Prezidentka Čaputová vyzýva občanov na účasť v eurovoľbách, členstvo v EÚ je jedným z najväčších civilizačných fenoménov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čaputová
Mimoriadny príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej k voľbám do európskeho parlamentu. Streda, 5. jún, 2024. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Naše členstvo v Európskej únii (EÚ) je stále jedným z najväčších civilizačných fenoménov, do ktorého sme si napriek prekážkam vybojovali šancu sa zapojiť. Je to príležitosť, ktorú potrebujeme ako krajina naplno využiť. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore k sobotňajším voľbám do Európskeho parlamentu.

Možnosť formovať dianie v Európe

Súčasne vyzvala všetkých ľudí, aby 8. júna využili svoje právo voliť. Hlava štátu je toho názoru, že eurovoľby sú našou šancou ovplyvniť cestu, ktorou bude kráčať Európa, Slovensko a aj občania našej krajiny i kontinentu.

Členstvom v EÚ sme nadobudli možnosť formovať dianie na európskom kontinente. Prostredníctvom našich volených zástupcov v europarlamente máme šancu presadzovať svoje priority a oponovať návrhom, ktoré nepovažujeme za správne. Faktom tiež je, že EÚ zastrešuje takmer pol miliardy obyvateľov dvadsiatich siedmich štátov s často odlišnými záujmami a názormi. Hľadanie dohody a spoločných riešení preto nie je vždy jednoduché,“ uviedla prezidentka Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Väčší priestor na sebarealizáciu

Za potrebné považuje pracovať na tom, čo treba v únii zlepšiť alebo opraviť. Cestou k náprave však podľa nej nie je plošné spochybňovanie ani paušálne obviňovanie Bruselu, ale presadzovanie konkrétnych riešení v súlade s princípmi a hodnotami, na ktorých je európske spoločenstvo založené.

Tými sú okrem iného mierová a demokratická spolupráca založená na dohode, spravodlivom konsenze a solidarite,“ dodala. Hlava štátu doplnila, že EÚ je naším životným priestorom už dvadsať rokov a vďaka nej sme získali oveľa väčší vplyv a možnosti formovať dianie na celom európskom kontinente.

Získali sme väčší priestor na sebarealizáciu, na uplatnenie vo svojich profesiách, vzdelávanie, cestovanie, či na rozvoj svojej kreativity. Otvorili sa nám nebývalé možnosti ekonomického rozvoja, obchodnej a regionálnej spolupráce, ktoré by nám inak zostali nedostupné. K miliardám eur z eurofondov treba prirátať aj fakt, že Slovensko má vďaka členstvu v EÚ vyššiu ekonomickú výkonnosť aj životnú úroveň,“ odôvodnila prezidentka.

Európske spoločenstvo ako mierový projekt

Pokračovala s tým, že iný, ako európsky priestor pre náš mierový rozvoj nemáme. Európske spoločenstvo vzniklo ako mierový projekt a je vyjadrením vôle európskych národov a štátov vyhnúť sa opakovaniu politických a vojenských konfliktov i vykročiť cestou porozumenia a spolupráce.

Európska únia je unikátna iniciatíva, ktorá ale nemala a nemá stanovenú konečnú podobu. Jej podobu formujeme aj my. Preto pri výbere našich kandidátok a kandidátov, ktorí nás budú v Bruseli zastupovať, je treba počúvať nielen to, čo na únii odmietajú, ale aj to, ako ju konkrétne navrhujú vylepšiť. Ako chcú posilniť hlas Slovenska a zvýšiť váhu našich záujmov,“ vysvetlila Čaputová.

Príhovor Zuzany Čaputovej k voľbám do Európskeho parlamentu

Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

dovoľte mi prihovoriť sa vám v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. K obvyklej výzve, aby ste v sobotu 8. júna využili svoje volebné právo a odovzdali svoj hlas niektorému z kandidujúcich subjektov, chcem pridať aj niekoľko slov o význame týchto volieb. Pre nás, pre Slovensko.

Európska únia je našim životným priestorom už dvadsať rokov. Vďaka nej sme ako krajina získali oveľa väčší vplyv a možnosti formovať dianie na celom európskom kontinente. Získali sme väčší priestor na sebarealizáciu, na uplatnenie vo svojich profesiách, vzdelávanie, cestovanie, či na rozvoj svojej kreativity. Otvorili sa nám nebývalé možnosti ekonomického rozvoja, obchodnej a regionálnej spolupráce, ktoré by nám inak zostali nedostupné. K miliardám eur z eurofondov treba prirátať aj fakt, že Slovensko má vďaka členstvu v Európskej únii vyššiu ekonomická výkonnosť aj životnú úroveň.

Dôležitá je aj ďalšia skutočnosť, ktorá svojím významom presahuje všetky praktické výhody – Európska únia vznikla ako mierový projekt. Je vyjadrením vôle európskych národov a štátov vyhnúť sa opakovaniu politických i vojenských konfliktov a vykročiť cestou porozumenia a spolupráce. Iný, než európsky priestor pre náš mierový rozvoj nemáme.

Výpočet výhod plynúcich z nášho členstva v Únii by mohol pokračovať. Európska únia je unikátna iniciatíva, ktorá ale nemala a nemá stanovenú konečnú podobu. Jej podobu formujeme aj my. Preto pri výbere našich kandidátok a kandidátov, ktorí nás budú v Bruseli zastupovať, je treba počúvať nielen to, čo na únii odmietajú, ale aj to, ako ju konkrétne navrhujú vylepšiť.

Ako chcú posilniť hlas Slovenska a zvýšiť váhu našich záujmov. Posilniť hlas našej krajiny totiž znamená poctivo sa uchádzať o pochopenie partnerov pre naše priority. Je to nevyhnutný prvý krok na ceste k ich reálnemu presadeniu. Úspešné európske krajiny to tak robia. Napokon aj Slovensku sa podarilo presadiť najviac práve vtedy, keď sme prišli s návrhmi, ktoré posilňovali úniu ako celok, a pre ktoré sme boli schopní získať podporu našich partnerov.

Faktom tiež je, že Európska únia zastrešuje takmer pol miliardy obyvateľov dvadsiatichsiedmich štátov s často odlišnými záujmami a názormi. Hľadanie dohody a spoločných riešení preto nie je vždy jednoduché. Naše členstvo v únii je však stále jedným z najväčších civilizačných fenoménov, do ktorého sme si napriek prekážkam vybojovali šancu sa zapojiť. Je to príležitosť, ktorú potrebujeme ako krajina naplno využiť.

Potrebujeme pracovať na tom, čo treba v únii zlepšiť alebo opraviť. Cestou k náprave však nie je jej plošné spochybňovanie, ani paušálne obviňovanie Bruselu, ale presadzovanie konkrétnych riešení v súlade s princípmi a hodnotami, na ktorých je Európska únia založená. Tými sú okrem iného mierová a demokratická spolupráca založená na dohode, spravodlivom konsenze a solidarite.

Vážení spoluobčania, vážené spoluobčianky,

členstvom v Európskej únii sme nadobudli možnosť formovať dianie na európskom kontinente. Prostredníctvom našich volených zástupcov v europarlamente máme šancu presadzovať svoje priority a oponovať návrhom, ktoré nepovažujeme za správne.

Preto vás prosím, využite v sobotu 8. júna svoje volebné právo – je to naša šanca ovplyvniť cestu, ktorou bude kráčať Európa, Slovensko a aj my, občania našej krajiny i nášho kontinentu.

Ďakujem!

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEurópska únia