Prezident zložil zbrane, vystúpi v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Prezident Ivan Gašparovič odmietol vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Opozícia žiada vysvetlenie. Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Prezident Gašparovič nakoniec v parlamente vystúpi. Požiadal o to predsedu NR SR Pavla Pašku, informoval portál sme.sk.

Pred poslancov by mal predstúpiť na najbližšej schôdzi, ktorá začne 29. januára. K celej situácii sa Ivan Gašparovič vyjadril prostredníctvom vyhlásenia.

Premiér Robert Fico považuje návrh opozície na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR za zbytočný.

Opoziční poslanci ešte predtým predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej má prezident Ivan Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Ako povedal novinárom Martin Poliačik zo SaS, Smer-SD by sa mal na schôdzi vyjadriť, ako vníma správanie prezidenta k ústave a akú má predstavu o ďalšom priebehu voľby generálneho prokurátora.

Ak sa opozícia nedočká odpovedí, je pripravená podať obžalobu na prezidenta. Tú iniciovala SaS a získala pre ňu aj podporu strán Ľudovej platformy – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS.

Opozičná fraška napáda štátnosť, zúri premiér

Premiér a primátor Ftáčnik privítali rok 2013
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Kroky opozície po nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora podľa premiéra Robert Fica prerástli do útokov na štátnosť. „Opozičná fraška s voľbou generálneho prokurátora musí skončiť veľmi rýchlo, lebo už to nie je len obyčajná fraška, ale je to konanie, kedy sa začína napádať štátnosť,“ vyhlásil predseda vlády po dnešnom rokovaní vlády.

„Veľmi nás vyrušuje, že je opäť dohromady zlepenec. Najskôr Ľudová platforma intenzívne pracovala na tom, aby sa zbavila pána Sulíka a dnes pod jeho velením idú do krokov, ktoré nemajú žiadne legálne opodstatnenia,“ povedal Fico. Opozíciu požiadal, aby nešírila chaos a nepokračovala v destabilizácii Slovenska. Jediné, čo podľa neho opozícia vie, je robiť za každú cenu zle.

Podľa predsedu vlády Národná rada SR nemá žiadnu prekážku, aby vo veci konala, a aby na najbližšej schôdzi, ak budú predložení kandidáti, bol zvolený kandidát na generálneho prokurátora. Počkajú však v prípade, že ústavný súd predbežným opatrením zastaví voľbu, ako to žiada Čentéš.

Centes
Foto: SITA/Marián Peiger

Reakcie opozície na vyjadrenia prezidenta Gašparoviča

Figeľ
Foto: SITA/Marián Peiger

Úcta k štátnosti a SR sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa nevyjadruje slávnosťami a rečami, ale predovšetkým rešpektovaním ústavy, zákonov a zodpovednosťou za obhajobu verejného záujmu. Ako povedal Figeľ v stredu pre agentúru SITA v reakcii na dnešné vyhlásenie prezidenta, Ivan Gašparovič sa v desiatom roku výkonu funkcie ozval vo vážnej politickej záležitosti smerom k občanom.

Som rád, že chce obhájiť svoje konanie vo veci nevymenovania generálneho prokurátora. To je meritum, ktoré chce slovenská opozícia objasniť na pôde parlamentu zvolaním mimoriadnej schôdze. Otvorene, priamo a na základe faktov,“ povedal líder KDH s tým, že prezident nezdôvodnil svoje rozhodnutie ani dostatočne, ani v priamom vzťahu, ktorý si parlament zaslúži. „Odmietame spájanie tejto situácie s obvineniami o napádaní štátnosti,“ vyhlásil.

Smer-SD ústami svojho predsedu podľa Figeľa vehementne potvrdzuje ako veľmi chce mať vo vlastných rukách kontrolu zákonnosti, ako mu záleží na jeho generálnom prokurátorovi.

Celé jeden a polročné divadlo zo strany prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri nevymenovaní generálneho prokurátora je podľa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča len jednoznačným dôkazom toho, že Slovensko potrebuje občianskeho, a nie straníckeho prezidenta.

OĽaNO chce prezidentovi zabrániť, aby vytáčal Slovákov

Opozicia, centes, schodza
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pripravujú podľa predsedu poslaneckého klubu Jozefa Viskupiča malú novelu ústavy, ktorú má pripraviť Miroslav Kadúc. Išlo by o upravenie povinnosti prezidenta tým, že by sa zmenilo slovo „vymenúva“ na „vymenuje“.

OĽaNO chce svojim návrhom predísť takému divadlu, ako sa deje v súčasnosti. „Chceme zabrániť tomu, aby sa prezident mohol vytáčať a stresovať celé Slovensko,“ uviedol Viskupič.

Podľa šéfa klubu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského poslanci NR SR majú právo dozvedieť sa, či existujú zákonné dôvody, pre ktoré prezident nemusí vymenovať právoplatne zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora.

„Chceme, aby povedal iné dôvody ako uviedol v stanovisku, pretože ich nepovažujeme za také, ktoré by mohli viesť k nevymenovaniu generálneho prokurátora,“ vyhlásil Hrušovský s tým, že poukázal na vytvorenie precedensu prezidentom, keď NR SR prvýkrát nie je rešpektovaná výkonnou mocou.

