BANSKÁ BYSTRICA 17. augusta (WEBNOVINY) – Stretnutie generácií v národnej kultúrnej pamiatke Kalište na mieste bývalej rovnomennej osady v Starohorských vrchoch pri Banskej Bystrici sa napriek svojej krátkej histórii stalo jedným z kľúčových podujatí pripomínajúcich Druhú svetovú vojnu.
Pre agentúru SITA to na sobotňajšom ôsmom ročníku Stretnutia generácií uviedol riaditeľ Múzea SNP, ktoré podujatie organizuje, Stanislav Mičev.
„Je to možno aj tým, že prostredie je tu skutočne veľmi pekné a priaznivo je zvolený aj dátum v polovici augusta. Návštevnosť je veľmi vysoká a chodia sem ľudia z celého Slovenska, čo je pre nás veľmi povzbudzujúce,“ povedal Mičev.
Pripomenul, že múzeu sa areál bývalej fašistami vypálenej osady Kalište podarilo tak zrevitalizovať, že je zaujímavý aj turisticky a ľudia ho navštevujú po celý rok.
Obrazom: Stretnutie generácií a 69. výročie SNP v Kališti
Program podujatia, na ktorom sa každoročne zúčastňujú stovky občanov, hostí zo zahraničia a tiež predstavitelia štátu a samospráv, tvorí pietny akt pri pamätníku, doplnený kultúrno-športovým programom pri areáli pamiatky. Podľa premiéra Róberta Fica, ktorý bol v sobotu jedným z oficiálnych hostí Stretnutia generácií, je zmysluplné každoročne si pripomínať, akým beštiálnym spôsobom boli v Kališti ľudia zavraždení.
Podotkol, že je niekedy veľmi nemilo prekvapený z úrovne vedomostí detí a mladých ľudí o Slovenskom národnom povstaní. Vo svojom príhovore preto vyzval rodičov a učiteľov, aby o týchto udalostiach deťom a žiakom hovorili. „Inak naše deti zostanú v takej nevedomej ľahostajnosti a to by bolo veľmi zle,“ dodal premiér.
Osada Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom takzvanej Partizánskej republiky. Nemeckí vojaci ju prepadli a vypálili 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách. Zavraždili 46 ľudí – obyvateľov Kališťa a partizánov – a spálili 36 zo 42 domov osady. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a Sad života so 102 ovocnými stromčekmi venovanými jednotlivým vypáleným obciam na území Slovenska, ktorý ich zástupcovia vysadili v roku 2008 na treťom ročníku Stretnutia generácií. Po vojne už Kalište ako jedinú z vypálených slovenských obcí neobnovili. Obyvatelia, ktorí prežili, sa odsťahovali do okolitých obcí a Banskej Bystrice.
Národnou kultúrnou pamiatkou je Kalište od roku 1961. Spravuje ju banskobystrické Múzeum SNP, ktoré má v oboch do súčasnosti zachovaných tamojších dreveniciach stálu expozíciu. Spomienkové podujatie Stretnutie generácií je venované obciam vypáleným fašistami a spolu s Múzeom SNP ho organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj.