SARAJEVO 4. októbra (WEBNOVINY) – Víťazom prezidentských volieb v bosnianskej Republike srbskej sa stal nacionalistický politik Milorad Dodik, ktorý v súčasnosti predsedá tamojšej vláde. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré volebná komisia zverejnila po spočítaní 73,3 percenta hlasov. Dodika podľa nich v nedeľu podporilo 53,13 percenta zúčastnených voličov, zatiaľ čo jeho hlavný súper Ognjen Tadič zaostáva so ziskom 37,12 percenta hlasov. Okrem vlastného prezidenta bosnianski Srbi v nedeľu volili aj svojho zástupcu v trojčlennom prezidentskom zbore Bosny a Hercegoviny, ktorým by mal byť naďalej nacionalista Nebojša Radmanovič. Podľa predbežných výsledkov zverejnených po spočítaní 92 percent hlasov ho volilo 49,9 percenta účastníkov hlasovania. Moslimských Bosniakov by mal v najvyššom štátnom orgáne zastupovať Bakir Izetbegovič, ktorý sa zasadzuje za dialóg medzi znepriatelenými národnostnými skupinami. Doterajšieho bosniackeho člena takzvaného Predsedníctva Harisa Silajdžiča porazil v pomere 34,82 ku 24,86 percenta hlasov. Chorvátsky zástupca Željko Komšič vo voľbách získal 60 percent hlasov a zostane tak na svojom poste ďalšie štyri roky.
Prezidentské voľby sa uskutočnili súbežne s voľbami do centrálneho parlamentu, kde umiernená Sociálnodemokratická strana Bosny a Hercegoviny (SDP) zaznamenala úspech vo všetkých častiach moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny a očividne tak bude tvoriť hlavnú silu v novom zhromaždení. Za SDP nasleduje Izetbegovičova Strana demokratickej akcie, ktorá predbehla Silajdžičovu radikálnejšiu Stranu za Bosnu a Hercegovinu. V Republike srbskej sa najlepšie umiestnil Dodikov Zväz nezávislých sociálnych demokratov, ktorý vo všetkých troch volebných obvodoch prekonal 40-percentnú hranicu. Účastníci nedeľňajších volieb taktiež rozhodovali o novom zložení samostatných parlamentov oboch územných celkov krajiny.
Bosna a Hercegovina je na základe Daytonskej dohody rozdelená na Republiku srbskú a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny. Oba celky majú veľmi rozsiahlu autonómiu a spájajú ich iba veľmi slabé centrálne inštitúcie.
SITA/AFP