BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – V rakúskom meste Tulln an der Donau objavili počas výkopových prác pred stavbou nového nákupného centra kostru ťavy, ktorú využívali osmanské vojská počas bitky pri Viedni v roku 1683. Ide o vôbec prvú kompletnú kostru ťavy nájdenú na území strednej Európy.
Rakúski vedci na čele s Alfredom Galikom z Veterinärmedizinische Universität Wien následne kostru preskúmali a pomocou analýzy DNA zistili, že šlo o kríženca samice ťavy jednohrbej (Camelus dromedarius) a samca ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus), ktorý mal v čase smrti viac než sedem rokov.
„Takíto kríženci boli v tom čase bežní, pretože sa ľahšie ovládali, boli vytrvalejší a väčší než ich rodičia. Hodili sa preto predovšetkým na vojenské účely,“ uviedol pre BBC Galik. Vedci tiež na kostre objavili známky toho, že ťava sa používala na jazdenie, no nie na nosenie nákladu.
Galika s kolegami taktiež zaujalo, že kostra sa našla v meste, ktoré Turci síce obkľúčili, no nedobyli. Myslia si preto, že osmanskí vojaci ťavu po prehratej bitke buď predali domácemu obyvateľstvu alebo ju tam jednoducho nechali.
Obyvatelia Tullnu ju potom podľa všetkého chovali ako kuriozitu, čo by vysvetľovalo, prečo ju nezabili a nezjedli. Osmanskí vojaci by to totiž pravdepodobne spravili. Túto teóriu potvrdzuje fakt, že kostru našli v prirodzenej posmrtnej polohe. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a www.livescience.com.