BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Novinky v platnosti cestovných pasov, či správnych poplatkoch prináša novela zákona o cestovných dokladoch, ktorá začne platiť od 1. januára budúceho roku. Jednou z nich je vybavovanie pasov pre deti rozvedených rodičov.
Ako uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, ruší sa ustanovenie § 21, čo znamená, že rozvedení rodičia budú mať rovnaké práva pri vybavovaní cestovných pasov pre svoje deti. Obaja môžu podať žiadosť o vydanie cestovného pasu za svoje dieťa mladšie ako 15 rokov, alebo jeho vyhotovený cestovný pas prevziať, prípadne vyjadriť súhlas s vydaním pasu pre dieťa staršie ako 15 rokov a to bez ohľadu na to, komu bolo po rozvode zverené do osobnej starostlivosti.
Rodič môže mať obmedzený, alebo odopretý výkon rodičovských práv iba v prípade, ak o tejto skutočnosti rozhodol súd. Novinka bude aj v prípade dodatočných zmien údajov, tie sa totiž nebudú dať v pase urobiť. „To znamená, že ak niekto požiada o zmenu – napríklad zápis titulu alebo úradného záznamu, musí požiadať o vydanie nového cestovného pasu„, uviedla Baloghová.
Za odcudzenie alebo stratu zaplatíme viac
Zvýšené správne poplatky sa budú platiť pri strate, odcudzení alebo poškodení platného cestovného pasu bez ohľadu na vek držiteľa dokladu. Novinkou je aj poplatok za odcudzenie platného cestovného pasu, pokiaľ k odcudzeniu nedošlo násilím, to však bude musieť byť nahlásené na polícii.
Menej zaplatíme za prvú stratu, odcudzenie alebo poškodenie platného pasu, pretože správny poplatok sa zníži zo štvornásobku na dvojnásobok príslušnej sadzby. Druhá strata, odcudzenie či poškodenie nás bude stáť namiesto osemnásobku už len päťnásobok príslušnej sadzby. Desaťnásobok ceny cestovného pasu pri tretej strate, odcudzení alebo poškodení, zostáva nezmenený.
Zavádza sa nová kategória urýchlených cestovných pasov do 10 pracovných dní za dvojnásobok príslušnej sadzby, ak chceme mať pas do dvoch pracovných dní, bude nás to stať trojnásobok príslušnej sadzby. Za vydanie nového cestovného pasu ako náhrady za platný cestovný pas pri zápise údaja o ťažkom zdravotnom postihnutí, zaplatí občan poplatok vo výške polovice príslušnej sadzby. Ak sa vydá nový cestovný pas ako náhrada za platný cestovný pas pri obmedzení alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony, občan je od poplatku oslobodený.
Základná sadzba ostane nezmenená
Deťom do šesť rokov sa vydá cestovný pas s platnosťou na dva roky. Mladší ako šestnásť rokov dostanú pas s päťročnou platnosťou, starší budú mať pas s desaťročnou platnosťou. Ak osoba staršia ako 16 rokov, ktorá už má platný cestovný pas a požiada o vydanie ďalšieho, druhý sa vydá s platnosťou na päť rokov. Ako informovala Baloghová, v prípade, ak občanovi nebude možné dočasne zosnímať odtlačky prstov, cestovný pas sa vydá s platnosťou na jeden rok; občan starší ako 16 rokov za neho zaplatí 30 eur a mladší osem eur.
Výška základnej sadzby správneho poplatku zostane nezmenená. Pre mladších ako šesť rokov bude cestovný pas stáť osem eur, mladší ako šestnásť budú mať cestovný doklad za trinásť a starší ako šestnásťroční zaplatia 33 eur. V prípade ak osoba staršia ako 15 rokov bude chcieť, aby mu pas prevzala iná osoba, nebude musieť predložiť osvedčenú plnú moc Postačí, ak to uvedie priamo do žiadosti o vydanie pasu pri jej podaní. Osvedčená plná moc sa predkladá iba v prípade, ak to nebolo poznačené hneď pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu.
Ak držiteľ cestovného pasu stratil štátne občianstvo Slovenskej republiky a cestovný pas neodovzdal, pas sa eviduje ako odcudzený. Ak po vydaní rozhodnutia o odňatí pasu neodovzdá alebo mu pas nezadržali, taktiež sa eviduje ako odcudzený. Ak zanikol dôvod, pre ktorý bol pas odňatý, zruší sa evidovanie tohto cestovného pasu ako odcudzeného.