Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Guatemale je konzervatívny kandidát Alejandro Giammattei, ktorému vyslovilo podporu zhruba 59 percent voličov. Po zrátaní hlasov z 95 percent volebných miestností to oznámila najvyššia štátna volebná komisia.
Tvrdý prístup k interrupciám
Jeho konkurentka, niekdajšia prvá dáma Sandra Torres, získala 41 percent hlasov. Voliť mohlo približne osem miliónov registrovaných voličov, volebná účasť však bola nízka.
Dohoda s USA o azyle pre migrantov vyhnala Guatemalčanov do ulíc, žiadali odstúpenie prezidenta
Giammattei, ktorý kandidoval za konzervatívnu stranu Vamos, sa o prezidentské kreslo uchádzal už po štvrtý raz. „Vyhrali sme. Sme veľmi nadšení, je to logické, bolo to 12 rokov boja. Dvanásť rokov čakania na službu mojej krajine,“ vyjadril sa 63-ročný víťaz.
Giammattei zastáva tvrdý prístup voči zločinu vrátane trestu smrti a podporuje spoločensky konzervatívne hodnoty. Je hlasným kritikom manželstiev párov rovnakého pohlavia aj interrupcií.
Protikorupčný program
Torres, ktorá je exmanželkou bývalého prezidenta Álvara Coloma, bola kandidátkou stany Národná jednota nádeje a vo svojej kampani sa zameriavala na zlepšenie vzdelania, zdravotníctva a hospodárstva a ponúkala aj protikorupčný program. Generálny tajomník strany už uznal jej prehru.
Odložili stretnutie Trumpa s guatemalským prezidentom, mali sa rozprávať o migračnej kríze
Nový prezident sa ujme funkcie 14. januára a bude čeliť viacerým výzvam. Jednou z nich bude zamedzenie prílevu migrantov smerujúcich do USA. Súčasný prezident Jimmy Morales 6. júla podpísal dohodu so Spojenými štátmi, ktorá od Salvádorčanov a Hondurasanov chce, aby žiadali o azyl v Guatemale, ak cez ňu prejdú na svojej ceste do USA.
Nová hlava štátu sa bude musieť rozhodnúť, či dohodu dodrží alebo ju anuluje. Prezident sa tiež bude musieť popasovať s nezamestnanosťou, rastúcimi životnými nákladmi, zločinom či korupciou v krajine.