Prepojenie ropovodu s Rakúskom bude v rukách novej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropovod
Foto: SITA

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – O ropovodnom prepojení medzi Slovenskom a Rakúskom rozhodne zrejme už nová vláda.

„Ministerstvo hospodárstva má predložiť na rokovanie vlády do 15. februára Analýzu ekonomickej efektívnosti a environmentálnej bezpečnosti projektu. Avšak minister hospodárstva Juraj Miškov pravdepodobne prenechá materiál na prerokovanie a rozhodovanie o ňom kabinetu, ktorý vzíde z predčasných parlamentných volieb,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Rezort hospodárstva však na projekte ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) stále intenzívne pracuje. „V súčasnosti sa projekt nachádza v štádiu prípravy a posudzovania možných alternatív. To znamená, že trasovanie ropovodu je stále iba alternatívnym riešením s navrhovaným karpatským a mestským koridorom z rozličných hľadísk,“ dodala Piršelová.

Ministerstvo chce v čo najbližšom termíne začať o analýze ekonomickej efektívnosti medzirezortné pripomienkové konanie. „Komisia, ktorá vznikla na pôde ministerstva hospodárstva v súčasnosti posudzuje možnosť, respektíve nemožnosť realizácie výstavby ropovodu v alternatívnych územiach najmä z pohľadu aktuálnej legislatívy v oblasti výstavby líniových stavieb, ale aj územného plánovania, či ochrany životného prostredia,“ dodala Piršelová.

Zvýšenie profitu z tranzitu by sa malo zvýšiť

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

Minister Miškov je stále presvedčený o výhodnosti spomínaného projektu. „Ropovodné prepojenie BSP je uznané aj Európskou komisiou za strategické. Tým sa jednoznačne potvrdzuje dôležitosť tohto prepojenia. Som stále rovnako presvedčený o dôležitosti tohto projektu, ktorý jednoznačne zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska, profit z tranzitu ropy a hospodársky význam Slovenska,“ povedal pre agentúru SITA minister Miškov s tým, že projekt ropovodného prepojenia bude podporovať aj po predčasných marcových parlamentných voľbách.

Vybudovať ropovodné prepojenie plánuje slovenská spoločnosť Transpetrol, ktorú ovláda štát, spolu so svojím rakúskym partnerom OMV, ktorí založili firmu BSP Bratislava-Schwechat Pipeline GmbH. Nový ropovod zrejme povedie buď cez mesto Bratislava alebo cez pohorie Malých Karpát.

Ministerstvo hospodárstva vypracovalo desať možných trás ropovodného prepojenia, ktoré by mali viesť cez takzvaný Karpatský alebo Mestský koridor. Dĺžka ropovodného prepojenia by sa mala pohybovať od 81 kilometrov do 152 kilometrov. Náklady na výstavbu odhadlo ministerstvo vo výške od 70 mil. eur do 112 mil. eur. Ropovod by mal byť postavený najneskôr do šiestich rokov od začiatku výstavby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov