RÍM 11. februára (WEBNOVINY) – Až 300 utečencov s najväčšou pravdepodobnosťou prišlo tento týždeň o život pri pokuse preplaviť sa z Líbye do Talianska. V stredu o tom informoval Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Pri plavbe do Talianska zamrzlo skoro tridsať migrantov
Imigranti sa plavili v štyroch nafukovacích člnoch, pričom v každom sa viezlo asi 100 ľudí. Člny opustili Líbyu cez víkend a smerovali k ostrovu Lampedusa. Talianska pobrežná stráž zachránila v rozbúrenom mori 105 ľudí z jedného člna, ďalšie tri však zmizli. Zachránených previezli na ošetrenie do Talianska, 29 z nich však zomrelo na podchladenie, keďže teploty v mori sa blížili k nule.
Znepriatelené frakcie obnovili rokovania s OSN
Vyjednávači OSN v stredu obnovili rokovania so zástupcami znepriatelených líbyjských frakcií, ktorým v krajine podliehajú dve vzájomne sa neuznávajúce vlády. Osobitný vyslanec Bernardino Leon v meste Kadámis pri hranici s Alžírskom absolvoval samostatné stretnutia s oboma stranami, čo líbyjská misia OSN označila za úvod „politického dialógu“ vedúceho k vyriešeniu krízy.
Prvými výsledkami by mali byť dohoda o vytvorení jednotnej vlády, prímerie a odsun ozbrojených skupín z miest a významných priemyselných zariadení. Predstavitelia OSN však priznávajú, že k ukončeniu krízy to zďaleka nebude stačiť.
Líbyjské mestá boli počas roka 2014 dejiskom najhorších bojov
Zástupcovia vlády a parlamentu pôsobiacich v Tripolise, ktorých legitimitu medzinárodné spoločenstvo neuznáva, sa už dávnejšie odmietli zúčastňovať na krízových rokovaniach v Ženeve a požadovali, aby sa po novom konali priamo na území Líbye. OSN koncom januára vyhlásila, že požiadavke bude možné vyhovieť v prípade splnenia „logistických a bezpečnostných podmienok“.
Líbyjské mestá boli počas roka 2014 dejiskom najhorších bojov od občianskej vojny v roku 2011, ktorá sa skončila pádom režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. Tripolis v auguste ovládla koalícia Líbyjský úsvit tvorená protivníkmi medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády úradujúcej núdzovo z mesta Tobruk na východe krajiny. Dva najväčšie ropné terminály na líbyjskom pobreží sú v dôsledku bojov od decembra mimo prevádzky, čím krajina prichádza o životne dôležité príjmy.