SANÁ 22. januára (WEBNOVINY) – Jemenský prezident Abd Rabbu Mansúr Hádí vo štvrtok odstúpil z funkcie po tom, ako sa podľa vlastných slov dostal do „slepej uličky“ vo vyjednávaní so šiitskými povstalcami, ktorí v uplynulých dňoch obnovili boje proti vládnym silám v hlavnom meste Saná. Podľa predstaviteľov prezidentskej kancelárie takzvaní Hautíovci vyvíjali na Hádího nátlak, aby ho donútili k ďalším politickým ústupkom, a hoci v priebehu dňa prisľúbil splnenie ich požiadaviek, pokračovali v blokáde jeho domu a blízkeho prezidentského paláca.
Jemenský prezident je odhodlaný splniť požiadavky povstalcov
Jemenskí šiiti obsadili sídlo prezidenta, vraj nejde o puč
Prezident Jemenu rokuje s povstalcami o tvorbe novej ústavy
Prívrženci vplyvnej skupiny so základňou na severe Jemenu ovládli Saná ešte v septembri a naďalej popierajú, že by mali v úmysle uskutočniť puč. Nemenovaní armádni predstavitelia blízki Hádímu sa vyjadrili, že jeho rezignácia súvisela s požiadavkou Hautíovcov, aby vystúpil v televízii a vyzval obyvateľov na zachovanie pokoja. Vodca skupiny Abd al-Malik al-Hautí predtým v televízii skritizoval prezidenta, ktorý podľa neho nedodržal septembrovú dohodu o zdieľaní moci.
Odstúpenie Hádího, ktorý v roku 2011 nahradil dlhoročného autokratického prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, vyvoláva obavy z opätovného rozštiepenia Jemenu. Ten je známy ako najchudobnejšia arabská krajina sveta a pôsobisko jednej z najnebezpečnejších odnoží extrémistickej siete al-Kájda.
Hádí bol úzkym spojencom USA v boji proti al-Kájde, zatiaľ čo Hautíovcov podľa rozšíreného názoru podporuje šiitsky režim v Iráne. Saná sa zmocnili v septembri po vlne násilia, ktorá si v meste vyžiadala najmenej 120 mŕtvych a tisíce obyvateľov donútila k úteku z domova. Hautíovci predtým organizovali v Saná masové protesty, pričom požadovali ústupky od vlády, ktorú Hádí nakoniec odvolal. Počet obetí najnovších bojov zatiaľ nie je známy.