Ryder Cup je mužská golfová súťaž medzi tímami Európy a USA organizovaná v dvojročnom cykle pod hlavičkou US PGA Tour a European Tour, pričom dejiskom je striedavo ihrisko v zámorí a na starom kontinente. V roku 2008 triumfoval vo Valhalla Golf Clube v Louisville domáci tím nad Európou 16,5 – 11,5 (pozn. v historickej bilancii Európa jasne prehráva, no z posledných 12 súbojov vy hrala 8). Ryder Cup je zároveň aj názov pre trofej, ktorú na úplnom začiatku súťaže daroval Samuel Ryder. Prvým súťažným duelom predchádzal exhibičný zápas v roku 1926, keď americkí profesionáli nastúpili proti hráčom z Britskej PGA na ihrisku East Course vo Wentworth Clube v anglickom Virginia Water. Prvý oficiálny súťažný zápas sa teda datuje do roku 1927. Spočiatku boli stretnutia vzácne vyrovnané, po druhej svetovej vojne sa však opakovane prejavovala dominancia USA, ktorá napokon viedla k rozšíreniu tímu Veľkej Británie a Írska o zvyšnú hráčsku elitu z Európy. V roku 1979 už boli premiérovo nominovaní aj hráči neostrovnej časti starého kontinentu. Úspech európskeho tímu sa dostavil aj vďaka novej generácii španielskych golfistov na čele so Seve Balles te rosom a Antoniom Garridom, ktorí boli prvými nebritskými hráčmi. Odvtedy mali v európskom tíme minimálne jedného zástupcu aj krajiny ako Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Švédsko. Od tejto zmeny sa súboj stal skutočne prestížnou záležitosťou, pretože Európa vyhrala sedemkrát a rovnako aj USA. S výnimkou rokov 1997 (Španielsko) a 2006 (Írsko) sa všetky duely konali na území USA a Spojeného kráľovstva.
Súťažný formát
Rydercupové zápasy zahŕňajú rôzne súťaže hrané systémom jamkovej hry (match play) medzi hráčmi nominovanými do dvanásťčlenných, proti sebe hrajúcich tímov. Súčasný formát atraktívneho stretnutia pozostáva s ôsmich zápasov hraných systémom foursome (klasická štvorhra, dvojica hrá s jednou loptičkou a pri úderoch sa hráči striedajú), ôsmich zápasov hraných systémom fourball (každý hráč dvojice hrá svojou loptičkou, počíta sa lepší výsledok hráča dvojice) a dvanástich singlových súbojov (dvojhry). Zvyčajne sa turnaj začína štvorhrami a vrcholí singlami. Víťaz každého duelu získava pre svoj tím bod, ak sa zápas nerozhodne ani po osemnástich jamkách (all square), každý získava pre tím pol bodu za remízu.
Ihrisko
Vo Walese sa nachádza asi dvesto golfových ihrísk, čo je dosť na to, aby v krajine mohla fungovať slušná základňa registrovaných hráčov. Ihrisko leží neďaleko dvoch ďalších majstrovských ihrísk, päťhviezdičkového hotela s 330 izbami, dedinského sídla, luxusných kúpeľov, wellness klubu a päťhviezdičkovej reštaurácie. Celtic Manor Resort je situovaný neďaleko Newportu, najnovšieho waleského veľkomesta. V jeho okolí je celkovo 45 golfových ihrísk – vrátane štyroch majstrovských – a to všetko vo vzdialenosti do 40 minút jazdy autom. Ryder Cup 2010 bol preto viac ako len trojdňovou udalosťou. Vo Walese sa uskutočnil vôbec po prvý raz, pričom sa v premiére hralo na ihrisku, ktoré je určené a prebudované práve na tento účel –Twenty Ten Course v Celtic Manor Resorte. Ihrisko meria od zadných odpalísk 6 850 metrov a má par 71. Výzvou pre najlepších golfistov sveta sú veľké vodné prekážky a šesť významných jamiek. Celtic Manor Resort sa rozprestiera na 566 hektároch parku s nádhernými výhľadmi do údolia rieky Usk v južnom Walese. Ihrisko Twenty Ten Course a klubovňa vznikli vďaka investícii 16 miliónov libier, ktoré do projektu vložil majiteľ panstva Celtic Manor – sir Terry Matthews, telekomunikačný magnát.
Keď v roku 2001 padlo rozhodnutie, že sa tohtoročný Ryder Cup bude hrať vo Walese, v rezorte Celtic Manor, ujal sa projekt prestavať pôvodné ihrisko Wentwood Hills, ktoré dizajnoval svetoznámy Robert Trent Jones jr. a vo svojej pôvodnej podobe fungovalo len štyri roky. Pre potreby Ryder Cupu sa ako nevhodné ukázali veľké terénne prevýšenia a rozdiely na niektorých jamkách, ktoré nútili hráčov putovať hore aj dole kopčekmi. Najväčšie zmeny poznačili prvú deviatku ihriska, viac-menej zachované zostali len pôvodné jamky 6 až 13. V roku 2007 ho slávnostne otvorili a uviedli do prevádzky. Je to výrazne eklektické ihrisko, dominantne parkového typu, prvá deviatka je skôr rovinatá, druhá je už tvarovaná výraznejšie. Tvoria ho prvky ihriska linksového typu s vysokým rafom, na deviatich jamkách sú rôznorodé vodné prekážky. Úpravy a prispôsobenie ihriska pre potreby Ryder Cupu mali niekoľko fáz. Napríklad, aby sa pri osemnástej jamke ihriska zmestil dostatok divákov, muselo byť presunutých až 400-tisíc kubíkov zeminy a cesta pre divákov smerujúca k jamkovisku sa musela presunúť na druhý breh vody.
Svoj dizajnérsky podiel si vybral aj kapitán európskeho tímu, Colin Montgomerie, keď odporučil prehĺbiť bankre pri jamkoviskách, zhustiť rafy a stvrdiť gríny. Zaťažkávacou previerkou bol tohtoročný Celtic Manor Wales Open na začiatku júna, ktorý vyhral Graeme McDowell.
Nástrahy
Ihrisko Twenty Ten Course často odmeňuje hráčov, ktorí riskujú. A práve to je pre jamkovú hru a teda aj pre Ryder Cup ideálne. „Ihrisko je skvelé, veľmi variabilné s mnohými možnosťami. Dá sa pripraviť ako veľmi náročné, ale aj tak, aby sa na ňom dalo urobiť skóre,“ uviedol víťaz turnaja Wales Open na európskom okruhu Graeme McDowell. Ďalej vyzdvihol štvorparové jamky, na ktorých sa dá drajvovať na grín. „Na päťparových jamkách sa môžete druhou ranou dostať na grín, ale zároveň je tam množstvo nástrah, veľa vodných prekážok. Záver je veľmi náročný, ale aj tak sa v ňom dá skórovať. Ihrisko je fantastické a pre hru na jamky dokonalé.“ Ihrisko má na desiatich z osemnástich jamiek rozsiahle vodné prekážky. Ani jedna z päťparových dráh nemeria menej ako 514 metrov, štyri z piatich trojparových sú dlhšie ako 190 metrov. Naopak, existuje tu štvorparová pätnástka, na ktorej sa dá v ideálnych podmienkach páliť rovno na jamkovisko napríklad aj fervejovým drevom. Kto ho však netrafí, veľmi ľahko sa dostane do problémov. Vďaka vyholeným bokom nepresne umiestené loptičky ne kompromisne zbiehajú do vody. Asi najtypickejšou jamkou ihriska je štrnástka, s parom 4 a vodou po oboch stranách. Hráči, ktorí radi riskujú už pri odpale, lebo chcú byť druhou ranou na jamkovisku, veľmi ľahko môžu padnúť do vody. Konzervatívnejší hrá či musia svoju tretiu ranu posadiť do pravej časti, bez možnosti skórovať. Pokiaľ má hráč fazónu, môže na The Twenty Ten zjavne zahrať vynikajúce kolo, ale pravidlo to určite nie je.