BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Občianski aktivisti z mimovládnej organizácie Priatelia Zeme-CEPA začali stavať 50 vzorových domácich a päť obecných kompostovísk v podpolianskych obciach Poniky, Ľubietová, Čierny Balog, Slatinské Lazy a Valaská. Výstavba pilotných obecných a domácich kompostovísk je jedným z praktických výstupov projektu „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“, ktorý má zlepšiť podmienky pre hospodárenie s odpadmi v obciach a domácnostiach v regióne Poľana. „Obciam a ich obyvateľom tým umožnia likvidovať a zhodnocovať bioodpad v mieste jeho vzniku a ušetria im tak finančné prostriedky,“ informoval agentúru SITA Peter Halaj z organizácie Priatelia Zeme-CEPA, ktorý je terénnym pracovníkom projektu.
Podľa aktivistov prinesú obecné kompostoviská samosprávam niekoľko výhod. „Zelený odpad z obecných pozemkov sa využije a obce si splnia povinnosť znížiť množstvo biologicky rozložiteľných odpadov ukladaných na skládky do roku 2013 o 50 percent z celkového množstva bioodpadov vyprodukovaných v roku 1995,“ skonštatoval Halaj. Na kompostoviská budú môcť vyvážať bioodpad aj obyvatelia obcí zo svojich záhrad a domácností. Priatelia Zeme-CEPA zabezpečia vybraným obciam štiepkovače, oplotenie, náradie a zároveň vyškolia obslužný personál obecných kompostovísk. „Obce v Podpoľaní prejavili o pilotné obecné kompostoviská veľký záujem. V súčasnosti pripravujeme materiál na ich stavbu a objednávame potrebné vybavenie“, informoval Halaj.
Priatelia Zeme-CEPA nezabúdajú ani na domácnosti, ktoré patria k veľkým producentom kompostovateľného odpadu. Doteraz zdarma dodali materiál na stavbu a pomohli spolu s aktivistami vybudovať 10 domácich kompostovísk v piatich obciach. Záujemcom o domáce kompostoviská vysvetlili zásady správneho nakladania s bioodpadom. Ľudia tam budú môcť ukladať odpad zo svojich záhrad a kuchýň a vyrábať si hodnotné hnojivo, humus. Domácnosti tak nemusia kupovať pestovateľský substrát či umelé hnojivá. Podľa Halaja tak kompostovanie šetrí nielen životné prostredie, ale aj peniaze. „Chceme ľudí motivovať pozitívnymi príkladmi. Už teraz vieme povedať, že ak sa verejnosť aj obce dostanú k správnym informáciám, majú aj záujem pridať sa k správnym riešeniam. Pilotné domáce a obecné kompostoviská majú slúžiť ako príklad dobrej praxe efektívneho využívania bioodpadov pre domácnosti a obce všetkých štyroch mikroregiónov,“ dodal Halaj.
Projekt „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“ nadväzuje na doterajšie aktivity Priateľov Zeme-CEPA v tomto regióne. Projekt spustili vlani v lete. Jeho zámerom je podporiť systémový prístup k hospodáreniu s odpadmi a dobrými príkladmi inšpirovať aj iné vidiecke regióny s podobnými podmienkami, problémami a potrebami. Zároveň ním povzbudzujú občianske iniciatívy v regióne. Do projektu v štyroch mikroregiónoch okolo Poľany zapojili aktívnych mladých ľudí, a aj všetkých občanov, ktorým nie je ľahostajné v akom prostredí žijú.
Priatelia Zeme-CEPA (https://cepa.priateliazeme.sk/index.php?id=1&level=2) sú občianske združenie, ktorého poslaním je chrániť prírodu a krajinu, presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť, podporovať vyvážený rozvoj regiónov a posilňovať účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu. Priatelia Zeme-CEPA pôsobia na miestnej, regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Vyhľadávajú, podporujú a aktivizujú občanov a ich skupiny, rozvíjajú zručnosti a schopnosti svojich členov, pomáhajú vidieckym samosprávam pripravovať a realizovať projekty, ktoré podporujú trvalo udržateľný rozvoj a vyvíjajú osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú a vzdelávaciu činnosť. Organizácia sídli na Ponickej Hute a má pobočky v Banskej Bystrici a v Bratislave.
SITA