Príbuzní obetí navštívili miesto tragédie v Jaroslavli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lokomotiv Jaroslavľ
Záchranárom sa podarilo vytiahnuť padnuté lietadlo z rieky. Pri stredajšej leteckej havárii zahynulo 43 ľudí. Foto: SITA, AP
JAROSLAVĽ 15. septembra (WEBNOVINY) – Na brehu rieky Volgy pri obci Tunošna stojí päťmetrový kríž. K jeho základu je pripevnená pamätná doska s menami obetí leteckého nešťastia, pri ktorom pred vyše týždňom zahynuli všetci členovia hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ.

Neďaleko sa nachádza aj pamätný kameň s vytesanými menami hráčov. Práve toto miesto vo štvrtok navštívili príbuzní a priatelia obetí, aby si uctili ich pamiatku.

Položili kvety, pomodlili sa a neskôr sa presunuli na zádušnú omšu do chrámu Narodenia Bohorodičky. Nechýbali gubernátor Jaroslavľskej oblasti Sergej Vachrukov ako aj starosta Jaroslavľa Viktor Volončunas. Nasledovala cesta na cintorín s krátkou zastávkou pri hokejovej aréne a ďalších minútach naplnených pietou.

Haváriu lietadla, ktoré minulú stredu mierilo s hokejistami na úvodný duel novej sezóny KHL do Minska, neprežilo 44 zo 45 cestujúcich. Medzi nimi aj traja Česi Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček a tiež slovenský útočník Pavol Demitra. Prežil iba palubný inžinier Alexander Sizov.

Jeho zdravotný stav sa podľa ruských zdrojov postupne zlepšuje a koncom týždňa by mal byť dokonca schopný vypovedať pred vyšetrovateľmi. Podľa agentúry Interfax sa už podarilo identifikovať všetky telá obetí. Ruské úrady začali vydávať pozostalým osobné veci zosnulých.

Tragédiu lietadla Jak-42 by mala objasniť rekonštrukcia štartu

Príčiny havárie lietadla Jak-42, pri ktorej zahynulo 44 zo 45 ľudí (43 na mieste nešťastia a hokejista Alexander Galimov v pondelok na následky popálenín), medzi nimi aj hráči klubu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) Lokomotiv Jaroslavľ a bývalý slovenský reprezentant Pavol Demitra, by mala objasniť rekonštrukcia štartu. Informáciu vo štvrtok priniesol portál lifenews.ru. Ruskí experti sa chystajú previesť rekonštrukciu po tom, čo príčiny havárie neobjasnila analýza tzv. „čiernych skriniek“.

Rekonštrukciou bol poverený letecký výskumný ústav v meste Žukovskij, ktoré je vzdialené 25 km od Moskvy. Podieľať sa na nej budú aj odborníci, ktorí objasňovali dôvod minuloročnej havárie poľského vládneho lietadla, pri ktorej pri Smolensku zahynul prezident Lech Kaczynski a ďalších 95 ľudí. Experiment by sa mal uskutočniť do dvoch týždňov a je rozplánovaný do dvoch fáz: v tej prvej bude vytvorená počítačová rekonštrukcia a následne sa uskutoční rekonštrukcia letu. Práve ústav v meste Žukovskij má najdlhšiu pristávaciu a odletovú dráhu na svete s dĺžkou 5,5 km. Lietadlo bude riadiť skúšobný pilot, vycvičený pre núdzové situácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lech KaczynskiPavol Demitra
Firmy a inštitúcie Lokomotiv Jaroslavľ