„Očakávame občiansky i prezidentský postoj. Nech povie, prečo rok a pol odkladal rozhodnutie, nech sa nezahráva s dôverou ústavných orgánov SR. Chceme len poriadok vo vzťahoch medzi ústavnými orgánmi,“ povedal Hrušovský. Podľa neho opozícia nepracuje s alternatívou, že prezident na mimoriadnu schôdzu nepríde.

Prezident a premiér svoje konanie zosúlaďujú, tvrdí Bugár

Pavol Frešo
Foto: SITA/Marián Peiger

Prezident SR Ivan Gašparovič sa podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára bojí a preto nechce prísť do parlamentu na mimoriadnu schôdzu. Ako povedal Bugár dnes pre agentúru SITA v reakcii na dnešné vyhlásenie prezidenta, Gašparovič sa chystá vystúpiť so svojou správou, kde chce zaútočiť, ale poslanci nebudú môcť na jeho správu reagovať, čo znamená, že sa bojí názorov, ktoré by ho usvedčili, že nekonal podľa zákonov.

Stredajšie vyjadrenia Gašparoviča a premiéra Roberta Fica svedčia podľa Bugára o tom, že všetky kroky zosúlaďujú. Pripomenul, že obaja dnes hovorili o útokoch na štát.

Nie, to je snaha zachrániť demokratický princíp, podľa ktorého parlament je vždy nad prezidentom,“ zdôraznil. Podľa neho ak prezident bol presvedčený, že jeho dôvody na nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora sú pravdivé, mohol konať pred rokom a pol, nemusel čakať.

Podľa predsedníčky klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej rozhodnutie prezidenta prekročilo hranice prípustné v parlamentnej demokracii, čím umožnil cestu politickému nominantovi Smeru na post generálneho prokurátora.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vyzýva prezidenta SR Ivana Gašparoviča na chlapskú debatu v parlamente. „Dôvody nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora sú neobhájiteľné a preto vyžadujú chlapskú priamu debatu v NR SR do siedmich dní, ako to navrhuje opozícia,“ povedal pre agentúru SITA Frešo. Zároveň zdôraznil, že SR je rok a pol bez riadneho generálneho prokurátora. „Nevymenovanie Čentéša, ktorého platnosť voľby bola potvrdená ústavným súdom, túto agóniu predlžuje,“ konštatoval líder SDKÚ-DS.

Označiť kritiku ako útok na štátnosť je návrat do mečiarizmu, tvrdí Sulík

Podľa strany Sloboda a Solidarita je označenie aktivity opozície ako útoku na štátnosť návrat do čias mečiarizmu.

SaS Ficovo vyjadrenie považuje za podlú formu politického boja, v ktorej sa kritika mocných spája s útokom na štátnosť. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je to mečiarizmus vo Ficovom podaní.

Slovenská štátnosť je od samého začiatku torpédovaná, ničená a znevažovaná presne takou perfídnou politikou, akú predvádza Robert Fico a jeho vazal prezident Ivan Gašparovič, ktorý dnes posiela policajtov na kritických blogerov,“ povedal Sulík. Dodal, že ak predseda vlády a jeho suita začnú opozíciu obviňovať z útoku na štátnosť, je za tým strach a zbabelosť.

Ak by zvolili Trnku prezident by neotáľal, myslí si Lipšic

LIPšIC
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prezident Ivan Gašparovič nedokáže podľa predsedu strany NOVA Daniela Lipšica dôveryhodne vysvetliť, prečo rok a pol čakal a nakoniec nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Lipšic však v jednom súhlasí s prezidentom.

Pri voľbe generálneho prokurátora bol na poslancov naozaj vyvíjaný tlak – ale v neprospech J. Čentéša. Vtedajšia prvá voľba bola neúspešná práve preto, lebo niektorí pravicoví poslanci zradili koalíciu a aj za cenu pádu vlády Ivety Radičovej boli ochotní hlasovať za Dobroslava Trnku,“ povedal dnes Lipšic pre agentúru SITA.

Lipšica zaujíma, či by otáľal Gašparovič s vymenovaním generálneho prokurátora aj vtedy, ak by bol zvolený Trnka. „Som presvedčený, že nie. Jeho nezvolenie však prekáža ľuďom, ktorí pred rokom a pol dokázali získať pre Trnku šesť pravicových hlasov. Ak je niečo útok proti štátnosti, tak to bola práve vtedajšia zrada šiestich pravicových poslancov,“ zdôraznil Lipšic.

.
Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková

.

Vypočúvanie prezidenta je nad rámec kompetencií NR SR

Vypočúvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča v parlamente je podľa predsedníčky poslaneckého klubu Smer-SD Jany Laššákovej nad rámec kompetencií najvyššieho zákonodarného zboru.

Ako uviedla Laššáková dnes pre agentúru SITA, podľa toho sa aj poslanci Smeru-SD zachovajú pri prezentácii na úvod mimoriadnej schôdze, o ktorej zvolanie požiadala opozícia. Tá však na otvorenie takejto schôdze nemá dostatok poslancov.

Národná rada SR nebola ani v novembri uznášaniaschopná na mimoriadnej schôdzi parlamentu pri návrhu vysloviť nedôveru ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Vládny Smer-SD totiž zabezpečil 10 svojich poslancov, aby 67-členná opozícia mala dostatok hlasov na uznášaniaschopnosť – 76, mohol jej chýbať maximálne jeden poslanec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef ČentéšMartin PoliačikMiroslav KadúcPavol FrešoRobert Fico