyselné objednávky však o 0,2 % oslabili.
Medzimesačne októbrové objednávky v rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, posilnili v piatich štátoch a klesli v 21 krajinách. Najväčší rast bol v Nemecku (5,5 %), Veľkej Británii (2,9 %) a Estónsku (2,4 %). Najväčší pokles objednávok nastal v Dánsku (-18,5 %), Lotyšsku (-13,3 %) a Litve (-12,7 %). Medziročne sa priemyselné objednávky zväčšili v trinástich, klesli v dvanástich a nezmenili sa v Portugalsku. Najväčší prírastok objednávok evidovali v Estónsku (17,8 %), Dánsku (13,2 %) a Bulharsku (11 %). Najväčší pokles naopak zaznamenali v Grécku (-15,8 %), na Malte (-8,5 %) a v Írsku (-6,7 %).